Sveiki,

Bevartydama vieną iš senojo Vilniaus vaizdų albumą pastebėjau nuotrauką, apie kurią šiame straipsnyje ir papasakosiu. Nuotraukoje pavaizduoti generolo Kukelio namai Antakalnyje. Pasidomėjau ir štai ką radau.

Senasis generolo namas turėjo adresą Antakalnio g. 18, dabar gi šis namas yra Antakalnio g. 2. Daug kartų teko važiuoti pro šiuos puošnius rūmus, bet niekada nesusimąsčiau apie jų istoriją.

Pasirodo, šis pastatas įėjo į XIX a. šiame kvartale buvusi Kinietiško sodo kompleksą. Numanoma, jog namo kieme iki šiol išlikęs dekoratyvinis fontanėlis yra anų laikų palikimas. XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje papulkininkis Vladimiras Plyševskis seno klasicistinio pastato vietoje pasistatydino naują gyvenamąjį namą. Senos pastato liekanos yra išlikusios dabartinio namo vidinės dalies pirmame aukšte ir skliautuotuose rūsiuose. XX a. pradžioje šis pastatas priklausė generolui E. Kukeliui. Šalia šio namo kadaise stovėjo Šv. Petro ir Povilo bažnyčiai priklausantis nedidelis vienaukštis  XVII a. mūrinis pastatas, kuriame buvo špitolė (dabar Antakalnio g. 4). Po II Pasaulinio karo jis priklausė internatinei mokyklai, o nuo 1985 m. rekonstruotas pagal architektės Giedrės Filipavičienės projektą,  pritaikant pastatą Vilniaus rašytojų memorialiniam muziejui (likviduotas 1990 m.).

Generolo E. Kukelio namas statytas vyraujant istorizmo architektūriniam stiliui. Tai dviaukštis pastatas, ištęsto stačiakampio plano, fasadu į Antakalnio gatvės pusę. Patalpos išdėstytos abipus išilginio koridoriaus, aukštus jungia erdvi pagrindinė ir siaura šoninė laiptinės.

Puošnus istoristinis fasadas suskirstytas į penkias vertikalias dalis, akcentuotas rustuotų menčių, dekoratyvinių neobarokinių frontonėlių, langų su pusapskritėmis ar sigmentinėmis arkomis, papuoštų besijungiančiais archivoltais ar tiesiniais sandrikais. Asimetrijos pastatui suteikia platus pagrindinio įėjimo prieangis su pusapskritėmis arkomis ir antro aukšto terasa. Fasadą puošia kartušai, dekoratyvinės vazos ir obeliskai.

Dabar pastate įsikūrusi Jungtinės Karalystės ambasada.

Šį kartą tiek,

Valentina.

Rašydama straipsnį naudojau:

Lietuvos TSR istorijos ir kultūros paminklų sąvadas, Vilnius, 1988.

Vilniaus vaizdų atvirukai 1897-1915, Vilnius, 2005.

http://www.paveldas.vilnius.lt/objektas.php?ID=4073&nID=21884&gID=10

Komentarai
 1. troy parašė:

  Teroristų pagalbininkė, atskleidei Anglijos ambasados planą…

 2. walentina parašė:

  Ogi rimtai 🙂 Tikiuosi, dėl to problemų nekils 🙂

 3. grumlinas parašė:

  Labai įdomsu

 4. kept parašė:

  Galima tik papildyti, kad šiame name 1901 m. buvo įrengta viena pirmųjų (bet ne pirma:) Vilniaus privačių elektrinių. Čia buvo pastatytas 6 AG žibalinis variklis, kuris suko 3,85 kW, 110 V įtampos nuolatinės srovės generatorių. Kaip žinot centrinė Vilniaus elektrinė paleista tik 1903 m.

 5. walentina parašė:

  Ačiū. Kažkur apie tai skaičiau, bet kažkodėl neįdėjau šios informacijos 🙂

Parašykite komentarą