Sveiki,

Parašyti šį straipsnį paskatino trumpas, bet labai naudingas pokalbis su vienu populiariausių Lietuvoje tinklaraščio autorių Džiugu Paršoniu apie kultūros ir istorijos paveldo vietą virtualioje erdvėje. Svarbiausias klausimas – ką ir kaip, pavyzdžiui, užsienio šalies pilietis, besidomintis VU bibliotekos senuoju kultūros paveldu, galėtų surasti neišeidamas iš namų? Tada pagalvojau, aš į šį klausimą galiu atsakyti lengvai. Jūs, mieli kolegos, manau irgi. Kasmet vedame ekskursijas pirmo kurso studentams, ERASMUS studentams iš užsienio, bet vis tiek lieka vartotojų, kurie šios informacijos nežino. Galbūt išties reikėtų dar kartą pakalbėti apie tai, kaip mūsų kolekcijos yra prieinamos paprastam vartotojui ir ką įdomaus jis gali „atrasti“ sau? Tai ir bus šio straipsnio tikslas.

Neišsigąskite, kad šis straipsnis bus ilgas.  Tikiuosi, kad ši informacija bus naudinga!

Mieli kolegos, jeigu kažką pamiršau – papildykite komentuodami šį straipsnį, tada jis bus išsamus!

Reikėtų priminti, jog šis pranešimas parengtas 2010 metų vasario 9 dienos duomenimis, todėl informacija arba elektroniniai adresai gali keistis!

Taigi, virtualioje erdvėje matoma tik dalis mūsų senųjų kolekcijų. Jos atsispindi VU bibliotekos elektroniniame kataloge, skaitmeninėse kolekcijose ir virtualiose parodose. Papildoma informacija apie VU bibliotekos leidinius ir dokumentus pasirodo bibliotekos tinklalapyje, bibliotekos tinklaraščiuose, bibliotekos naujienlaiškyje, bibliotekos Facebook puslapyje, spaudoje (pavyzdžiui, „Universitas Vilnensis, „Spectrum“ žurnale ir kt.). Su metine skyrių veikla, o taip pat su naujai gauta medžiaga galima susipažinti VU bibliotekos metinėse ataskaitose visuomenei.

Elektroninis katalogas:

Paspaudę VU bibliotekos tinklalapio elektroninių katalogų nuorodą, gaunate net keturias VU bibliotekos elektroninio katalogo galimybes. Kurią pasirinkti, norint surasti duomenis apie specialiąsias kolekcijas? Tai paprasta.

1. Atidarote „VUB elektroninis katalogas“ – jeigu norite gauti visą informaciją apie ieškomą objektą (asmenį, vietovę ir t.t.) bet kuriame bibliotekos padalinyje (įskaitant Retų spaudinių, Rankraščių bei Grafikos kabineto rinkinius). Pasirinkite „Paieškos lauke“ ieškomą objektą (ar tai atsitiktiniai įrašo žodžiai, ar tai antraštė, ar autorius, ar tema, ar saugojimo šifras ir pan.). „Paieškos išteklius“ nukreips į Bendrą bibliotekos katalogą, Periodinių leidinių katalogą arba tiesiogiai į Grafikos kabineto rinkinius. Pasirinkę Bendrą katalogą – gausite paieškos rezultatus iš visų bibliotekos padalinių. Jeigu ieškote tik specialių kolekcijų knygų arba dokumentų – „Užklausos filtre“ esančiame „Saugojimo vietos“ langelyje pasirinkite vieną iš pateiktų variantų (pavyzdžiui, Rankraščių skyrius). Tokiu atveju, paieškos rezultatą gausite ne iš Bendro katalogo, o tik iš Rankraščių skyriaus pildomo katalogo.

2. Jeigu Jūs tikrai žinote, kad ieškote periodinio leidinio – pasirinkite „VUB periodinių leidinių katalogą“. Šios paieškos rezultatai bus tik iš periodinių leidinių katalogo.

3. Jeigu Jūs norėtumėte ieškoti informacijos Grafikos kabineto rinkiniuose – pasirinkite „VUB grafikos kabineto rinkiniai“. Rezultatą gausite tik iš šio kabineto rinkinių.

4. „VUB Rankraščių katalogas“ padės įvykdyti paiešką tik šio skyriaus fondų kataloge.

Jeigu dokumentas (knyga, grafikos darbas, žemėlapis ir kt.) yra skaitmenintas, elektroninio katalogo apraše matysite „El. sąsajos“ laukelį, kuriame bus vaizdo elektroninis adresas. Paspaudę šį adresą galėsite tiesiogiai matyti vaizdą. Skaitytojo patogumui, vaizdas gali būti padidinamas keturis kartus, tačiau išsaugoti jo savo kompiuterio atmintyje negalima.

