šiandien parašysiu apie kelias nuotraukas, saugomas VU bibliotekos Rankraščių skyriuje.
Vilniaus viešosios bibliotekos ir senienų muziejaus fonde (F46) saugoma gausi baltarusių etnografo Isako Serbovo nuotraukų kolekcija. Priminsiu, kad nesenai mūsų bibliotekoje veikė paroda, kurios metu visuomenei buvo pristatytos kelios dešimtys I. Serbovo nuotraukų, padarytų 1911-13 m. kelionių po Polesės regioną metu. Atgarsių apie parodą, tyrinėtojos dr. O. Lobačevskajos pranešimą, skaitytą spalio mėnesį vykusios mokslinės konferencijos metu apie šią kolekciją, sulaukiame iki šiol. Parodoje eksponuotose nuotraukose buvo akcentuojami Polesės regiono žmonių tipai, jų buitis ir aprangos detalės. Mažiau dėmesio buvo skiriama senąją architektūrą fiksuojančiom nuotraukom. Tad šiame pranešime apžvelgsiu kelias vieno įvykio nuotraukas.
Kolekcijoje yra šešios nuotraukos (F46-459, F46-470, F46-483, F46-484, F46-485, F46-486), darytos Minske. Visas jas tyrinėtoja dr. O. Lobačevskaja datuoja 1911 m. Ant visų nuotraukų yra tas pats autoriaus įrašas „Baltosios gėlės diena“ (orig.: „День белаго цветка“). Iki šiol niekada nebuvau girdėjusi apie tokią dieną, tad šiek tiek pasiaiškinau.

I. Serbovas. Baltosios gėlės akcija Minske.

„Baltosios gėlės“, kartais dar vadinama „Baltosios ramunės“, dieną buvo siekiama surinkti lėšas tuberkuliozės gydymui. Sunku tiksliai pasakyti, kurioje šalyje gimė idėja aukojantiems dovanoti dirbtines ramunes. Vienur minima, jog šios gražios idėjos šaknys glūdi Šveicarijoje. Apie 1900 m. Ženevos gatvėse pirmą kartą pasirodė jauni vyrai ir moterys, pasipuošę baltosiomis ramunėmis. Jie pardavinėdavo žetonus ir rinkdavo aukas miesto gatvėse. Iš šios gražios iniciatyvos išaugo oficiali „baltosios gėlės“ akcija, pirmą kartą surengta Švedijoje 1908 m. gegužės 1 d. Šią dieną už baltų ramunių pardavimą surinkti pinigai buvo paskirti kovai su tuberkulioze. Kitur minima, jog šios akcijos iniciatore buvo Portugalija ir Kovos su tuberkulioze lyga, įsteigta prie Raudonojo kryžiaus organizacijos. Akcijos metu už savanoriškas aukas miesto gatvėse buvo dalinami informaciniai lapeliai apie ligą ir dirbtinių ramunių puokštės.
Rusijos imperijoje, į kurią po trečiojo Abiejų tautų respublikos padalijimo įėjo dabartinės Lietuvos ir Baltarusijos teritorijos, XX a. pr. tuberkuliozė buvo viena iš dažniausių susirgimų. Sunku tiksliai atsakyti į klausimą kieno iniciatyva „Baltosios gėlės“ diena atkeliavo į Rusijos imperiją, tačiau prie šios akcijos prisidėjo karališkosios šeimos atstovai. 1910 m. Sankt-Peterburge buvo įkurta Kovos su tuberkulioze lyga. 1911 m. pavasarį „Baltosios gėlės“ akcija įvyko daugelyje Rusijos imperijos miestų. Neaplenkė ši akcija ir mūsų kaimynų – Rygos bei Minsko miestų.
Taigi, I. Serbovo nuotraukose užfiksuotos „Baltosios gėlės“ akcijos Minske akimirkos. Visos nuotraukos  darytos vienos Minsko gatvės rajone.
Įdomu ir tai, jog vienintelis mano surastas paminėjimas internete apie „Baltosios gėlės“ akciją Minsko mieste nurodo, jog ji vyko 1911 m. gegužės 15 d. Viena iš I. Serbovo nuotraukų datuota gegužės 6 d. Galima manyti, kad visos šešios nuotraukos Minske buvo darytos tą pačią dieną.

I. Serbovas. Baltosios gėlės akcija Minske.

Nuotraukose – baltosios ramunės žiedais pasipuošę miestiečiai ir transportas: baltosios gėlės pritvirtintos prie arklių tempiamų vežimų ratų. Gatvėse kabo agitaciniai plakatai, kviečiantys prisidėti prie kovos su tuberkulioze ir raginantys nusipirkti baltųjų ramunių puokštę.
1912 m. už akcijos metu surinktus pinigus Minske buvo atidaryta speciali ambulatorinė ligoninė, kurioje buvo įrengti rentgeno aparatas ir laboratorija.
Gaila, tačiau nepavyko surasti panašios akcijos paminėjimų Vilniaus mieste. Galbūt kas nors yra girdėję, ar žinote daugiau? Lauksiu komentarų 🙂
Šį kartą tiek.

Rašydama straipsnį naudojau:
Беляева О. „День белого цветка“ возвращается. Prieiga internete: http://rusk.ru/st.php?idar=19461
Калечиц О. Белый цветок борьбы. С туберкулезом. Prieiga internete: http://www.medvestnik.by/news/content/muzey/2609.html?v1=print

1. Barbora parašė:

Akcija nuostabi. Deja, nieko apie tokią akciją (ne tik Vilniuje, bet ir Lietuvoje) neteko girdėti. O juk gražiausias mūsų inteligentijos žiedas XIXa.pb.- XXa.pr. buvo džiovos išskintas… V.Kudirka, J.Gurauskis, P.Vaičaitis, J.Biliūnas… Liūdna, bet juos gelbėjo tik artimieji, draugai. Neatrodo, kad kokios viešesnės akcijos būtų rengiamos. Gaila.

Kas įdomiausia, ieškodama informacijos supratau, kad Rygoje ši akcija vyko ir dar tebevyksta. Mažesniu mastu, bet vistiek vyskta.

3. Joana parašė:

Nieko naujo šiam sviete, laiko ratas sukasi ir vėl grįžta tos pačios ligos,o akcijas
    išmokome daryti,tik ne baltomis gėlėmis….bet gal ir nukopijuosim:), kaip daug ką…
    Karietos ratai įspūdingi 🙂

Jeigu pasižiūrėtumėte nuorodas apačioje, ten dar įspūdingesnių transporto priemonių pamatytumėte 🙂

5. Egidija parašė:

Pasižiūrėjau tas nuorodas po straipsniu. Oho, kaip ruoštasi tai akcijai !!!! Dabar nebent per vestuves taip karietas išpuošia 🙂

Tikrai taip 🙂