Naujosios Vilnios Šv. Kazimiero bažnyčia

2010 m. balandžio 26 d. Valentina paskelbė kategorijose: VILNIAUS BAŽNYČIOS, VILNIUS
Žymos:

Sveiki,

Sekmadienį Vilniuje buvo puikus oras, tad nusprendžiau pakeliauti su fotoaparatu po savo rajoną – Naująją Vilnią. Šiame įraše norėčiau pasidalinti Šv. Kazimiero bažnyčios nuotraukomis.

Nieko naujo iš bažnyčios istorijos surasti visom trim kalbom, kuriomis suprantu, surasti nepavyko. Tad trumpai pakartosiu tik tą informaciją, kurią galima rasti internete.

Minima, kad bažnyčia Rokantiškėse, prie pilies buvo pastatyta dar iki 1542 m. Tolesnis jos likimas neaiškus.

Dabartinės bažnyčios statybos susijusios su Naujosios Vilnios psichoneurologine ligonine. Jau 1903 m. į minėtos ligoninės koplyčią buvo paskirtas kunigas. 1906 m. Vilniaus generalgubernatorius leido statyti bažnyčią ir laikinai laikyti pamaldas klebonijoje. Mūrinę bažnyčią 1906 m. suprojektavo architektas A. Filipovičius-Dubovikas. Tais pačiais metais projektas buvo pakoreguotas – atsisakyta dalies eksterjero puošybos. 1907 m. buvo suteiktos parapijos teisės.

1908-11 m. kunigo A. Butkevičiaus ir parapijiečių rūpesčiu buvo pastatyta dabartinė bažnyčia, kurios statybas prižiūrėjo technikas Severinas Govaltas. Nuo 1909 m. statybos darbų priežiūrai vadovavo inžinierius Kazimieras Dobošinskas. Klebono Kazimiero Valeikio iniciatyva po Antrojo pasaulinio karo bažnyčia buvo suremontuota.

Kaip galite matyti iš nuotraukų, Naujosios Vilnios Šv. Kazimiero bažnyčia yra puikus neogotikos pavyzdys. Ji kryžminio plano, vienabokštė, su trisiene apside. Vidus – 3 navų, atskirtų pilioriais.

Bažnyčioje yra Šv. Mergelės Marijos paveikslas – Aušros vartų koplyčioje esančio paveikslo kopija.

Naujosios Vilnios Šv. Kazimiero bažnyčia yra viena iš 15 Lietuvos bažnyčių, tituluojamų Šv. Kazimiero vardu. Vilniaus arkivyskupijoje Šv. Kazimiero vardą turi 4 bažnyčios.

Nepatvirtintais duomenimis, šalia bažnyčios buvo moterų vienuolynas, kuris vėliau sudegė. Tikrai nežinau ar būta vienuolyno, bet pastato nuotraukas pateikiu apačioje.

Šį kartą tiek,

Valentina.

Rašydama straipsnį naudojau:

http://lt.wikipedia.org/wiki/Naujosios_Vilnios_%C5%A0v._Kazimiero_ba%C5%BEny%C4%8Dia

http://www.katedra.lt/sv-kazimieras/pamaldumas/

http://master-x.by.ru/vileika_history2.html

http://www.vilnius.skynet.lt/hramy.html#25

Komentarai
 1. grumlinas parašė:

  Šv.Kazimieras – ir Vilniuje, ir Naujajame Vilniuje 😉

 2. walentina parašė:

  Naujojoje Vilniuje šį šventąjį mėgsta. Jo vardu yra pavadintas dar vienas pastatas – lenkiške šv. Kazimiero draugijos gimnazija, mūsų dienomis J. Vienožinskio dailės mokyklos N. Vilnios filialas. Turėjau garbės ją lankyti – pastatas senas, įdomus.

 3. maryz parašė:

  Aš vis mąsčiau kada gi pagaliau atsiras ir mūsų (New Vilnios) bažnyčios nuotraukos ir straipsnis apie ją. Gaila, kad nėra jos senųjų nuotraukų. Bet vis tiek malonu išgirsti malonių žinių iš savo gimtojo rajono.

 4. walentina parašė:

  Tai kad yra ir senų nuotraukų 🙂 Nedaug, bet yra 🙂 Kažkada veikė toks puslapis vileika.lt, ten publikavo ir senas nuotraukas. Tiesa, dabar pabandžiau atidaryti, nelabai man pavyko. O Naujoji Vilnia turi bendruomenę facebook’e (nežinaujau), kur fanai dalinasi nuotraukom (tiesa savo pačių darytom). Senų nuotraukų iš Naujosios Vilnios turiu visai nedaug, galbūt daugiau būtų sovietmečio. Reikėtų draugų archyvuose revizijas padaryti kada 🙂

 5. maryz parašė:

  ir visgi tas rajonas mane amžinai glumino. Ten tokia gausi ne lietuvių kolonija, kad pats visad jaučiausi ten kaip svetimas. Kad ir tas puslapis vileika.lt, buvo labai gražių nuotraukų, bet visas turinys rusiškas.

 6. walentina parašė:

  Dabar jau nemažai ir lietuvių, o ir vietiniai nelietuviai labai aktyviai vartoja lietuvių kalba. Aš savo rajoną suprantu, nes ir pati augau šiomis sąlygomis, mano tėvai buvo vieni iš tų, kurie po Nepriklausomybės liko Lietuvoje, nemokėdami kalbos ir ne tik dėl jų kaltės. Stengėsi išmokti, bet vistiek jautėsi ne visai „savi“…

 7. edita parašė:

  įdomu dėl to vienuolyno, kada tai buvo (kad ir nepatvirtintais duomenimis)? mano senelis pasakojo, kad tam name buvusi ligoninė (reikėtų išklausinėti smulkiau). pastate, kuris yra matomas 3 nuotraukoje nuo galo šiandien ir gyvena vienuolės.

 8. walentina parašė:

  Dėja pati tik gandus žinau. Net nežinočiau kur informacijos ieškoti.

 9. […] (psichiatrinės) ligoninės (dabar – Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės) ir Šv. Kazimiero bažnyčios istorijas. Įrašuose buvo paminėtas faktas, jungiantis abu objektus. Ligoninė  oficialia buvo atidaryta […]

Parašykite komentarą