Retų spaudinių elektroniniame katalogo aprašuose nurodomi senų ir vertingų knygų autoriai, pavadinimai (originalo kalba), leidimo duomenys ir kita reikalinga informacija apie leidinius (pavyzdžiui, Martino Mažvydo „Katekizmas“).

Į Rankraščių skyriaus elektroninio katalogo aprašą įtraukiamas dokumento pavadinimas, trumpa turinio santrauka, data, vieta ir kiti duomenys, reikalingi bendram susipažinimui su dokumentu (pavyzdžiui, Napoleono Bonaparto autografas ).

Grafikos kabineto rinkinių katalogo aprašai nurodo kūrinio autorių, antraštę, leidimo metus ir kitus duomenis (pavyzdžiui, viena iš Jono Kazimiero Vilčinskio albumo litografijų ).

Rankraščių skyriaus dokumentus, įtrauktus į elektroninį bibliotekos katalogą, galima pasiekti ir kitu būdu. VU bibliotekos tinklalapyje Turime“ skyrelyje suraskite  „Rankraščių skyriaus rinkinių“ aprašą, kurio apačioje yra aktyvuota nuoroda į „Inventorinį fondų sąrašą“. Paspaudę šią nuorodą gausite VU bibliotekos Rankraščių skyriaus fondų sąrašą (jis yra papildomas kiekvienų metų pradžioje). Kai kurių fondų pavadinimai yra aktyvuoti. Paspaudę nuorodą galite iškart gauti fondo aprašą (pavyzdžiui, F7 – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teismų aktai ), o to fondo sudėtines dalis galite žiūrėti paspaudę „Sudėtinių dalių peržiūra“ (pavyzdžiui, F7 sudėtinių dalių peržiūra). Nrėdami gauti pilną vieneto aprašą, spauskite eilės numerio skaičių.

Daugiau naudingos informacijos apie VU bibliotekos elektroninį katalogą, duomenų bazes ir kitą  galite rasti čia.

Skaitmeninės VUB kolekcijos:

Visos VU bibliotekos skaitmeninės kolekcijos yra pasiekiamos iš pagrindinio bibliotekos puslapio internete. Šiuo metu Jūs galite žiūrėti:

Prie visų skaitmeninių objektų yra nurodyti jų saugojimo vietos šifrai ir pavadinimai, todėl norėdami matyti juos mūsų elektroniniame kataloge, galite įvesti į paieškos langelį šifrą ir gausite aprašą su elektronine sąsaja į dokumento vaizdą. Kol kas tiesioginio ryšio iš skaitmeninio vaizdo į elektroninį katalogą nėra. 

Virtualios parodos:

2010 metų vasario 9 dienos duomenimis, VUB tinklalapyje Jūsų dėmesiui yra šios virtualios parodos:

Pastaba: Virtualių parodų pristatymas internete artimiausiu metu gali keistis, tačiau apie tai bus pranešta po pasikeitimų.

Štai tiek informacijos paruošiau Jums apie mūsų Specialių skyrių kolekcijų prieinamumą virtualiame pasaulyje.

Už pagalbą rengiant pranešimą dėkoju VU bibliotekos Rankraščių skyriaus vedėjai Nijolei Šulgienei, Retų spaudinių skyriaus vedėjai Virginijai Galvanauskaitei ir Rankraščių skyriaus vyriausiajai bibliotekininkei Loretai Vinclovienei.

Pagarbiai,

Valentina.

Komentarai
 1. najuste parašė:

  Labai dėkui už straipsnį.
  Dar visų subtilybių ir nuolatiniai vartotojai tikrai nežino… Ar dėl laiko, ar dėl noro stokos.

  Ir komentaras ne į temą:
  Baltos raidės juodam fone vargina akis. Aš skaitau per GoogleReader, tai kaip ilgą laiką nepastebėjau, nes visi automatiniai nustatymai per skaitytuvą sureguliuojami ir pakeičiami skaitytuvo nustatymais. Taigi, pastebėjau kitą dalyką. Geltona spalva tekstui, kuri priskirta rankiniu būdu, išlieka ir skaitytuve. Taigi, geltonos spalvos, baltame fone įskaityti beveik neįmanoma.
  Arba tai neapgalvotas sprendimas, arba apgalvotas: kad daugiau skaitytojų iš skaitytuvų ateitų į tinklapį 😉

 2. walentina parašė:

