Vilniaus universiteto biblioteka kviečia pasižvalgyti po pasaulį ab urbe condita, pakeliauti po paslaptingus senovės miestus, pasigrožėti puikiomis senųjų miestų formomis ir aukštu jų vaizdų kūrėjų meistriškumu… Gegužės 18 d. 16 val. VU bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje vyks parodos Ab urbe condita…(nuo miesto įkūrimo…) atidarymas. Parodoje bus eksponuojama 60 miestų vaizdų ir planų iš bibliotekos Retų spaudinių skyriuje saugomų dokumentų.

Pristatysime XV–XVIII a. graviūrose pavaizduotus pasaulio miestus: antikinius, įvairių Europos, Azijos, Centrinės Amerikos, Afrikos valstybių sostines, kitus garsius ir daugumai žinomus miestus.

Miestų vaizdai – iš paukščio skrydžio, profiliniai, panoraminiai ir kt. – yra ne tik akiai gražūs XV–XVIII a. grafikos kūriniai, bet suteikia mums be galo daug ir įdomios informacijos apie senovinius miestus, jų raidą, architektūrą, suplanavimą, pastatus, įtvirtinimus ir gynybinį pajėgumą. Priemiesčių ir apylinkių vaizdai bei tuometinio gyvenimo scenos ir gyventojų apranga padeda geriau įsivaizduoti anų laikų papročius bei žmonių tarpusavio santykius“, – kalbėjo VU bibliotekos direktorė informacinei ir kultūros paveldo veiklai doc. dr. Marija Prokopčik.

Parodoje pateikta nemažai miestų, kurie XVII–XVIII a. nebuvo vaizduojami labai dažnai ir tais laikais buvo laikomi „egzotiškais“ – Kairo, Delfų, Kartaginos, Šibeniko, Maskvos, Saratovo ir Astrachanės, Jerevano, Bagdado, Nagasakio, Meksiko ir kt., požeminių Romos bei Kijevo – miestų vaizdų bei planų. Eksponuojama ir kitos Europos bei pasaulio valstybių sostinės: Atėnai, Roma, Madridas, Stokholmas, Londonas, Budapeštas, Paryžius, Briuselis, Jeruzalė ir kt.

Mūšių ir miestų įtvirtinimų planai (mūšiai dėl Vienos, Budapešto, Kalamatos, Jotapatos, Klaipėdos) – įdomus tyrinėjimų šaltinis, atskleidžiantis Europos ir pasaulio istorijos, miestų, gyvenviečių, pilių bei tvirtovių augimą, plėtrą ir jų gynybinių įtvirtinimų tobulėjimą. Be abejo, neužmiršti liko ir Lietuvos bei kaimyninių šalių miestai – paroda prasideda nuo Vilniaus, Kauno ir Biržų miestų vaizdų, kiek tolėliau galima rasti Klaipėdos, Rygos, Karaliaučiaus, Gardino, Gdansko miestovaizdžius.

Visi eksponatai – tai originalūs XV–XVIII a. spaudiniai, daugiausiai vario graviūros, kurias sukūrė ir išleido visame pasaulyje garsūs dailininkai, graveriai bei leidėjai: S. Münsteris, G. Braunas, J. Blaeu, V. Coronelli´s, A. Celarijus, N. de Feras, J. Ottensas, G. Ch. Kilianas, F. B. Werneris, J. B. Homannas ir kt. autoriai.

Paroda veiks VU bibliotekoje iki 2011 m. spalio mėnesio.

1. Donatas parašė:

Fotoaparatą naudoti parodoje galima?

Be blykstės galima 🙂

3. Donatas parašė:

Tada be problemų 🙂

4. Endriu... parašė:

kodel visos parodos tik Vilniuje… 😀 ka kitu miestu nera ant Lietuvos? 😉

Čia netiesa, kad visos 🙂 Galbūt Vilniuj tik galima parengti įdomesnę, išsamesnę. Juk čia koncentruojasi stambiausi paveldo saugotojai, taip jau susiklostė istoriškai 🙂 Galima rengti įdomias parodas ir kitose miesteliuose, tik kartais reikia jų iniciatyvos ir pastangų. Kai yra gera parodos idėja – eksponatų galima gauti ir iš Vilniaus paveldo saugotojų. Pavyzdžiui, įdomi paroda bus šią vasarą Kražiuose – apie Kražių kolegiją, daug dokumetų atsivežama iš mūsų bibliotekos Rankraščių skyriaus, mūsų darbuotoja klasikė parengs ir anotacijas šiems dokumentams. Kražiai kreipėsi, suderino, atvažiavo, jų iniciatyvos buvo daug. Mes visada linkę bendradarbiauti, tik reikia ir patiems padaryti pirmą žingsnį.

6. Endriu... parašė:

Kraziai man nepakeliui, pagal Vilnius – Kaunas magistrale…. 😀 man kad ka i Kauna atveztu, o tai butu sauni paroda, nes dabar pas mus tik visokie mezginiai parodijuojami arba toks menas, kuri suprasi tik padaugines. O jei noriu geros parodos, turiu tarabanytis i Vilniu, aisku, Vilniuje siaip ar taip man nera kas veikti apart parodu lankymo ir nauju katalogu pristatymo muziejuose. 😀 Tai vat telika man i Vilniu kraustytis, bet kadangi as nesikraustysiu, tai teks karts nuo karto traukinius selpti bilietais 😀

Niekas sava iniciatyva neveža 🙂 Reikia ir Kauniečiams susidomėjimą parodyti 🙂