Šį kartą – keli vaizdai, palyginantys kaip buvo anuomet (konkrečiai šiam straipsniui, 1900 m.) ir dabar (t. y. 2010 m.).

Nuotrauką padaryti paskatino viename albume pamatytas senojo akmeninio tilto per geležinkelį vaizdas. Bandžiau prisiminti, kaip jis atrodo dabar ir nesugebėjau. Šiuo tiltu važiuoja 31 autobusas (Stotis-Pavilnys-Naujoji Vilnia), kuriuo maršrutai man pažįstamas gerai 🙂 Tačiau niekada neatkreipdavau dėmesio į nediduką viaduką per geležinkelio bėgius.

Nežinomas autorius. Akmeninis tiltas Rasose. Apie 1900 m.

Taigi, fotografuodama Lapų gatvės kiemus aplankiau ir šį tilta. Tikėjausi, kad jis nebus stipriai pakitęs. Klydau. Pirmojo XIX a. pabaigoje statyto tilto vietoje sovietmečiu iškilo naujas.

Tikslios tilto pastatymo datos neradau. Gal kas žinote?

Tačiau radau informacijos apie šalia tilto esančius pastatus: „Ties Rasų kapinėmis, prie pat akmeninio tilto per geležinkelį, Vilniaus kultūros ir visuomenės veikėjo Juozapo Montvilos iniciatyva 1898-1902 m. buvo pastatyta gyvenamųjų namų kolonija (kita tokių namų kolonija buvo pastatyta prie Lukiškių aikštės), nutiestos naujos gatvės:  Mogiliovska (db. Mielagėnų), Vitebska (db. Vitebsko), Belostockaja (db. Balstogės), Vitebskij I projezd (db. Švenčionių), Vitebskij II projezd (db. Gervėčių).“

Šį kartą tiek,

Informacija paimta:

Vilniaus vaizdų atvirukai 1897-1915. Vilnius, 2005.

1. Barbora parašė:

Ačiū, kad radote ir parodėte akmeninio tilto likimą. Šimtmečio permaina yra tiesiog pribloškianti.

Tikrai. Dažnai praleidžiame tokią smulkią architektūrą kaip tiltai. Man irgi buvo keista, kad jis taip pasikeitė. Pamačius seną nuotrauką pagalvojau, kad jis beveik nepasikeitė. Bet nuėjus prie tilto supratau, kad pasikeitė…

3. lyja parašė:

įdomu. kažkada buvo idėja fotografuoti pagal senas fotografijas, tuo pačiu rakursu, kaip atrodo dabar

Tokias nuotraukas jau daro 🙂 Aš tai nesistengiu rakurso išlaikyti, tieisog, kad būtų suvokiamas bendras vaizdas tada ir dabar.

5. lyja parašė:

žinoma, tas pats rakursas nebūtinas, tiesiog šiaip prisiminiau 🙂

tas rajonas (Lapų g., Rasos) bent jau man labai įdomus – kol nebuvo aplinkelio, tai einant nuo geležinkelio galėdavai tarsi keliauti per epochas: šalia gelžkelio senesni nami, o einant link centro – naujesnės statybos

Taip, rajonas įdomus. Man labai patinka mediniai namukai palei geležinkelį.

7. Brachka parašė:

Senojo tilto aukštis neleisdavo elektrifikuoti geležinkelį, todėl vietoje jo teko daryti kitą. Darbai buvo pradėti apie 1972 m. vasarą. Naujo tilto nuotraukoje matosi elektros linija, ir kad aukščio vos užtenka.

Ačiū už informaciją 🙂

9. TOMAS parašė:

Kazkaip sunkiai dar valdau sita portala, nerandu nieko apie siauruka, Vingio parko tema gana stipriai apkalbeta vilnius.borda.ru, taciau neaisku kur tas siaurukas is Vingio parko vaziuodavo toliau arba atgal. Taipogi butu labai idomu suzinoti kas buvo dabartineje Lazdynu vietoje, gal yra foto.

Apie siauruką čią dar nerašiau. Apie Lazdynus šiek tiek yra čia – http://www.vilnijosvartai.lt/locations/listing/?id=33
    Dėja šio rajono nuotraukų turiu tik iš Sovietmečio. O ir detalūs planai, kur gali būti šio rajono vaizdai yra tik iš Pirmojo pasaulinio karo laikų.