Sveiki!
Šią savaitę lankiau Arklių gatvės kiemus. Gatvėje daug gotikinių namų, todėl mėgstu ją. Tiesa, ne į visų namų kiemus galima patekti dėl rakinamų vartų. Tad šioje kelionėje buvo išbandytas „aklo fotografavimo pro vartų plyšius“ metodas, kuris, esant galimybei ir poreikiui, bus taikomas ir ateityje 🙂


Istoriškai žinomi tokie šios gatvės pavadinimai – Końska, Полицейский пер.

Gatvės pradžioje – gotikos ir iš dalies renesanso stiliaus namai (Arklių g. 4), statyti XV a. pab. – XVI a. pr. XVII a. pab. priklausė pirkliui Cechanavičiui, 1777 m. atiteko Vilniaus burmistrui F. Kosobudskiui, 1787 – burmistrui Jonui Dubinskui.  XVIII a. vid. šiaurinis korpusas degė ir buvo atstatytas iš dalies mediniu antru aukštu (1787 m. jis jau buvo mūrinis). Pastatas restauruotas 1984 m. pagal architektės Elenos Urbonienės projektą.


Arklių 6, Etmonų 3 gatvių sankryžoje stovintis namas datuotinas 1780–95 m. Jis priklauso ankstyvojo ir brandaus klasicizmas stiliui.

Arklių g. 1 yra Oginskių rūmai. V. Drėma apie Oginskių rūmus rašo: „Fürstenhofo plane minėtame kvartale apie 1750 m. jokių žymesnių rūmų nebuvo. 1671 m. Vitebsko pakamaris Karolis Oginskis pirko namus Arklių gatvėje iš Trojanovičiaus, kurie anksčiau priklausė Kulešinskiui, o vėliaus Trošcinskiui. 1655 m. namai buvo sugriauti, o 1659 [??] vėl atstatyti. 1711 m. Boguslavas Oginski paveldėjo juos iš tėvo Karolio ir dovanojo broliui Vitebsko kaštelionui Martynui Oginskiui. 1731 [pastarasis] pripirko Arklių gatvėje du namus iš Zielonackio (įsigytus iš Tiškevičiaus ir karmelitų) už 11 000 auksinų. 1750 m. Vilniaus vaivada Martynas Oginskis  savo rūmus Vilniuje padalino sūnums: a) Vitebsko kaštelionui Stanislovui atiduoda rūmus Trakų gatvėje; b) Lietuvos maršalkai Ignotui – Arklių gatvėje, apgadintus 1749 m. gaisro; c) Trakų kaštelionui Tadui – „Zielionackio“ namus; d) etmonui Kazimierui  – „Pawłowiczowska“ namus Arklių gatvėje, kuriuos 1751 m. perpirko Ignotas Oginski. 1760 m. Ignotui Oginskiui atitenka namai vadinami „Firlejowska“. Tais pačiais metais karalius Augustas III suteikia Ignotui Oginskiui privilegiją pirkti Vilniuje o “Szyszkowska“ ir „Czynakowska“ namus, kurie yra priešais jo rūmus, labai prastos būklės ir leidžia jam elgtis „kaip tinkama, t. y. visiškai nugriauti“. Cynako namas prieš 1800 m. buvo visiškai nugriautas tvarkant Oginskių rūmus. ”

XVIII a. II pusėje Oginskių rūmai pereina Trakų vaivadai Tadui Oginskiu ir jo sūnui Ksaverui. Kitais metais po rūmų perdavimo [1747 m.?] surašytame inventoriuje minima, jog „rūmai su oficinomis  yra blogos būklės, nes jie yra po konflagrato [?] labai sunaikinti, sugriauti ir juos reikia restauruoti. Apgriuvę, apleisti esą taip pat pastatai, kuriuos Ignotas Oginskis supirkęs“. Namų restauracija turėjo rūpintis jau Ksaveras Oginskis. Spėjama, jog rūmų statyba vyko 1768-71 m., o 1769 m. Vilniaus pilies teisme buvo iškelta byla, kurioje architekto Tomo Ruselio sūnus Tadas bylinėjasi su Elena Oginskiene, dėl Ignoto Oginskio skolos – 300 auksinių rublių „naujai statant kaštelionų rūmus Vilniuje“.
1790 m. miesto kronikinėse knygose nurodoma, jog rūmams priklausė dvi oficinos. Viename korpuse buvo 1 didelė salė, 7 vidutiniai salonai, 6 mažesni kambariai, 3 rūsiai, arklidės 40 arklių ir didelė vežimini; kitame – 3 dideli salonai, 2 vidutiniai, 1 mažesnis salonas, 3 kambariai, 3 parduotuvės, 4 rūsiai, arklidė 6 arkliams; trečiame – 1 vidutinis salonas, 2 kambariai, 1 kamara ir 2 rūsiai.