  Ačiū už pastabas 🙂 Iš tiesu orientavausi į skaitymą tinklaraštyje, o jame geltona spalva atrodė tinkamai. Tiesa pasakius ilgai derinau blogo išvaizdą, šį man labai patinka. Tačiau, kaip suprantu, ji nelabai tinka kitas skaitymo priemones naudojantiems vartotojams 🙂 Tačiau keičiant blogo „temą“ vėl gali kilti problemų stengiantis atitikti teksto ir nuotraukos dydžio parįametrus (kad nuotrauka neužguožtų kategorijų, komentarų ir pan.). Tačiau pažadu pabandyti pritaikyti ką nors 🙂
  P. S. Kol kas paderinau spalvas ir pritaikiau tokį „neutrum“ variantą kad ir šiam ir anam vartotojui būtų matoma. Dėl temos keitimo pagalvosiu vėliau 🙂

 3. grumlinas parašė:

  Skaitalo jūros-marios 😉 Sudomino žemėlapių kolekcija, reiks pasižiūrėti iš arčiau.
  Ačiū už nuorodas 🙂

 4. walentina parašė:

  Prašom 🙂 O nuorodą į šią žemėlapių kolekciją Tamstai jau buvau imetus „Grumlino palepėje“ 🙂 Kai kažkas naujo atsiras – pranešinėsiu bloge.

 5. Egidija parašė:

  Nedidelė pastabėlė – grafikos kab. rinkinių bendrame VUB elektroniniame kataloge nėra – juos galima rasti TIK ištekliuose pasirinkus „VUB grafikos kabineto rinkiniai“.

 6. najuste parašė:

  Labai dėkui už prisitaikymą ir prie netiesioginių skaitytojų 🙂
  Nors visiems gi neįtiksi.

 7. walentina parašė:

  🙂 Taikomes, taikomes 🙂 Tikrai nepagalvojau apie skaitančius per reader’į 🙂

 8. grumlinas parašė:

  Ajo, tiesa – žiūriu, kad ir puslapis, ir žemėlapiai lygtai kažkada matyti-peržiūrėti, bet iš galvos visai iškrito nuoroda 😀

 9. Gediminas parašė:

  Dėkui, labai įdomi ir vertinga informacija, net ir tiems, kurie prieš geroką laiką jau baigė universitetą ir dabar bibliotekoje apsilanko svečio teisėmis..:)

 10. walentina parašė:

  Svarbiausia, kad būtų naudos iš šios informacijos 🙂 Manau, kad savo istorija ir kultūra reikia domėtis.

 11. Gediminas parašė:

  stengiamės domėtis pagal galimybes..:)

 12. benamis parašė:

  Klausimas mano bus paprastas, o VU biblioteka gali naudotis ir ne VU studentai.
  Kokios sąlygos ir tvarka?
  Man pasižiūrėjus į jūsų bibliotekos integravimąsi interneto platybėse, kyla pavydas, ir facebook ir tinklaraščiai, et
  Kai tuo tarpu vpu bibliotekoje net kompiuteriai normaliai neveikia, virusuoti visokie kokie…

 13. walentina parašė:

  Gali naudotis visi 🙂 Tik reikia ateiti ir iš abonemento išsiimti skaitytojo bilietą. Nemokamą 🙂 Jis galios kaip centrinėje bibliotekoje taip ir fakultetinėse, nes kaip istorikaui sakau, daug šio dalyko knygų yra tik Istorijos fakulteto skaitykloje 🙂 Tiesa, didesnė dalis knygų gali būti naudojama tik vietoje. Bet tam galima kopijuoti, dalį fotografuoti, skenuoti ir pan. Dėl virusų kompiuteriuose tikrai nežinau, vieną kažkada buvau parsinešusi ir bendro naudojimo kompiuterio. Galima ateiti pasižiūrėti. Jeigu susitartume kada, parodyčiau šiek tiek trumpai, su bendra tvarka supažindinčiau, kad lengviau būtų. Bet čia būtų išimties tvarka, kaip „senam“, geram skaitytojui :)))

 14. benamis parašė:

  Na Valentina, ačiū, už tokius malonius širdį glostančius žodžius.
  Ta duombazė tai visuose universitetuose vienoda, ja naudotis paprasta.
  O kalbėdamas apie virusuotus kompiuterius turėjau Vilniaus pedagoginio universiteto skaityklą.
  Deja, aš jau seniai nebesu pastovus skaitytojas, tik užklydėlis 🙂
  Bet tokie įrašai, bei komentarai po jais parodo, kad toks blogas, tokia informacijos dalinimosi forma reikalinga.

 15. walentina parašė:

  Džiugu, kad reikalinga 🙂 Jeigu reikės pagalbos – kreipkites, kolega 🙂 Vardan mokslo ir gerų žodžių sutinku net savaitę saugyklose informacijos ieškoti!

Parašykite komentarą