Senosios Naujosios Vilnios kapinės

2010 m. balandžio 27 d. Valentina paskelbė kategorijose: KELIONĖS, TIESIOG ĮDOMU, VIETOS, VILNIUS
Žymos: , ,

Tą patį sekmadienį keliavome ir iki senųjų Naujosios Vilnios kapinių A. Kojelavičiaus gatvėje. Jas galima matyti važiuojant Stepono Batoro gatve, kitapus upės. Jeigu važiuotumėte į Naująją Vilnią garsiuoju 4 –tuoju maršrutu, jos Jums būtų po dešinę pusę.

Kadaise vienas pažįstamas tvirtino, jog jaunieji miestelio socialdemokratai tvarko šiuos kapus. Tada didelės reikšmės šiems žodžiams nesuteikiau. Tačiau kada įstojau ir pabaigiau Istorijos fakultetą, domėtis istorija tapo ne tik profesija, bet ir hobis. Todėl jau kurį laiką, važiuodama autobusu, stebiu kitapus upės styrančius kryžių fragmentus ir svajoju „patyrinėti“ šią vietą. Ypač, kad turėjau „mitą“, kurį reikėjo sugriauti arba patvirtinti.

Tas „mitas“ buvo, kad tai pirmosios Naujosios Vilnios kapinės, kuriuose palaidojimų yra net iš XIX a. pab. Jokių šaltinių apie šių kapinių būvimą neradau. Tad viskas, ką pateiksiu, yra mano asmeniniai pastebėjimai. Iš antkapių liekanų labai sunku nustatyti ankstyviausių palaidojimų datą – jie labai fragmentiški ir stipriai nukentėję. Tačiau radome ir  XIX a. pabaigos palaidojimų. Daugiausia – XX a. pradžios. Ar galima teigti, jog šios kapinės buvo seniausios Naujojoje Vilnioje – nežinia. Miestelis kūrėsi XIX a. pabaigoje, šalia naujai tiesiamo geležinkelio 1860 m. Ankstyviausi pastatai išlikę netoli stoties. 1908 m. buvo pašventinta Šv. Petro ir Povilo cerkvė. Galima įtarti, jog netoliese esančios stačiatikių kapinės kūrėsi kartu su cerkve. Todėl ten turėtų būti vėlesnį negu XIX a. pab. palaidojimai. Kaip jau buvo minėta straipsnyje apie Šv. Kazimiero bažnyčią, ji buvo įkurta dar vėliau – 1911 m. Šalia jos kapinių nėra (bent jau aš nežinau). Viso miestelio centras buvo cerkvės-bažnyčios-stoties trikampyje. Atokiau buvo pastatyta psichoneurologinė klinika. Dabartinės A. Kojelavičiaus gatvės pabaiga turėjo būti miestelio pakrašty. Todėl kapinės pakrašty buvo visai logiškos. Sovietmečių miestelis išsiplėtė (ką patvirtina A. Kojelavičiaus gatvėje esantys mūriniai stalinistiniai namai) ir kapinės iš pakraščio atsidūrė pačiame miestelyje. Aišku jos trukdė. Ar buvo dalis jų sunaikinta – nežinau. Šalia jų buvo pastatytas 2 aukštų mūrinis daugiabutis. Pačios kapinės dabar yra apsuptos gyvenamųjų namų.

Kas įdomu, šiose kapinėse radome kaip katalikų, taip ir stačiatikių kryžių. Išlikę užrašai lenkų ir rusų kalbomis. Viename antkapyje draugas išskaitė vokišką pavardę.

Dar vienas įdomus reiškinys – kai kurie kryžiai. Jie padaryti iš geležinkelio bėgių! Iki tol niekada nemačiau tokių. Galima įtarti, jog tokių kryžių gamyba miestelyje, susijusiame su geležinkeliu, buvo pigesnė – ką turime iš to ir kuriame. Galbūt tai paaiškina ir daugelio kryžių vagystes – brangus metalas?

Kapinė yra ganėtinai apleistos, bet matosi, jog jas kažkas tvarko (surenka šiukšles, uždega žvakutes).

Perėjus krūmus, atsiduri ant upės kranto – vaizdas į piliakalnį nuostabus. Tiesa, reikėtų pripažinti, upės krantai labai apaugę. Kažkaip atmintyje stebuklingai iškyla mamos žodžiai, kad sovietmečiu upės krantus privaloma buvo tvarkyti biologiją studijuojantiems studentams praktikos metu. Jie rinko šiukšles, stebėjo, kad upės krantai neapaugtų žole. Galbūt ir neteisinga versti studentą dirbti, bet užtvankos pakrantės buvo gražios ir švarios. Ko negalėčiau pasakyti apie dabar 🙂

Šį kartą tiek,

1. Neko parašė:

Labai smagu ,jog padarei toki aprsyma apie Naujosios Vilnios kapines 🙂

Ačiū 🙂 Džiugu, kad patiko.

3. Evaldas parašė:

Tikrai, kad „senosios“ kapinės, nes nesutvarkytos. Šiaip Lietuvoje tokių senų kapinių daug – patys artimiausi giminaičiai, kurie ateidavo į kapus, jau irgi išekeliavę anapilin, taigi nebelieka kam tokių kapų prižiūrėti.

Šiaip, tikėjausi blogesnio vaizdo 🙂 Ką pamačiau – visai patenkino 🙂 Matosi, kad nesenai vykusi švarinimo akcija ir čia užklydo, gal kaimynystėje gyvenatys žmonės šiukšles surinko, kai kur gėlių dar padėjo, žvakių.

5. Adis parašė:

Wow!
    Tikrai gražūs kadrai. Ypač 222111.

Ačiū 🙂 Visada smagu girdėti padėkas iš profų 🙂

7. Aleksandras parašė:

tepridursiu tiek: dabar turime tiek kiek palieka mums gamta, ir belieka tuo tik džiaugtis 🙂

Kapinių atžvilgiu taip 🙂

9. Vaidas parašė:

Vienas toks užsienietis buvo atvažiavęs tirti senųjų kapinių (tikriausiai žydų). Tai paminklų įrašų nuskaitymui jis naudojo skutimosi putas. Sakė per 20 ar kiek ten metų nieko geresnio neteko naudoti.

O kaip naudojant skutimosi putas skaityti paminklų įrašus? Daugmaž įsivaizduoju, bet nesu tikra ar taip 🙂

11. […] žinoma, įtakojo mano susidomėjimą. Pasakojime minimi Pučkoriai (anuomet Пушкарня) bei senosios Naujosios Vilnios kapinės, esančios netoli buvusio Kučkuriškių popieriaus fabriko, apie kurias jau esu dariusi […]

12. Anonimas parašė:

as esu aborigenas sito krasto. girdejau is savo tevo kad sitos kapines buvo didesnes, kai kurie salia namai pastatiti ant zmoniu kaulu.