1807-08 m. vyko fasado iš Arklių gatvės rekonstrukcija.

1823 m. rūmai už Mykolo Kleopo Oginskio skolas pereina valstybei.
1839 m. inventoriuje minima, jog Oginskių rūmų Arklių gatvėje antro aukšto didžiąją salę ir 13 kambarių užima Valstybinio turto rūmai.
1873 m. rūmuose buvo Dvarininkų klubas, Dvarininkų globos tarnybą ir mergaičių gimnazija. Nuo 1918 m. čia buvo įsikūrusi žydų gimnazija.

Arklių g. 10 a namų kompleksas datuojamas 1650–1730 m. Tai brandaus baroko administracinis pastatas. Šie namai minimi 1818 m. „Kuryer Litewski“ straipsnyje kaip „stovintys priešais senąją policiją“.
Arklių g. 10 namas datuojamas1730–80 m. Tai vėlyvojo baroko gyvenamasis namas.
Už šių namų esančiame parke kadaise stovėjo basųjų karmelitų vienuolynas ir Šv. Juozapo bažnyčia, įsteigta 1638 m. LDK pakanclerio Stepono Paco. Bažnyčia baigta statyti ir pašventinta 1692 m.; 1865 m. vienuolynas ir bažnyčia buvo uždaryti, o 1877 m. nugriauti. Jų vietoje buvo įrengta turgavietė, vadinama „Basokais“.

Arklių 14,  Pasažo skr. 4 gatvių sankryžoje stovintis namas datuojamas 1780–95 m. Tai ankstyvojo ir brandaus klasicizmo stiliaus gyvenamasis namas.

Arklių g. 16 gotikinis namas statytas XVI a. Nuo jis 1639 m. priklausė Bazilijonų vienuolynui. XVII a. antrojoje pusėje namas jau buvo dviejų aukštų. Per Antrąjį pasaulinį karą buvo apgriautas. Rekonstruotas 1968 m. pagal architekto Stanislovo Mikelionio projektą.

Arklių g. 18 stovi ankstyvojo ir brandaus klasicizmo pastatai, taip pat sovietmečių statyti garažai bei inžineriniai pastatai.
Čia galima apžiūrėti Bazilijonų vienuolyno ansamblį. Jo istoriją papasakosiu kitą kartą.
Iš didelio ir erdvaus kiemo atsiveria vaizdai į kai kuriuos Arklių gatvės kiemus, kuriuos negalima aplankyti iš gatvės pusės dėl rakinamų vartų.

Arklių g. 20 yra 1780-1914 m. statybos namų. Tai vėlyvojo baroko bei eklektikos stilių namai.

Arklių g. 22 yra 1860-1914 m. statybos namai. Jaukus kiemelis puikiai matosi iš Bazilijonų vienuolyno kiemo.

Į Arklių g. 24 kiemą įeiti nepavyko.

Paskutiniai kiemai šioje gatvėje pažymėti Arklių g. 26 adresu. Tai 1860–1914 m. statybos namų kompleksas su dvigubu kiemu.


Arklių gatvėje veikia ISM Vadybos ir Ekonomikos Universiteto Vilniaus skyrius, N. Gorodeckajos įmonė, Valstybinis Jaunimo Teatras, Muzikos ir meno biblioteka, Įdomybių krautuvė ir kt.


Šį kartą tiek.
Pagarbiai,
Valentina.
Rašydama naudojau:
Drėma, V. Dingęs Vilnius. Vilnius, 1991.
Drėma V. Vilniaus namai archyvų fonduose, IV knyga. Vilnius, 2001.
Lietuvos TSR istorijos ir kultūros paminklų sąvadas. Vilnius, 1988.
http://www.paveldas.vilnius.lt/namai.php?ID=21890&gID=17
http://rezidencijos.clio.lt/?p=116

Komentarai
 1. mariukasm parašė:

  Geras įrašas, patiko. Praktiškai šalia prabėgo vaikystė, visur buvo išlandžiota, o apie istoriją nieko nežinojau.

