Šį kartą kelios nuotraukos iš asmeninių archyvų. Šiandien įdedu Vaclovo Kirdeikio archyvuose aptiktas praeito amžiaus Vilniaus nuotraukas. Pirmos dvi nuotraukos – atvirlaiškiai, jų autorius nenurodytas. Paskutinės nuotraukos autorius – V. Kirdeikis.

Pirmoje nuotraukoje užfiksuotas Stalino (mūsų dienomis Gedimino) prospektas. Fotografuota kažkur nuo Vilniaus (buvusio „Jurgio“) viešbučio balkono. Šalia prospekto matoma Černiachovskio aikštė. Tolumoje – Katedra be šventųjų skulptūrų frontone.

Šioje nuotraukoje užfiksuoti Pionierių rūmai, dar žinomi pirklio A. Šliosbergo namai. Šis pastatas išgarsėjo Valdovų rūmų atstatymo projekto metu ir sukėlė įvairių visuomenės reakcijų.

N. Kitkauskas nurodo, kad dokumento, kuriame būtų pažymėta tiksli žydų pirklio Abraomo Šliosbergo namo pastatymo data, rasti dar nepavyko. Vyrauja nuomonė, kad pastatas galėjo atsirasti baigiant griauti Valdovų rūmus 1799–1801 metais. Pirmą kartą šio pastato planas pavaizduotas 1808 m. sudarytame Karolio Grunarto Vilniaus miesto plane. Pastatas mūrinis, tačiau jo šiaurinis galas užbrūkšniuotas medinius statinius vaizduojančiais įstrižais brūkšniais. A. Šliosbergo pastato pagrindinio vakarinio fasado išlikę keli atvaizdai: J. Ozemblovskio litografijoje, 1824 m. ir 1834 m. brėžiniuose, V. Sadovnikovo 1854 m. litografijoje, išspausdintoje K. Vilčinskio albume. Šiuose atvaizduose A. Šliosbergo namo pagrindinio fasado kompozicija simetrinė. Jose užfiksuotas klasicistinis A. Šliosbergo namo eksterjeras: stogas dvišlaitis, centre, stogo karnizo lygmenyje – trikampis frontonas, po juo trys stačiakampiai langai, į šonus – dar po tris stačiakampius langus. Tarp langų – vertikalios per abu aukštus einančios mentės. Pagrindinis įėjimas į pirmąjį aukštą yra fasado centre, į kurį veda 10 pakopų laiptai.

1831 m. carinė administracija nutarė Vilniaus pilių teritoriją paversti tvirtove, apjuosiant ją gynybiniu grioviu ir pylimais. 1832 m. numatyti nugriauti pastatai įkainoti. Į tą sąrašą pateko ir A. Šliosbergo mūrinis namas. Apie namą parašyta: „Dengtas čerpėmis. Po [viena] puse namo yra rūsiai (…) Pirmame aukšte yra 7 kambariai, prieangis, koridorius ir podėlis. Antrame aukšte – 9 kambariai, koridorius ir prieangis su laiptine. Visas namas įkainotas 28 459 rublių asignacijomis“. Vis dėlto A. Šliosbergo namas nebuvo nugriautas, nes pateko į carinės tvirtovės įtvirtinimų vidų. A. Šliosbergui, matyt, buvo sumokėta, prieš jį iškeldinant iš šio namo.

1853 m. Vilniaus tvirtovėje atliktų darbų plane nurodyta, kad remontuotas apnykęs dviaukštis pastatas Gedimino kalno papėdėje. Po 1853–1854 m. remonto jame įsikūrė Vilniaus karinės apygardos Inžinerijos valdyba. Pagrindinė N. Kitkausko tyrimo išvada tokia – XIX a. pab. – XX a. pr. vykdytas remontas iš esmės buvo pastato perstatymas, nes pasikeitusiuose interjeruose nebeliko klasicistinių detalių.

Po Antrojo pasaulinio karo dviaukščiame name buvo įkurdinta pionierių organizacija.

Pionieriai buvo iškelti iš buvusio pirklio Abraomo Šliosbergo rūmų praėjusio amžiaus 9 dešimtmetyje, o šiame name ketinta įrengti tautų draugystės muziejų, kuris jau buvo pradėtas projektuoti. 1989–2004 m. šiame pastate buvo įsikūręs pilių tyrimų centras „Lietuvos pilys“.

Paskutinėje nuotraukoje matomi Katedros aikštė ir Pilies gatvės pradžia.

Šį kartą tiek,

Naudojau:

N. Kitkauskas. Šliosbergo namo neliko jau XIX amžiuje (http://www.culture.lt/lmenas/?leid_id=3121&kas=straipsnis&st_id=9867)

L. Kreivytė. Griuvėsių kultūra. Ar naikinsime architektūros paminklus? (http://www.culture.lt/7md/?leid_id=732)

K. Pocius. Šliosbergo namas: būti ar nebūti? (http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2006-11-09-kasparas-pocius-sliosbergo-namas-buti-ar-nebuti/10270)

1. linaskranauskas parašė:

nu man patinka abu autoriai, ir Kasparas ir Laima, bet skaičiau tyrinėjau – niekaip nesupratau, kaip tu čia juos panaudojai 🙂

🙂 Kažką panaudojau, o kažkur tik įdėjau nuorodą į straipsnius, kad besidomintys turėtų galimybę pasiskaityti daugiau šia tema 🙂