Sveiki,

Nesenai, vartydama namuose senus popierius, aptikau kadaise garsaus Vilniuje restorano „Žirmūnai“ reklaminę skrajutę. Ir turime ją namuose ne šiaip sau – tėtis šiame restorane grojo gitara (čia hobis, specialybė ir darbovietė buvo kitos :))

Kadangi pastaruoju metu pasidarė madinga į istorines apžvalgas „priimti“ ir sovietmetį; pasiduos madai ir VU gidas. Šį kartą – vaizdai iš „Žirmūnų“ restorano!

Kaip skelbia Vilniaus miesto valgyklų tresto skrajutė, „„Žirmūnai“ – tai ne tik… restoranas. Tai puikus, nesenai išaugęs naujas Vilniaus rajonas prie srauniosios Neries krantų.Vilnijos vartai nurodo, kad Žirmūnų mikrorajonas buvo „ 1962 m. pradėtas, o 1969 m. baigtas statyti“.

Skaitome toliau sovietmečio marketingo produktą: „Jauki bendroji salė, originalus interjeras, smagi estradinė muzika nuteikia maloniam poilsiui. Mūsų banketų salėje daug kas švenčia vestuves, atžymi jubiliejus, šeimynines sukaktis.“

Svečių stalui pateikiame tai, ko niekur kitur nerasite. Siūlome paskanauti „Žirmūniečių salotų“, firminių užkandžių „Trijulė“, „Naujienėlė“, daugelio mėgstamų viščiukų „Žirmūnėliai“. Kvapnus ragaišis, kuris ant Jūsų stalo, kepamas tik „Žirmūnuose“. O gaivinančio firminio „Spanguolių gėrimo“ taip pat dar niekas neatsisakė…

Jūs norite užsukti į kokteilių barą? Prašom. Tikimės, Jums patiks kokteiliai „Žirmūnų žiburiai“, „Svaja“, „Velniškas“, „Ugninis kamuolis“, „Stiprusis trejetas“.“

Taigi, Vilniaus miesto valgyklų trestas savo veiklą pradėjo pirmaisiais pokario metais (1944 m.). Tuo metu jis buvo LTSR Prekybos liaudies komisariato žinioje ir vadinosi Vilniaus valgyklų trestas „Valgis“. Nuo 1945 m. rugpjūčio mėnesio – Visuomeninio maitinimo trestas „Valgis“. 1947 m. spalio mėnesio 1 d. trestas pakeitė pavadinimą ir vadinosi Vilniaus m. Valgyklų trestu. Trestas kontroliavo ir vadovavo Vilniaus miesto visuomeninio maitinimo įstaigoms – restoranams, kavinėms, valgykloms, bufetams ir kt. 1987 m. kovo 31d. (mano naudojamas šaltinis skelbia – 1997 m., bet tai, greičiausiai, klaida – abi datos – ši ir sekanti – gali būti arba 1987 arba 1997 m. Manyčiau logiškai tiktų 1987 m. data) buvo organizuotas Restoranų ir kavinių trestas, išskiriantis iš Valgyklų tresto sudėties restoranus ir kavines.

1987 m. lapkričio 5 . Prekybos organizacijos įsakymu Valgyklų trestas ir Restoranų ir kavinių trestas buvo likviduoti. Jų funkcijas perėmė 15 visuomeninio maitinimo susivienijimų (tarp kurių buvo „Narutis“, „Bočiai“, „Aušrinė“, „Dzūkija“, „Stotis Vilnius“, „Trakai“, „Vilija“, „Zirmūnai“, „Panerys“ ir kt.)

Tiesa, pati senokai buvau šiose apylinkėse, tad negaliu atsakyti į klausimą kas gi dabar įsikūrę adresu Žirmūnų g. 67. Internetas rodo daug ką – ir Norfa, ir butus, ir administracinius pastatus. Tad tikrai įdomu būtų išgirsti (o dar įdomiau pamatyti) kas yra toje vietoje 🙂

Komentarai
 1. troy parašė:

  Dabar ten ten krizės vėjai siaučia…
  …o mano laikais Žirmūnai garsėjo kaip taksistų ir žydų restoranas.
  Pats didžiausias šykas buvo Kaune Žalias kalnas. Sklido legenda kad padavėjų atranka vyko rodant kojas. Tik su gražiomis buvo priimtos.

 2. walentina parašė:

  Anuomet į padavėjo-barmeno darbą tikrai imdavo ne bet ką 🙂 Apie tai iš mamos girdėdavau. Net tokioje Naujojoje Vilnioje norėdamas į restoraną (prie „Draugystės“ kino teatro arba „Polonezas“ Parko g. gale) patekti reikėdavo pažystamą padavėją turėti. Jos visad (kaip ir stiuardeses) gražiai apsirengdavo, uždirbdavo neblogai. Ne taip, kad dabar į aptarnavimą eina studentai, užsidirbti papildomų pinigėlių 🙂 „Saldus“ darbas 🙂

 3. Danutė parašė:

  Šis Žirmūnų rajonas 1969 m. man ,baigusiai VVU Gamtos fakultetą, tapo pirmoji darbo vieta.Mano vadovaujama želdintojų brigada (tuometinio Apželdinimo tresto)kūrėme grąžią aplinką,sodinome medelius,įrenginėjome gėlynus.Prie šio restorano buvo ypač gražūs gėlynai,graži vaiko skulptūra apvaliame rate.Dabar ten tikrai liūdnas vaizdelis….

 4. walentina parašė:

  Deja, taip. Jau sulaukiau kolegės „vaizdingo“ pasakojimo kaip ten apleista.

 5. jovianandas parašė:

  Hi, colleague! I like your blog, it’s so interesting! I think it’s pretty popular, isn’t it?

 6. walentina parašė:

  Hi, thanks 🙂 I’m not sure what is „pretty popular“, but about 11 000 views at a month we have 🙂

 7. uzejes parašė:

  Butinai reiketu pamineti, kad Zirmunu restorane buvo zinomo skulptoriaus Valaicio pano. Idomu koks dabar ju likimas? Juos galioma rasti visuose skulptoriaus albumuose.

 8. walentina parašė:

  Ąiū už informaciją, nežinojau.

Parašykite komentarą