Sveiki!

Vasara – toks metas, kai daugelis atostogauja. Man vasara tai laikas, kada sumažėja papildomos veiklos darbe (susirinkimų, darbo grupėse ir pan.). Todėl stengiuosi išnaudoti vasaros teikiamą ramybę dirbdama savo tiesioginį darbą – senų fondų aprašymą ir įvedimą į elektroninį katalogą. Tikiuosi, jog visi draugiškai supras ir palaikys VU gido administratorę, kurį vasarą vis rečiau pradžiugina skaitytojus naujais įrašais 🙂
Taigi, po trumpos pertraukos ir vėl kviečiu užsukti į VU gidą ir susipažinti su Vilniaus miesto kiemais.
Vakar pakeliui į namus aplankėme Kėdainių gatvės kiemus.

Žinomi tokie šios gatvės pavadinimai: Францисканский пер., Глухой, Kiejdański.
Iš vienos pusės gatvę riboja Tiškevičių rūmų ansamblis, iš kitos – pranciškonų vienuolyno pastatai. Šioje gatvėje yra 1780-1914 m. statybos namai.

Taigi, Kėdainių g. 2/Trakų g. 3 ir Kėdainių g. 2 – stovi neklasicistiniai 1860-1814 m. statybos pastatai. Už jų – Pranciškonų bažnyčios ir vienuolyno ansamblis.Čia paminėsiu tik kelis faktus, susijusius su šios vietos užstatymu.

1996-1997 m. Paminklų restauravimo instituto archeologų ir architektų vykdyti tyrimai rodo, jog dabartinės bažnyčios vietoje būta XIV a. vidurio mūrinės bažnytėlės ar koplyčios. Taip pat aptikti palaidojimai, ankstyvesni už šią koplyčią. Tai XIII a. pabaigos – XIV a. pirmojo ketvirčio gyventojų kapai. Taigi dar prieš pirmosios mūrinės pranciškonų statybos pradžią XIII a. pabaigoje šioje vietoje veikė kapinės (gal jos buvo prie medinės bažnytėlės). Laidota pagal krikščionių tradicijas. Galima manyti, jog čia būta vienos ankstyviausių katalikiškų Vilniaus vietų.

Ansamblis daug kartų buvo perstatomas. 1773-1780 m., vadovaujant architektui Kazimierui Kamienskiui, vyko svarbiausi vienuolyno komplekso  atstatymo darbai. Klasicizmo formomis vienuolyną baigė perstatyti Augustinas Kosakauskas.

Vidaus kieme buvo fontanų, gėlynų, eglaičių.

1826-31 m. dalis vienuolyno pastatų buvo naudota kalėjimui, 1831-37 m. – karo ligoninei, o nuo 1937 – gubernijos archyvui. 1864 m. vienuolynas uždarytas. 1875-78 m. vienuolyną nuomavo pirklys Kroškinas.

XIX a. pabaigoje dalis patalpų buvo gyvenamos. 1908-1917 m. pietryčių korpuse veikė Lietuvių mokslo draugija, 1907-1917 (arba 1908-24 m.) m. pirmoji Vilniuje dviklasė lietuvių mokykla.

Valdant Vilnių lenkams pastatuose buvo labdaros įstaigų, butų, lombardas, dalyje patalpų gyveno vienuoliai. Sovietų valdžia 1941 m. nacionalizavo vienuolyno pastatus. Po karo šie namai buvo naudojami gyventojų butams, skalbyklai, įstaigoms. Bažnyčios pastate įrengta archyvo saugykla, kuri išsikraustė tik 1992 m.

Kitoje gatvės pusėje, Trakų g. 1/Pylimo g. 26, yra grafų Tiškevičių rūmai, kuriuos iš trijų pusių supa Trakų, Kėdainių ir Pylimo gatvės. Pagrindinis rūmų fasadas Trakų gatvės pusėje. Rytiniame korpuse, prie Kėdainių gatvės, rasta gotikinio mūro. Minima, jog XV a. dideliame sklype čia stovėjo didikų Žilinskų namas. 1775 m. minimas J. Karpiui priklausęs mūrinis namas, kurį 1783 m. rekonstravo L. Gucevičius. 1790 m. valda atiteko grafams Tiškevičiams. 1808 m. plane šiame sklype pažymėtas ilgas vieno aukšto ūkinis korpusas palei Pylimo gatvę ir du vieno ir dviejų aukštų korpusai palei Kėdainių gatvę. 1840 m. pagal Tomo Tišeckio projektą namai perstatyti, o prie Trakų ir Kėdainių gatvių pastatyti nauji korpusai.

Priešais vienuolyno pastatus yra 1860-1914 m. statybos sandėliukai. Jie tikrai prastos būklės, labai apgriuvę. Kažkas iš žmonių pavakary atneša maisto vietinėms benamėms katėms; galėjome stebėti jų vakarienę.

Už sandėliukų atsiveria didelė aikštelė. XIX a. pradžios Vilniaus miesto planuose galima matyti šioje vietoje esant pastatus su erdviu kiemu. Deja apie juos nieko daugiau sužinoti nepavyko…
Šį kartą tiek.
Rašydama naudojau:
Drėma V. Vilniaus namai archyvų fonduose. IV knyga.Vilnius, 2001.
Lietuvos TSR istorijos ir kultūros paminklų sąvadas. I tomas. Vilnius, 1988.

1. MariukasM parašė:

Mano vaikystės kiemai. Augau gretimoje Lydos gatvėje.

2. Valentina parašė:

Ir iki jos prieisiu :)))))

3. rasa parašė:

Labai ačiū… Paimsim jūsų aprašymą ir pasivaikščiosime tais takais ir kiemeliais… Rasa

Smagių įspūdžių 🙂

5. Inga parašė:

Gal kažką turite apie dab. Z.Sierakausko gatvės namus? Kai kurie iš jų atrodo gan seni ir įdomūs, bet neaiški nei buvusi, nei esama jų paskirtis.

6. Valentina parašė:

Dar nesidomėjau, bet galite pati pasidomėti, pvz., publikuojamuose V. Drėmos šaltiniuose 🙂

7. Anonimas parašė:

man taip nepatinka