Sveiki,

Šį savaitgalį važiavome Alaušo ežero pakrante. Ilgėliau stabtelėjome prie Sudeikių Švč. Mergelės Marijos bažnyčios. Oras buvo puikus, o vaizdai pro langą – tiesiog pasakiški!

Po kelionės į Salaką stebėjausi, kam mes kasmet skubame į pajūrį, kuriame minios žmonių, triukšmas ir didelės kainos? Juk tie, kas mėgsta ramų poilsį, gali atrasti tokių nuostabių ramybės kampelių Zarasų ir Utenos rajonuose. Vakar, sėdėdama prie Alaušo ežero, jaučiausi ne prasčiau negu ant jūros kranto. Pats miestelis ir visa aplinka nuteikia poilsiui ir ramybei. Gražu, sutvarkyta, ramu ir lėta – šie žodžiai sukosi galvoje.

Dar, kelionės metu supratome, kad Lietuvoje krizės nėra 🙂 Palei ežerą – turtingųjų rojus. Neigiama šio reiškinio pusė yra ta, kad pakrantėse esanti žemė yra privati (nors nesu tikra ar įstatymai leidžia išpirkti žemę palei ežero pakrantę ir uždrausti kitiems ja naudotis), visi keliukai uždaryti pertvarom, prie pat ežero įmanoma privažiuoti tik gyvenvietėse…

Sudeikių Švč. Mergelės Marijos bažnyčia yra miestelio centre. Kadaise nuo jos atsiverdavo puikus vaizdas į ežerą. Dabar jį iš dalies užstoja sovietmečio statybos pastatas (jeigu neklystu – mokykla).

1779 m. Bikuškio dvaro valdose Stanislovas Augustas leido įkurti Sudeikių miestelį, kuriam suteikė turgaus ir prekymečių privilegiją.

XVIII a. antrojoje pusėje Bikuškio dvare (2,5 km į šiaurę nuo Sudeikių) stovėjo Strazdovskių koplyčia, kurioje 1782 m. leista laikyti pamaldas. 1788 m. pradėtos rašyti metrikos knygos. Apie 1800 m. į ją trenkė žaibas ir ji sudegė. 1806 m. pastatyta laikina bažnyčia, kuriai dovanoti du valakai žemės. Prie jos XIX a. pradžioje veikė parapinė mokykla.

Dabartinė mūrinė bažnyčia pastatyta 1825 m. Sakoma, jog bažnyčios statybai reikalingus akmenys vežė iš visų aplinkinių kaimų. Net aukuro akmenys nuo Alkų kalno buvo panaudoti šventoriaus tvoroje. Pastatyta bažnyčia buvo uždengta šiaudiniu stogu, prie jos baudžiauninkų lėšomis buvo pastatyta klėtelė, medinė varpinė bei keli maži bokšteliai.

1917 m. abiejuose stogo galuose buvo uždėti mediniai bokšteliai su kryžiais.

1933 m. klebonas Juozas Saukaitis išdažė ir atnaujino bažnyčią. Ji nukentėjo 1944 m., vėliau buvo suremontuota. Iki 1955 m. bažnyčiai uždėtas barokinis frontonas.

Mūsų dienomis bažnyčia bebokštė, klasicistinė, stačiakampio plano. Turi tris altorius. Į vidų nepatekome, nes buvo uždaryta. Ant durų kabėjo kvietimas į XIV-ojo Aukštaitijos vargonų muzikos festivalio koncertą Sudeikiuose, kuris vyks 2010 spalio 3 d.

Apėjome aplink bažnyčią, apžiūrėjome kunigų kapus. Šiaurinėje bažnyčios pusėje matosi akmuo, kuriame nurodyta architekto pavardė. Jeigu gerai įskaitėme – A. Bergas.

Štai tiek kelionių šį kartą.

Pagarbiai,

Valentina.

Rašydama naudojau:

http://panevezys.lcn.lt/dekanatai/utenos/sudeikiai/

http://lt.wikipedia.org/wiki/Sudeiki%C5%B3_%C5%A0v%C4%8D._Mergel%C4%97s_Marijos_ba%C5%BEny%C4%8Dia

http://www.sudeikiai.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=7

http://www.turizmokatalogas.lt/miestelis/sudeikiai.html

Komentarų nėra

Parašykite komentarą