Šiandien pateiksiu 1790 metų laiško Krokuvos universiteto astronomijos profesoriui, vėliau – Vilniaus universiteto rektoriui, Jonui Sniadeckiui nuorašą. Šis dokumentas man pasirodė įdomus dėl kelių priežasčių: jame užfiksuoti tuometiniai observatorijoms bei fizikos kabinetams gaminami prietaisai; nurodoma jų kaina.

Stepono Batoro universiteto observatorija 1918-1933 m.

Laiškas adresuotas Jogailaičių universitetui, tačiau manau, kad galimos analogijos ir su Vilniaus universiteto astronomijos observatorija.

Laiško autoriai – „Nairue & Blunt“ įmonė Londone, gaminusi ne tik įvairius fizinius bei astronominius prietaisus, bet ir laikrodžius, barometrus, termometrus. Šaltinį pateiksiu originalo kalba – anglų, tad mokantys galės susipažinti ir su XVIII a. pabaigos laiškų rašymo stiliumi 🙂

London18th August: 1780

Sir,

We had the Honor of Yours of the 11th of July last.

The price of a pneumatic Machine for Exhausting & Condensing with the Whole of the Apparatus usually made for Experiments with such an Instrument made in the most Compeat manner will Cost, including the Packing Cases about Sixty Guineas, or from ten shillings to fifteen shillings more or less.

The size of the pneumatic Machine is about thirty Inches square and nearly fifty Inches high. This Instrument is made after the Construction of Mr. Smeaton with Considerable Improvements, and the Apparatus Consists of about forty different pieces, of Various Sizes and for Various Purposes, in pneumatics. The whole may be finished in about one Month after receiving the Order.

Stepono Batoro universiteto observatorija 1937 m.

The price of a neat & Compleat Sett of Mechanic Powers made in Brass, and put into two neat Mahogany Boxes will Cost Twenty five Guineas.

A Box of Magnetic Apparatus will Cost Four Guineas.

Convex or Concave Mirrors Twelve Inches Diameter in Black frames will Cost Two pounds Eight shillings each.

Convex or Concave Mirrors, fifteen Inches diameter in Black frames will Cost Three pounds, thirteen Shillings & six pence each.

Convex or Concave Mirrors, Eighteen Inches diameter, in Black frames will Cost Six Guineas each.

Convex or Concave Mirrors Twenty one Inches diameter in Black frames will Cost Fourteen Guineas each.

The Price of the most Approved Instrument for Observing the Dip, or Dedination of the Magnetic Needle, will Cost Twenty Six Guineas.

The Price of an Instrument for Observing the Nariation or Horizont or Alteration of the Magnetic Neesle, will Cost Twenty one Guineas,

We are Sir

Y[rs] most Obed [Hlbe] Serv’ts:

Nairue & Blunt

B. Aneat Hydrostatic Ballence with Compleat Apparatus will Cost Ten Guineas.

Stepono Batoro universiteto observatorijos direktorius prof. Vladislavas Dzievulskis prie teleskopo 1937 m.

Šį kartą tiek.

Šaltinis: Nairue & Blunt. Laiškas Krokuvos universiteto astronomijos profesoriui Jonui Sniadeckiui. Londonas, 1790 08 10. VUB RS F19-32d.

Nuotraukos paimtos iš: http://audiovis.nac.gov.pl/

Komentarų nėra