Sveiki,
Šiandien kviečiu nukeliauti į Tilto gatvės pradžioje stovintį dvarelį.

Dvarininkų rezidencijos ansamblis. J. Bulhakas. 1912 m.

Manoma, kad šių gyvenamųjų namų kompleksas buvo pastatytas 1780-95 m. Tai vėlyvojo baroko laikotarpio ansamblis, turintis ir rokoko bruožų. Spėjama, kad jį projektavo architektas Juozas Fontana, o statybos darbus organizavo ir prižiūrėjo Upytės taurininkas architektas Povilas Šaškauskas. Mūrininkų meistras buvo Laurynas Semaška iš Vilniaus.

Dvarininkų rezidencijos planas.

Ansamblį sudaro trys mūriniai stačiakampiai vieno aukšto pastatai, išsidėstę Tilto ir T. Vrublevskio gatvių sankryžoje. Prie gatvės namų kampai sujungti tvora su vartais, kurie atskiria reprezentacinį prancūziško stiliaus vidinį kiemą.
Rytiniame – reprezentaciniame name – gyveno šeimininkai. Jis yra trumpesnis ir platesnis. Patalpos yra išrikiuotos dviem amfiliadinėmis eilėmis. Centre yra vestibiulis iš kuriuo patenkama į erdvią šokių salę, abipus jos išdėstytos svetainės. Namo fasado kompozicija puošni: simetriška, suskaidyta rustuotų menčių ir plokščiais apvadais apjuostų langų. Viduryje išsiskiria prieangis su segmentiniu frontonu, kurio timpane yra rokokinė reljefinė kompozicija iš vėliavų ir kartušų su savininkų herbais.

Rytinis namas. J. Bulhakas.

Rytinis namas M. Dobužinskio akvarelėje.

Vakariniame name patalpos išdėstytos viena eile. Jo pagrindinis fasadas panašus į rytinio namo, bet tarp menčių čia sugrupuota po du langus, o centrinėje iškyšoje yra dvejos durys. Šiame name buvo virtuvė ir gyveno tarnai. Abiejų namų stogai yra laiptuoti, dengti čerpėmis.

Vakarinis namas. J. Bulhakas.

Vakarinis namas. J. Bulhakas.

Vakarinis namas. XX a. pr.

Dvarelis buvo pastatytas posesijoje, kuri anksčiau priklausė Puzinams. Iš pradžių jis priklausė Dombrovskiams, vėliau grafams Ževulskiams. XX a. pr. prie gyvenamojo namo buvo pastatytas priestatas. 1938 m. namai priklausė Zvežinskiui. Jis čia turėjo spaustuvę.
Šį kartą tiek.
Pagarbiai,
Valentina.
Rašydama straipsnį naudojau:
Lietuvos architektūros istorija nuo XVII a. pradžios iki XIX a. vidurio. II tomas, Vilnius, 1994.
Lietuvos TSR istorijos ir kultūros paminklų sąvadas. I tomas, Vilnius, 1988.

Kai kuriuos nuotraukos prieinamos: http://www.epaveldas.lt/vbspi/

Komentarų nėra

Parašykite komentarą