Sveiki visi VU gido skaitytojai!

Norėtųsi pasveikinti visus sulaukus žiemos švenčių ir palinkėti ramybės Jūsų namams, ugnies Jūsų širdims, erdvės Jūsų mintims! Tegu tampa tradicija sveikinti skaitytojus ne tik šiltais žodžiais, bet ir mūsų saugomų fondų eksponatais. Praeitais metais tai buvo seni atvirukai.  Šiais metais norėjau parodyti VUB Rankraščių skyriaus fondų įvairiapusiškumą, todėl šį įrašą papuoš puikūs pašto ženklai iš Jono Gelaževičiaus kolekcijos.

Jonas Gelaževičius – miškininkas, ilgametis Kauno aukštesniosios miškų mokyklos dėstytojas, mokytojas, Lietuvos miškininkų sąjungos garbės narys, Lietuvos kraštotyros draugijos garbės kraštotyrininkas, pasišventęs kolekcionierius.

1970-aisiais metais J. Gelaževičius Vilniaus universiteto bibliotekai švenčiančiai 400 metų jubiliejų dovanojo knygų kolekciją 26 kalbomis, kuri šiandien yra viena didžiausių turimų bibliotekoje. Joje yra daugiau kaip 17 200 pavadinimų leidinių, kryptingai ir kruopščiai surinktų Lietuvos miškininkų ir užsienio mokslininkų darbų gamtos mokslų knygų. „… Mano nereta mažoji laimė yra išgelbėta iš žūties retesnė knyga, išgelbėta nuo žūties retesnė žinia...“ Ateinančiais 2010 metais Vilniaus universiteto biblioteka švęs 440 metų jubiliejų. Ta proga prisimenam tuos, kas mus rėmė ir kas buvo su mumis savo dvasia. „Čia leiskite man likti. Likti visam laikui: sukauptų puslapių, nuostabių minčių gausybėje ir tėviškame jų prisilietime; sukauptų puslapių alkyje ir sunkią valandą ant jų ištiškusioje ašaroje…“

J. Gelaževičiaus asmens fonde (F 106) yra saugoma įdomi ir unikali, nepaprastai kruopščiai surinkta smulkiosios spaudos kolekcija gamtos tematika – per 26 500 atvirukų, per 8 700 vokų ir atvirlaiškių, 15 850 pašto ženklų, 7 276 degtukų etikečių, per 780 plakatų ir skelbimų, kalendorių, kortų, kortelių, lipdžių ir kitų smulkių spaudinių.

Pilnai suprantu, kad moksliniai straipsniai, knygos labiau vertinamos. Bet be sukauptos medžiagos, be pirminių šaltinių, be nagrinėjimo, tyrinėjimo negali nei straipsnis, nei knyga atsirasti. Tad ir tempiu šapelį po šapelio į krūvą. Kada bus krūvelė, kita, trečia – atsiras žmonių, gabių žmonių, kurie paruoš straipsnius, parašys knygas. Ir bus žengtas dar vienas žingsnelis kultūros laukų keleliu„.

Laimingų švenčių linki VU gido kolektyvas!

Straipsnyje naudojau:

VUB RS F106 – 444.

Šulgienė N. „Čia leiskite man likti…“//Tarp knygų, 1996 lapkritis, Vilnius.

Daukšytė L. … Mano širdis miške//Mūsų girios, 2001/9, Vilnius.

1. MariukasM parašė:

Ir jums gerų ir linksmų Švenčių !

Ačiū labai 🙂

3. Egidija parašė:

Nu tikrai- niekad nepagalvojau, kad tokių įdomybių pas jus esama 🙂
    Šilumos širdy ir meilės visiems!

Ačiū, Egidija 🙂 Čia tik maža dalis. Viso yra gal dešimt albumų pašto ženklų. Mane asmeniškai pribloškė toks kruopštus žmogaus pasišventimas viską surinkti, sudėti, surašyti!

5. grumlinas parašė:

Laimingų Šventų Kalėdų ir Metų Naujų!

Laimingų, laimingų! 🙂