Ar žinojote, kad…

2010 m. birželio 4 d. Valentina paskelbė kategorijose: AR ŽINOJOTE, KAD...
Žymos:

 … kad 1612 m. knygrišys Jonas Sapala parduoda mūrinius Sapalinskių namus Šv. Jono gatvėje, kur prieš tai buvo klarisių vienuolyno namas, už 3000 auksinų Daratai Doludaitei-Tčickienei? Ji užrašo 1600 kapų kapitalą davatkų bendrabučiui prie Šv. Jonų bažnyčios išlaikyti.

… kad dabartinėje VU bibliotekos Profesorių skaitykloje, pastatytoje XVIII a. viduryje, buvo nekūrenami kambariai su stiklinėmis durimis? 1806 m. architektas Mykolas Šulcas juos rekonstravo ir pritaikė bibliotekos salei. Kiek vėliau architektas Podčašinskis sukūrė medines lubas su kesonais. 1909 m., restauruojant salę, tapytojas Ferdinandas Ruščicas atkūrė sienas juosiantį frizą su augalinių motyvų ornamentu. 1968 m. interjeras apdegė. 1970 m. salė vėl restauruota, sienos nudažytos pirmine pilka spalva.

 … kad 1811 m. Karališkąjį Malūną (stovėjusi dabartinio Sereikiškių parko teritorijoje) administravo Vilniaus universitetas, kuris iš jo pajamų apmokėjo katedros Šv. Kazimiero koplyčios kleboną (savo buvusį profesorių emeritą)? Malūną prižiūrėjo žydas Leiba Abelsonas.

… kad Tian Šanio kalnuose yra Vilniaus universiteto vardu pavadinta viršūnė (4740 m.), į kurią lietuviai įkopė 1979 m., kai Universitetas šventė 400 metų jubiliejų?

… kad prieš atidarant senienų muziejaus ekspoziciją P. Smuglevičiaus salėje, anuomet vadinamoje Aula, aštuonis mėnesius vyko remonto darbai? Visų pirmą, reikėjo išvalyti Smuglevičiaus tapybą, pertvarkyti įėjimą į salę, sutvarkyti grindis ir pečius. Salės prieangyje buvo nutapyti keturių gubernijų herbai: Vilniaus, Gardino, Minsko ir Kauno, kurios kartu sudarė vieną Vilniaus švietimo apygardą. Sienose buvo įmontuotos įvairios marmurinės skulptūros, sviediniai, surinkti iš laukų, Lietuvoje gaminti šarvai ir kardai, senoviniai portretai, biustai bei antkapiniai paminklai.

 

… kad Pranciškus Smuglevičius uždengė freską „Marija, jėzuitų globėja“ drobėje tapytu paveikslu, vaizdavusiu deivę Minervą, prie šlovės šventyklos vainikuojančią universiteto mokslininkus? Kiti dviejų skliautų paveikslai, irgi tapyti drobėje, vaizdavo šlovės, darbo ir uolumo alegorijas. Filosofų biustai buvo tapyti drobėje ir prikalti prie skliautų. Skliautų gale P. Smuglevičius buvo pavaizdavęs Medūzos galvą, vietoj kurios XIX a. viduryje buvo nutapyta Kristaus galva.

 … kad senosios Observatorijos priestato trečiajame aukšte (dabartinėje Direkcijoje) esančios freskos siejasi su Martyno Počobuto astronominiais tyrimais? Rausvai pilkame fone tamsiai pilkais tonais nutapyti erelio, šaulio, vežėjo ir kiti žvaigždynų simboliai. Karnizą imituojanti tapybos juosta rėmina vidurinę stačiakampę skliautų dalį. Joje, mėlyname fone rusvai raudona, geltona ir pilka spalvomis nutapyti tauro ir skydo žvaigždynų simboliai. Skydas ir tauras turi dedikacinę prasmę – tai valdovų Jono Sobieskio ir Stanislovo Augusto Poniatovskio žvaigždynų simboliai.

 

Faktai surinkti iš:

Записки Виленской Археологической коммиссии, часть I, Wilno 1856.

Paminklų sąvadas, Vilnius, 1988.

V. Drėma, Vilniaus namai archyvų fonduose X knyga, Vilnius 2005.

V. Drėma, Vilniaus namai archyvų fonduose VIII knyga, Vilnius 2004.

V. Drėma, Vilniaus namai archyvų fonduose V knuga, Vilnius 2002.

V. Drėma, Vilniaus namai archyvų fonduose III knyga, Vilnius 2000.

http://www.alfa.lt/eksp_tekstas/2310

Komentarai
  1. Egidija parašė:

    Man visada labai įdomios senos nuotraukos. Ačiū, Valentina, kad surandi. Gal kas galėtų pakomentuoti vaizdelį „profesorių skaitykloje“ ? Ar ten tokios darbo vietos „gardeliuose“ buvo, ar „klientai“ atskirti tvorelėmis? Bet kuriuo atveju, labai šiuolaikiškai viskas atrodo – beveik kaip kokiam banke 🙂

  2. walentina parašė:

    Ačiū, Egidija 🙂
    Vaizdelio iš profesorių skaityklos pakomentuoti, dėja, negaliu – tikrai nežinau kodėl taip atskirta. Reikėtų pasidomėti, kad toje vietoje buvo Stepono Batoro universiteto laikais. Iš „gardelių“ panašu, kad koks abonementas ar katalogavimo sk. galėjo būti 🙂 Dar pastebėjau, kad anuomet į dabartinę Profesorių sk. buvo perkelti ekspoziciniai stendai iš P. Smuglevičiaus salės. Įdomu, kaip jie juos kilnojo, sunkūs gi…

Parašykite komentarą