Kur buvo Antakalnio „kiniečių sodas“?

2010 m. vasario 18 d. Valentina paskelbė kategorijose: SENOJO VILNIAUS VAIZDŲ KAITA
Žymos: ,

Sveiki,

Radau vieną S. F. Fleury nuotrauką, kuri vadinasi „Kinietiškas sodas Antakalnio, dabartinėje Kosciuškos 30 – 34“.

Pasidomėjau kas yra žinoma apie šią vietą.

„Vilniaus vaizdų atvirukuose“ minima, kad XIX a. šioje Antakalnio dalyje buvo daug medinių namų, todėl mūriniai statiniai labai išsiskirdavo. Vienu iš tokių statinių buvo trijų aukštų Justino Konopackio rezidencija (dabar T. Kosciuškos g. 30), pastatyta pagal Julijono Januševskio projektą 1888 m. Tam pačiam J. Konopackiui priklausė 1885 m. pastatytas dviejų aukštų raudonų plytų namas, skirtas nuomojamiems butams ir krautuvėlėms (dabar T. Kosciuškos g. 34). Šiuos namus jungė tvora su puošniais vartais, vedančiais į sklypo gilumoje stovėjusį garsųjį anuomet restoranėlį „Kinija“. Minima, jog dėl šio restoranėlio J. Konopackio rezidencija buvo vadinama kinų vila.

Viename straipsnyje apie Vilniaus žaliųjų plotų vystimąsi radau tokią informaciją: „Kiniečių sodas buvo įrengtas prie nedidelių rūmų, pastatytų XVIII amžiaus viduryje į šiaurės vakarus nuo Petro ir Povilo bažnyčios“. Pailgos formos sodas tęsėsi iki Neries kranto. Jis, kaip ir šalia esantis Tivoli sodas, buvo taisyklingai išplanuoti, su tiesiais lygiagrečių bei statmenų krypčių takais. XIX a. antrame ketvirtyje šių sodų išplanavimas padaromas peizažinis. Kiniečių sode įrengtas tvenkinys su sala, kurį iš dalies apjuosia pagrindinis labai vingiuotas takas. Šio sodo sutvarkyme buvo Kinijos sodų menui būdingų elementų, kurie pateisindavo jo pavadinimą. Straipsnio autorius nurodo, kad Kinijos sode buvęs restoranėlis vadinosi „Bohl“.

Kaip matote, įvairūs šaltiniai skirtingai įvardina šio sodo atsiradimą (XVIII ar XIX amžius) ir pavadinimo kilmę (Kinijos sodų elementų įtaka arba restoranėlis „Kinija“). Abejonių nekelia tik sodo buvimo vieta. Iš Vilniaus žaliųjų plotų tyrimų galima matyti, jog tradicija ilsėtis užmiesčio vilose atsiranda kažkur XIX a., o ir patys pastatai statyti XIX a. Galima tik numanyti, jog sodas čia galėjo būti ir iki XIX a.

Mūsų dienomis J. Konopackio rezidencijoje įsikūrė Lietuvos mokslų akademijos Matematikos ir informatikos institutas. Iš buvusio sodo teliko pavienės senų medžių grupės.

Šį kartą tiek,

Valentina.

Nuotraukos paimtos iš:

Stanislaw Filibert Fleury. 1858-1915: fotografijos. Parengė Lietuvos nacionalinis muziejus. Vilnius, 2007.

http://www.mii.lt/index.php?siteaction=pages.browse&page=priesist_makar#

Rašydama straipsnį naudojau:

Laima Kaučkaitė, Užmirštas medinis Vilnius (http://www.culture.lt/7md/?leid_id=727&kas=straipsnis&st_id=6409)

Vilniaus vaizdų atvirukai 1897-1915. Parengė D. Keršytė, Lietuvos nacionalinis muziejus. Vilnius, 2005.

Valstybinės LTSR architektūros paminklų apsaugos inspekcijos metraštis, Vilnius, 1958.

Komentarai
 1. Rasa parašė:

  Kadangi kiekvieną dieną važiuoju pro tą vietą, tai skaityti buvo dar įdomiau 🙂 Ačiū, Valentina, už informacijos iškasimą 🙂 Skaičiau susidomėjusi

 2. Irena parašė:

  Kolegijos dienoraštyje minimi rūmai Antakalnyje, vadinami Kinija, tuo laiku (XVIII a. pirmoje pusėje) buvusi Bžostovskių nuosavybė…

 3. walentina parašė:

  Ačiū, Irena 🙂 Pasirodo pavadinimas Kinija vis tiktai yra ankstesnis negu XIX a. Taip, radau: 1721 m. balandžio 3 d., ketvirtadienį, gerb. t. provncijolas su gerb. t.sekretoriumi pietavo Kinijoje pas šviesiausiąji garbingiausiąjį vietos ordinarą. Iš: Vilniaus jėzuitų kolegijos dienoraštis. 1710-1723 m., Vilnius, 2004.

 4. walentina parašė:

  Čia toks švelnus „pakasimas“, pasirodo yra dar kur kasti 🙂

 5. grumlinas parašė:

  Labai įdomus pranešimas, ačiū, apie tuos pakaraščius mažai težinojau.
  Tiesa, įdomi asociacija su Konopackio rezidencija, teisingiau jame esnačiu Matematikos ir informatikos institutu – buvo laikas, kai jis buvo pastate prie Pedagoginio tilto. Jame aš ir pradėjau pažintį su kantuperiais, teisingiau su ESM. BESM-6 vadonsi tas aparatas, paskui pastatė ir „Elbrus“, ko gero, paskutinę originalią TSRS ESM. Instituto kieme buvo žiemą vasraą čiurlenantis fonatanėlis, kuriame cirkulaivo ESM aušinantis vanduo.

