Sveiki.
Po nedidelės pertraukos VU Gidas vėl atnaujintas nauju straipsniu. Kas nutiko praeitą savaitę, kol VU Gidas „ilsėjosi“? Ogi tai, kad tinklaraščio administratorė spėjo sudalyvauti vienos dienos seminare apie šiuolaikines skaitmeninimo tendencijas Lietuvoje ir besikeičiančius archyvus bei pradėjo įvedinėti baltarusių etnografo Isako Serbovo nuotraukų kolekciją į VU bibliotekos elektroninį katalogą (F46). Atrodo nedaug nuveikta, tačiau visi darbai reikalauja laiko, kurį ir „pasiskolinau“ iš VU Gido 🙂
Šiandien keliavau į VU ansamblio S. Daukanto kiemą ir padariau kelias nuotraukas. Palyginimui siūlau pasižiūrėti, kaipgi šis kiemas atrodė seniau ir kaip atrodo dabar.

Į Vilniaus universiteto auklėtinio vardu pavadintą kiemą galima patekti iš M. K. Sarbievijaus kiemo. Mūsų dienomis šiame kieme įsikūrę JIDIŠ ir Užsienio kalbų institutai, o didžioji patalpų dalis priklauso Filologijos fakultetui, apie ką byloja užrašas “DOMUS FILOLOGIAE“.

Kiemą sudaro skirtingų laikotarpių pastatai. Seniausias yra pietinėje kiemo dalyje. Manoma, kad šis korpusas statytas XVI-XVII a. sandūroje ir buvo naudotas ūkiniais reikalais. Čia buvo arklidės, stalių dirbtuvės, o antrame aukšte – gyvenamosios patalpos ir svirnai.

Pietinis korpusas.

Fragmentas.

S. Daukanto kiemelio ąžuoliukas.

1799-1801 m. šis korpusas buvo rekonstruotas, jame pakeistos perdangos, perstatytas ir pritaikytas Universiteto profesorių butams. Restauruojant Filologijos fakulteto Vertimo katedros studijų patalpas, buvo atidengtas vieno buto sienas puošusios freskos fragmentas, kuriame išlikusi 1794 m. data. Korpuso sieną dengia renesansinis atikas, remiantis M. K. Sarbievijaus kiemo pastato vienašlaitį stogą. Virš jo – vėlesnis priestatas, matomas J. Bulhako darytose šio kiemo nuotraukose.

Spaustuvės patalpos.

Šiaurinis korpusas susidarė XVII a. sujungus du į gatvę galais stovinčius namukus. 1737 m. jis priklausė Korvinų-Kosakovskių šeimai, 1739 m. atiteko Korvinui-Gonsevskiui, 1815 m. –  gimnazijai. 1832 m. pagal architekto Podčašinskio projektą jame įrengti butai gimnazijos mokytojams. 1873 m. pagal architekto Jono Levicko projektą korpuso šoninės dalys buvo sujungtos uždara galerija ir susidarė Arkadų kiemelis.

Durys šiauriniame pastate.

Tarpinis ir vakarinis kiemo korpusai vėlesni. Tarpiniame korpuse, pastatytame 1818 m. buvo II berniukų gimnazija, kurią savo atsiminimuose mini M. Dobužinskis. Epaveldo svetainėje pavyko surasti vieną J. Bulhako šio kiemo nuotrauką (kurį įvardinta kaip kiemas Pilies gatvėje), kurioje ant durų matosi rusiškas užrašas „ТЕАТР“ (Teatras). Nugriautą vieno aukšto korpusą, po II Pasaulinio karo atstatė. 1974 m. pagal architektės Brigitos Ladavičiūtės projektą jis buvo rekonstruotas ir pritaikytas Universiteto spaustuvei.

Vilniaus universitetui minint 400-ąjį jubiliejų, kieme pasodintas ąžuoliukas iš S. Daukanto gimtojo Kalvų kaimo.

Šį kartą tiek.
Rašydama straipsnį naudojau:
Bulotaitė N. Vadovas po senuosius Vilniaus universiteto rūmus, Vilnius, 2004.
Bulotaitė N. Simono Daukanto kiemas. Prieiga per internetą – http://naujienos.vu.lt/component/content/article/914
Vilniaus universiteto rūmai, Vilnius, 1979 m.
Lietuvos TSR istorijos ir kultūros paminklų sąvadas, 1 dalis, Vilnisu, 1988.
Dvi nuotraukos paimtos iš http://www.epaveldas.lt/vbspi/

1. Evelina P. parašė:

Manau, kad dar reikėtų paminėti, jog šiame kieme yra paminklinė lenta VUB bibliotekininkei Onai Šimaitei:)

Taip, ačiū 🙂

3. Julius parašė:

Nuostabi ekskursija! o tarpinis, cia DOMUS FILOLOGAE? o vakarinis? Butu smagu suzinot. Mat mokausi Domus filologae, taip pat, rodos, itariu, kokia freska turima omeny… (VSK KK)

4. Barbora parašė:

Ačiū už Daukanto kiemelio vaizdus. Kiek ten vaikščiota-nuvaikščiota. Ąžuoliukas 1979m. sodintas, minint 400-ąsias VU metines. Nostalgija…

Prie „tarpinio“ „Paminklų sąvade“ parašyta, kad jame buvo pritaikytos patalpos spaustuvei, tai gaunasi, jog jis vakarinis :))))

Taip, kažkur fonduose net turime nuotrauką, fiksuojančią ąžuoliuko sodinimą. O dabar ąžuoliukas jau rimtas ąžuolas 🙂

Grumlino komentaras pateko prie „spam’ų“ ir aš jį kažkaip netyčia ištriniau 🙂 Atsiprašau 🙂 Taip, žibintai faini 🙂

8. grumlinas parašė:

😀 😀 😀 na va, gavau garbingą spamerio vardą 😉

🙂 Ir dabar spamerio dežėj tamstą radau 🙂

10. elona v. parašė:

Smagu sužinoti apie vietas, kur tiek kartų šmirinėta studijų metais. Smagu būtų sulaukti tęsinio ir apie Tilto gatvės namus. Gal bus ir apie vaikystės kiemą- Tilto 12?

Kitą savaitę paieškosiu 🙂 Turėtų būti kelios Tilto g. nuotraukos, darytos J. Bulhako, bet ar bus to kiemo nesu tikra 🙂