Šį kartą siūlau pakeliauti Gedimino prospektu. Apie „Jurgio“ viešbutį jau rašiau, tad šį kartą apie šalia jo stovintį pastatą, įtrauktą į žydų kultūros paveldo sąrašą Vilniaus mieste.

Keletą metų Didysis teatras veikė Izaoko Smaženevičiaus name (Gedimino per. 22-24), statytame 1899-1900 m. („Paminklų sąvade“ nurodomas statybų laikotarpis – 1899-1903 m., bet tai greičiausiai klaida) pagal rusų kilmės architekto Konstantino Korojedovo projektą. Darbus vykdė technikas statybininkas Antanas Filipovičius-Dubovikas. Tuo metu tai buvo bene didžiausias Vilniaus miesto pastatas.

Dviejų dalių pastatą jungia žemesnė dalis, turinti galeriją. Jungiamojoje dalyje yra įvažiavimas į vidinį kiemą. Fasado dalys abipus pagrindinio įvažiavimo nelygios: rytinė ilgesnė, simetriška. Abiejų dalių kompozicijai panaudoti vienodi architektūriniai elementai; rustuotos mentės jas vertikaliai skaido į kelias dalis, užbaigtas dekoratyviniais frontonais. Dalių vidurinės ir kraštinės ašis paryškina pusapskričiai balkonai. Durų į vidurinius balkonus šonuose yra grifonų bareljefai. Gatvės fasadas gausiai dekoruotas orderinėmis formomis, ant stogo iškeltas vadinamas prancūziškas kupolas.

Šiame pastate patalpas nuomojosi įvairūs klubai, parduotuvės, išdėstyti aplink tris uždarus kiemus. 1902 m. pradžioje 35 kambarių viešbutį „Bristol“ buvo atidaręs Sankt Peterburgo universiteto studentas Kalmanas Radinas. Puošnią Didžiojo teatro salę, buvusią rytinėje pastato dalyje, 1904 m. suniokojo gaistas. Vėliau buvo įrengta kita salė – virš centrinės įvažiavimo arkos, kuria 1909-1914 m. nuomojo lietuvių kultūros draugija „Rūta“, rengusi koncertus, paskaitas ir teatro vaidinimus. Tuomet namas priklausė Aristarchui ir Arsenijui Pimonovams. Iš pradžių ši salė, perdengta stiklo blokelių skliautu, buvo naudojama kaip žiemos sodas. Įėjimą į teatrą akcentavo platus prieangis-balkonas, paremtas metalinėmis kolonėlėmis.

1908 m. pastate buvo atliktas atnaujinimas pagal architekto M. Prozorovo projektą. Po atnaujinimo pastate buvo įsikūrusi „Žaliojo Štralio“ užeiga.

Mūsų laikais Gedimino pr. 22 name įsikūręs Valstybinis Vilniaus mažasis teatras.

Šį kartą tiek kelionių,

Rašydama naudojau:

Vilniaus vaizdų atvirukai 1897-1915. Vilnius, 2005.

Paminklų sąvadas, Vilnius, 1988.

Žydų kultūros paveldas Lietuvoje. Vilnius, 2005.

1. grumlinas parašė:

Juokingiausia, kad šitame teatre iki pernai metų nebuvau lankęsis. Žinojau, kad toks yra, bet…
    Ačiū už išsamų straipsnį

Ačiū 🙂
    Beje, aš iki šiol šiame teatre nebuvau 🙂

3. grumlinas parašė:

Toks fainas, nedidukas palyginti. Kažkoks minėjimas buvo, paskui spektaklis