Vilniaus universiteto bibliotekos skaitmeninėse kolekcijose yra viena J. Čechavičiaus nuotrauka, kurioje pavaizduota „Geležinė trobelė“. Šiuo vardu XIX a. vadino vietovę, esančią kažkur dabartinėje Geležinėje gatvėje. Pavadinimas kilo nuo „Geležine trobele (Железная Хатка, Żelazna Chatka) vadinto užmiesčio restorano (arba užeigos). Jo tikslią vietą sunku identifikuoti, dažniausiai ji nurodoma taip: „prie pat trečiojo geležinkelio sargo namelio“. „Vilniaus vaizdų atvirukuose“ nurodoma, kad ši vieta buvo „pirmame varste nuo miesto, už Rasų ir Paplaujos priemiesčių, priešais Markučius kitoje geležinkelio pusėje“.

Vieta žinoma anų laikų miestiečiams kaip poilsinė. „Geležinėje trobelėje“ buvo bufetas, kėglinė, estrada, kurioje vakarais grodavo karinis orkestras. Aikštelėje priešais per Jonines susirinkdavo minios žmonių, kurie šoko, dainavo liaudies dainas. Užeigos papėdėje šurmuliavo mugė, suvažiuodavo įvairūs saldumynų prekeiviai. Mugė pritraukdavo miestiečių šeimas.

Už „Geležinės trobelės“ į kairę augo graži ąžuolų giraitė. Miškui pasibaigus, prieš akis atsiverdavo tapybiškas slėnis su vilų rajonu, pramintu Betliejumi.

Šį kertą tiek,

Rašydama naudojau:

Vilniaus vaizdų atvirukai, Vilnius, 2005.

1. Barbora parašė:

Ačiū už Geležinę trobelę. Tikrai įdomu. Atleiskit, gal ne vietoj kreipiuosi į Jus su prašymu, bet labai smalsu sužinoti. Mane domina Vilniaus gatvės vieno namo vartuose stovintys „nykštukai“ ir jų paskirtis. Mačiau keturis tokius nykštukus, dviejų apžiūrėti negalėjau, nes užrakinti, o du prie gatvės. Ant vieno, jei neapsirinku, užrašyta „Rok 1879“, kito užrašas nusitrynęs.Nesu vilnietė, negaliu nueiti ir pažiūrėti, koks namo numeris, bet tai namas Vilniaus g. prie Optometrijos centro parduotuvės. Nuotraukos neturiu, bet ir turėdama nežinočiau, kaip Jums čia ją įkelti. Būčiau labai dėkinga, jei papasakotumėte apie tą miesto detalę.

Įdomu. Tikrai nemačiau tų nykštukų, bet kai tik galėsiu – nueisiu jų paiškoti (ne taip jau ir toli nuo darbovietės) 🙂 Kadangi nežinau namo numerio, dabar iškart negaliu nieko pakomentuoti. Kai tik surasiu – tikrai parašysiu. Tai turėtų būti kažkoks puošybos elementas, bet dabar nematydama to vaizdo negaliu tvirtinti 🙂 Ačiū už nuorodą, bandysime ieškoti 🙂

3. Barbora parašė:

Ačiū Jums už pažadą nueiti. Tie „nykštukai“, man regis,metaliniai. Jie ant žemės, orientyrai- nuo Radvilų rūmų Vilniaus g. kairėje pusėje. Kampinis namas- ten gal koks kelionių biuras ar kas, paskui Optometrijos centras ir tuoj nykstukai iš abiejų vartų pusių, o gilumoje dar viena porelė. Nemoku įdėti šypsenėlių, bet, patikėkite, šypsausi, kad visi dantys matosi. Ačiū.

4. Barbora parašė:

Atleiskit, dar trukdau. Ką Jūs matote apie publikaciją
    Aš labai priešiškai nusiteikusi tokiam Šv.Jonų bažnyčios atėmimui iš VU. Ar kur nors renkami parašai, reikalaujant, kad Šv.Jonų bažnyčia būtų neliečiama VU dalis?

Dėja, tokia realybė. Mes apie šiuos ketinimus žinome jau kurį laiką. Dėl suprantamų priežasčių jų neviešiname ir nekomentuojame. Dabar viskas istorikų ir teisinikų rankose…

🙂 Šypsenėlę dėti paprasta – dvitaškis : ir sklaustelis ), kada prikabinate komentarą, jis šis ženkų derinys atpažįstamas kaip šypsenėlė 🙂