 2. Vladas parašė:

  Gerų nuotraukų „prišaudei“, kai pagalvoji, tai daug ko žmogus per skubėjimą nepastebi. O juk gatvėse tiek visokiausių dekoro detalių. Faina buvo susipažinti su šia gatve, tad ačiū už įrašą.

 3. Valentina parašė:

  Ačiū labai 🙂 Detalių visad daug, tik reikia įprasti jas matyti 🙂

 4. eugenijus parašė:

  arkliu 10 namas giliau turi nuostabu kiemuka, kurio nepastebejai.

 5. Valentina parašė:

  Visko gali būti, ten su to 10 ir 10 a sunku man susigaudyti buvo. O kiemukų daugumą uždaryti, jei plyšio neradau, tai ir nuotraukos nėr 🙂

 6. Endriu... parašė:

  nereikia plysio Valentina sakau, kaip fotografas – megejas – fotografei, nueini prie bromelio pamatei koki dede ar teta ir sakai: ,,bukit geras deda/teta ileiskit i kiemeli man reikia praktika fotografijos atlikt…“ ir bent jau man tris kartus pasiseke…zinoma, viena karta neileido ir dar pasake, kad mano fotikas negrazus. 😀 bet cia isimtis.

 7. Valentina parašė:

  Ne visada su tais dėdėm/tetom pasiseka susitikti 🙂 Arklių gatvėje, tai iš tų kiemų, kur nepatekom išvažiavo tik viena labai prabangi mašina, tad tektų gerokai palaukti, kol ką sutikčiau 🙂 Čia jau kaip pasiseka. Mane kartą Rudninkų gatvės kieme vaikai aprėkė, maži visai bet pikti tokie…

 8. Endriu... parašė:

  O man tai viena karta geriausia buvo Mazvydo bibliotekoj ejau fotkintis knygos, tai bobute prie apacios sako: koks tavo aparatas, parodziau, sako: oi, as toki irgi noriu pirkt, gal parduot berniuk gali…tai ir likau be zado. 😀 😀 siaip ar esu vienam kieme Kaune nuo sunu beges, pirma karta gyvenima supratau, kad moku per tvora perlipt 😀

 9. Giedrė parašė:

  Nerealiai patiko paskutinis komentaras apie M&M biblioteką:)) taip pralinksmino:D
  šauni, šauni diskusija:)
  na, o dėl blog`o, žinoma, nuostabų darbą Valentina atlieka:) ir savanorišką, daugeliu atveju laisvalaikišką:)
  ne visada paskaitau, tiek kantrybės neturiu, net neįsivaizduoju kiek laiko užtrunka tokio VIENO jos straipsniuko sukūrimas…bet…ne apie tai:) vienas žodelis-pagarba:)
  o kita- gražios nuotraukos, žibintas man patiko pats pirmas, su grybuko vaizdu-musmire:) o kitos nelabai įsiminė…bet gražios tos mūsų Vilniaus gatvelės…

  Tiesą sakant, kaip tik pagalvojau, jog turėjau užduoti Art nouveaux pastatus Lietuvoje fotkint (sesecijos ir pan.), tai reikėjo po paranke ir mieląją kolegę Valentiną pasiimti:) bent pabandyti pasikviesti:)

  Linkėjimai.

  p.s. dar noriu pasidžiaugti skaitytojų auditorija, visada tokie `faini`, smagūs, intelegentiški…niu, patinka patinka:)
  (savęs tarp skaitytojų nepriskiriu, nes retokai lankaus..:D bet vistiek…:DD)

 10. Valentina parašė:

  Ačiū už tokį smagų komentarą 🙂 Tikrai malonu, kad darbas įvertinamas :))) Dabar vis mažiau turiu laiko skirti tinklaraščiui, bet labai tikiuosi, kad jo dar atsiras… Arba atsiras pagalbą jį rašant 🙂

 11. Anonimas parašė:

  Radęs „VU Gide“ 2012-08-31 informaciją apie „Sostinės

 12. Petrone parašė:

  Nezinojau, kad Arkliu g. tokius lobius slepia! Labai aciu!

 13. Vytautas parašė:

  Aatrkliu g 10 vyksta remonto darbai, kurie sunaikins didziuli istorijos pavelda. Originalus barokinis tinkas jau nudauzytas, sunaikinta islike dazu sluoksniai, kad netrukdytu irengti pigu ir beskoni interjera.

Parašykite komentarą