Sveiki.
Šiandien – keli vaizdai iš Vilniaus apylinkių. VU bibliotekos Rankraščių skyriuje Fotografijų fonde (F82) saugoma J. Čechavičiaus nuotrauka „Kun. Gogenloe užmiesčio smuklė „Solomianka“ Verkių valdoje“ (Загородный трактир „Соломянка“ при им. Верках кн. Гогенлое), daryta XIX a. pab.

J. Čechavičius. Slomiankos smuklė Verkiuose.

J. Čechavičius. Slomiankos smuklė Verkiuose. Fragmentas.

„Solomianka“ – tai lenkiško „Słomianka“ rusiškas vertimas (Соломянка). Lietuviškai galima išversti – „šiaudinė“. Greičiausiai, smuklės pavadinimas kilo nuo šiaudinio stogo, kuris vėliau buvo pakeistas.
Smuklė stovėjo Verkių priemiestyje, kalno papėdėje.

 
Iš nuotraukų galima matyti, jog smuklė vieno aukšto, su dviejų aukštų klasicistiniu portiku. Antrame aukšte esantį portiko balkoną puošia keturios kolonos ir ažūriniai turėklai. Spėju, jog pastatas buvo medinis. Aplink smuklę matome sodą.

 
Minėtą smuklę mini tik A. Kirkoras savo 1859 m. „Pasivaikščiojimuose po Vilnių ir jo apylinkes“ : „…Dabar į šį kalną veda trys keliai. Vienas ateina iš dešinės, nuo miesto pusės, kur stovi Slomiankos smuklė (šalia Molėtų kelio), lankoma ne tik keliautojų, bet ir miesto gyventojų, į Kalvarijas atvykusių dievotų piligrimų…“

Kolegė prisiminė esą skaičius, jog smuklė sudegė XX a. pr.

Daugiau paminėjimų surasti nepavyko, todėl bet kokia informacija komentaruose bus labai vertinga.
Pagarbiai,
Valentina.

Komentarai
  1. Shipokliakas parašė:

    O kurioje vietoje ji buvo? Man prma asociacija kyla su dabartiniu „Verkių malūnu“.

  2. walentina parašė:

    Ne, malūnas nuošaliau. Smuklė turėjo stovėti kažkur tiesiai po apžvalgos aikštele. Jeigu gerai pažiūrėti pirmą nuotrauką, matosi rūmų fligelio bokštas, beveik virš smuklės.

Parašykite komentarą