 6. walentina parašė:

  Visada prašom 🙂 Ačiū už pasakojimą apie Matematiko ir informatikos institutą.

 7. Egidija parašė:

  Dėl MII – tai kad jis ir dabar yra „prie pedagoginio“, t.y. Goštauto g.-12. O naujosios patalpos yra Akademijos g.-4. O kas iš tiesų yra buv. Konopackio rezidencijoje?

 8. walentina parašė:

  Pastatas Kosciuškos g. 30 minimos prie aprašo Matematikos ir informatikos instituto. Tikslesnės informacijos neturiu.

 9. Diana parašė:

  Ačiū už idomų pranešimą – apie sodą nieko nebuvau girdėjus. Dabar tame pastate įsikūrusios 2 įstaigos, t.y. Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas bei Lietuvos standartizacijos departamentas. Lauksiu dar idomių faktų apie pažįstamas ir ne tik vietas 🙂

 10. walentina parašė:

  Labai ačiū už informaciją!

 11. vardas parašė:

  Tas „Kinija“ pastatėlis ar tik nebus superįmantrus medinukas su raižiniais, stovėjęs kažkur Antakalny? Toks pastatas minimas Lietuvos architektūros istorijos trečiajame tome kažkuriame skyrelyje apie Vilniaus medinę architektūrą. 🙂
  Rods net piešinukas buvo.

 12. walentina parašė:

  Iš Lietuvos architektūros istorijos III tomo, p. 128: „Architekto Mikulskio pastatų kompozicijos laisvesnės, išorinės formos asocijuojasi su itališkomis vilomis bei neprofesionaliaja architektūra… Ypač originalus Justino Konopackio kotedžas su restoranu „Kinija“, pastatytas Neries šlaite Antakalnyje (1880 m., T. Kostiuškos g. 32). Jis laiptuoto tūrio, su atviromis terasomis, puoštas medžio drožiniais. Projekte architektas buvo numatęs stilizuotas „itališkų vilų“, „šveicariško stiliaus“ formas, gotikos dekoro motyvus…“
  Ačiū už nuoroda, piešinukas irgi yra 🙂 Atrodo, šią knygą varčiau/skaičiau tiek kartų, o vistiek praleidau informaciją 🙂

 13. audrute parašė:

  Niekur nerandu jokios informacijos apie Justina Konopacki. Kas jis toks buvo, kad galejo sau leisti tokias statybas? Zinau, kad Kosciuskos 30 pirmojo auksto foje grindu centre buvo ilieta pentograma. O labai seniai, dar pries isikuriant institutui sio pastato rusyje atrastas i zeme uzkastas gerai supakuotas senovinis smuikas.

 14. walentina parašė:

  Kaip įdomu! O ta pentagrama dar yra? Įdomu, kur smuiką perkelė, tikriausiai į Nacionalinį muziejų…
  Iš visą ko sprendžiant, Justinas Konopackis nuomodavo butus, galėjo dar turėti savo krautuvių – būti pirkliu. Tiksliai ir aš neradau, kas jis buvo. Tačiau turtingi miestiečiai galėdavo sau lesiti tokius namus. Panašių vilų buvo (ir dar yra išlikusių) Vilniuje. Plačiau gal LVIA būtų kas nors, ieškant pagal anų laikų patvirtintus statybos planus. Prie jų įrašydavo architektą, užsakovą. Vilos planas yra – LVIA, F938, A4. , B. 490.

 15. audrute parašė:

  Sunku pasakyti, ar ten vis dar tos pacios grindys. Standartizacijos biuras galejo si pavelda visiskai perdaryti kapitalinio remonto metu, nes pastebejau pristatyta 4 auksta vietoj palepes. Sovietmeciu pagrindineje laiptineje autentiski lapitai buvo padengti marmurinemis plokstemis, taciau pirmojo auksto foje buvo neliestas, o dabar gali buti ir cenemto mase isleitas. Senieji langai jau pakeisti plastikiniais, kaip ir paradines durys is gatves puses. Apie 1970 metus buvo vykdomas kapitalinis remontas, kurio metu buvo isgriauti peciai ir buvo pravedamas centrinis sildymas, parketu isklota posedziu sale. Kieme stoveje mediniai sanfeliukai isgriauti ir ju vietoje sumurti garazai bei patalpa su dviem kabinetais, plytelemis isklotas kiemas. Is kiemo puses vienoje puseje gyveno sargu seima, isikurusi po karo.

 16. walentina parašė:

  Skaitau ir su kiekvienu žodžiu darosi vis graudžiau…

 17. Karolina Kugyte parašė:

  Galejote dar pamineti kad Kinieciu sodo teritorija tai dabartine britanijos ambasada, o tivoli sodai- Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas 🙂

 18. Valentina parašė:

  Kadangi nebuvau tikra dėl teritorijos, tai ir nepaminėjau 🙂

 19. Gintaras parašė:

  Labas Valentina,

  Kodel atsirado sita tema apie Kinieciu soda ? Esate prijaucianti kinieciu sodus ar cia tik savo miesto istorijos pazinimas 🙂 ?
  Jei jus domites kinieciu sodais butu idomu pasikalbeti, mano adresas: grubus(eta)gmail.com

 20. walentina parašė:

  Sveiki,
  Tema atsirado, nes domėjausi miestu ir jo istorija 🙂

Parašykite komentarą