Jau publikavau straipsnį apie Literatų gatvę.

Ir jau tada susimąsčiau – o kodėl gi ji vadinama Literatų? Juk tai nėra senas gatvės pavadinimas.

Dažnai sutinkamas paaiškinimas, kad ši gatvė „Literatų“ buvo įvardyta tik XIX a. pirmojoje pusėje, matyt, joje gyvenusio Adomo Mickevičiaus garbei

Tačiau nesenai aptikau dar vieną paaiškinimą. Viename iš senojo Vilniaus albumų radau paminėjimą, jog šį, XVI – XVIII a. išaugusi gatvelė, savo pavadinimą gavo nuo Vilniaus akademijos ir senojo universiteto laikų, kada joje koncentravosi įvairūs knygynai.

Kadangi atsitiktinai į mano rankas pakliuvo Istorijos fakulteto studentės bakalaurinis darbas apie Literatų gatvės istoriją, tai šį straipsnį dar palildysiu jos tyrimu.

Autorė mini, jog XVIII a. pabaigos dokumentuose Literatų gatvė vadinama Šv. Mykolo skersgatviu, nors neišvengiama pavadinimų „zaulek mimo zboru evangelicki“, „zaulek z Wielkiey ulicy“. 1808 m. plane Biliūno, Literatų ir Volano gatvės vadinamos vienu pavadinimu – Šv. Mykolo. Atitinkamai – Šv. Mykolo I-oji, Šv. Mykolo II-oji, Šv. Mykolo III-oji. Jos visos tris veda Šv. Mykolo bažnyčios link, dėl to ir atsiranda toks pavadinimas. Autorė mini, jog XIX a. viduryje atsiranda naujas pavadinimas – Pokrovo, susijęs su kadaise Literatų gatvės gale XIV – XVI a. stovėjusia Pokrovo cerkve (db. Švietimo ministerijos rūmai). Dabartinį savo pavadinimą, anot autorės, gatvė gauna tik XX a. pradžioje dėl buvusių čia spaustuvių ir knygynėlių!

Teigdama tai, autorė remiasi V. Jurkšto „Vilniaus miesto vietovardžiais“ (1968 m. Nr. 28) ir miesto planais, saugomais archyvuose. Šiaip šis darbas tikrai rimtas – jame gausų archyvinės medžiagos ir kartografijos.

Taigi, galbūt šios gatvės pavadinimas, vis tiktai nėra susijęs su joje gyvenusiu Adomu Mickevičiumi?

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=epjh3nkSql4]

Tiek vaizdų šį kartą.

Rašydamą straipsnį naudojau:

G. Laurinavičiūtė – Katilauskienė, Vilniaus miesto Literatų gatvės istorija XVI – XX. Bakalaurinis darbas apgintas Vilniaus universiteto Istorijos fakultete 1999 m.

1. labaslietuva parašė:

O ar negali buti, kad universitete buvo pogrindine radikalų studentų grupelė, kuri vėliau buvo sutaršyta ir iš čia pavadinimas jų garbei kilo?

Kad XIX a. tik masonus iš tokių pogrindinių galėčiau prisiminti. Filomatai, fileretai. O jų viena iš „bazių“ Bokšto gatvėje buvo. Tačiau visko gali būti 🙂 Spacialiai neteko domėtis.

3. Eugenijus parašė:

Kaip man patinka tos senos foto „pries tai“ ir „dabar“:)

Man irgi 🙂

Išties, pataisysiu.