Šį kartą keli Vilniaus universiteto vaizdai. Epaveldo svetainėje radau vieną įdomią P. Skargos (Didžiojo) kiemo nuotrauką, daryta J. Bulhako.

Kita to paties autoriaus nuotrauka vaizduoja šiaurinio- vakarinio sparnų kampą.

Pirmoje nuotraukoje dėmesį patraukė Šv. Jonų bažnyčia nuo kiemo atskirianti tvora ir nedidelis pastatas. Mūsų dienomis tai yra laiptai, vedantys į II aukštą, kur dabar įsikūrę bibliotekos paveldo skyriai. Kad Šv. Jonų bažnyčia buvo atskirta nuo kiemo tvora jau teko matyti. Tačiau tai, kad dabartiniai laiptai yra padaryti iš pastato matau pirmą kartą. Susidomėjau ir šiame straipsnyje pabandysiu išsiaiškinti, kada šis pastatas buvo pastatytas ir kada nugriautas.

J. K. Vilčinskio „Vilniaus albume“ (1845-1856) esančioje Didžiojo kiemo litografijoje jokios tvoros nėra. Tai, kad šis pastatas ir tvora atsirado XIX a. pabaigoje mini Stepono Batoro universiteto architektas profesorius Juliušas Klosas. Jis nurodo, kad Šv. Jonų bažnyčią atskirianti tvora buvo pastatyta rusų laikais. Kadangi pagal stilių tvoros ir pastato kompozicija yra panašios, galima numanyti, jog jie buvo pastatyti vienu metu.  Tai turėjo įvykti ne anksčiau 1850 m. kai išėjo J. K. Vilčinskio litografija.

Taigi, kada buvo pastatytas namelis kaip ir aišku. Liko antras klausimas – kada jis buvo nugriautas.

J. Bulhako nuotrauka daryta XX a. pradžioje. Tad pasižiūrėjau dar kelias šiuo laikotarpio nuotraukas.

Šioje 1919 m. J. Bulhako nuotraukoje užfiksuota Stepono Batoro universiteto inauguracija. Tvora dar atskiria bažnyčią nuo kiemo. Manytina, kad ir pastatas dar savo vietoje.

Yra žinoma, jog Stepono Batoro universiteto laikais Didysis kiemas buvo tvarkytas du kartus – 1923 ir 1929 m.

J. Klosas mini, kad tvora, skirianti Šv. Jonų bažnyčia nuo kiemo  buvo nugriauta 1923 m. vykdytos rekonstrukcijos metu. Taip pat šiame rekonstrukcijos etape buvo atidengtos I aukšto galerijos. 1929 m. rekonstrukcijos metu buvo tvarkomi įėjimai Didžiajame kieme.

Šios „Vilniaus universitetas fotografijose“ albume išspausdintos nuotraukos  autorius yra tas pats J. Bulhakas. Kampe matosi aptariamo pastato dalis. Tačiau albume nuotrauka datuojama „apie 1924 m.“ Kadangi jau 1923 m. buvo atidengtos kiemo galerijos, o nuotraukoje jos dar uždengtos, galima manyti, jog ji daryta gerokai anksčiau.

Šioje nuotraukoje  užfiksuoti Vilniaus universiteto atkūrimo vykdomojo komiteto nariai. Ji datuojama 1919 m. Tačiau komiteto nariai stovi ant laiptų, esančių buvusio pastato vietoje. Taigi, yra keli paaiškinimai: 1. pastatas buvo nugriautas anksčiau negu tvora; 2. ši nuotrauka daryta vėliau negu 1919 m.

Tokie būtų mano pasvarstymai. Galėčiau abipendrinant pasakyti, jog J. Bulhako nuotraukoje matomas pastatas Didžiajame kieme iškilo XIX a. pabaigoje, o buvo nugriautas XX a. antrame-trečiame dešimtmetyje.

O taip ši vieta atrodė praeitą penktadienį 🙂

Už pagalbą ir nuorodas dėkoju VU ryšių su visuomene skyriui!

Rašydama naudojau:

J. Kłos. Wilno. Przewodnik krajoznawczy, Wilno, 1937.

Vilniaus universitetas fotografijose, Vilnius, 2004.

Įdomu:

Komentarų nėra