Vilniaus kiemsargiai 1906 m.

2009 m. gruodžio 21 d. Valentina paskelbė kategorijose: TIESIOG ĮDOMU
Žymos:

1906 m. „Vilniaus žiniose“ radau vieną straipsnį, kuriame nežinomas autorius papasakoja apie valstiečių, važiuojančių į miestą uždarbiauti, ateitį. Epaveldo projekte galima surasti ne tik įdomių senojo Vilniaus nuotraukų albumų, skaityti įvairių metų periodiką. Ieškodama informacijos vienam straipsniui, praverčiau nemažai 1906 m. Vilniaus laikraščių numerių. Tačiau išsamiau teko susipažinti tik su „Vilniaus žiniomis“. Pirmi laikraščio puslapiai dažnai skiriami visai Lietuvai aktualių klausimų nagrinėjimui (pavyzdžiui, Vilniaus universiteto atkūrimo problema, lietuvių kalba mokyklose ir pan.). Atskirai pateikiamos naujienos – iš Vilniaus, iš „Kitur“ ir iš kitų Lietuvos miestelių. Dienraščio žinios iš Vilniaus būtinai įtraukia pranešimus apie iš kalėjimo paleistus kalinius, mieste vykstančius teismo procesus, valdžios pranešimus, dažnai pasitaiko pranešimų iš mokyklų (lietuvių, rusų, lenkų ir žydų). Radau ir kelis paminėjimus iš Vilniaus viešosios bibliotekos, anuomet veikusios Vilniaus universiteto bibliotekos patalpose. Beveik visas žinias iš bibliotekos skaitytojų užklausų apie literatūrą lietuvių kalba statistiką. Kiekviename tokiame pranešime pabrėžiama, kad vis daugiau ir daugiau skaitytojų pasiteirauja apie knygas lietuvių kalba.

Daug yra didaktinių straipsnių, kurie pateikiami kaip savotiški anoniminiai skaitytojų laiškai redakcijai. Žemiau ir pateikiu tokio straipsnio pavyzdį.

Kalba ir stilius neredaguoti sąmoningai.

Kiemsargiu buvis

„Norėdami pagerinti sau buvi dauguma sodiečių, ypač lietuvių grudasi iš kaimų į miestą, jieškodami lengvesnio ir geresnio uždarbio. Bet tankiai atvažiavę į miestą labai apsivila, nėsa čia uždarbįnegreitai galima gauti, o tuo tarpu butas ir pramitimas brangiai apsieina, ypač prastai prisieina tiems, kurie atsikrausto į miestą su šeimynomis.

Tokį žmonės čia gauna kiemsargių vietas; gaunajie tuomet butą ir mėnesinę algą. Bet kokius? Butas buna vienu iš prasčiausių arba po žeme arbaties pačiais namų vartais ir tokioje nešvarioje vietoje, kad einant pro ją turi žmogus užsikišti nosį. Butai tie tankiausiai ankšti ir drėgni, per tai kiemsargiai su savo šeimyna išblyškę ir tankiai serga sausgele (reumatizmu). Toki žmonės neturi nė gero oro nė maisto žmoniško. Nors miesto daktarų pareiga prižiurėti, kad butų švarųs ir sveiki kiemsargių butai, bet tie patįs daktarai, kurie bičiuliauja su namų savininkais, kitą kartą išrauda, kad kiemsargių butai yra puikųs ir pergeri dagi. Pats kiemsargis pasiskųsti nedrįsta, nėsa tuo met jis nustotų savo vietos. Algos jie gauna nuo 4 r. lig 10 rublių per mėnesį, alga labiausiai pridera ir nuo to, kokį kiemsargiui duoda butą, padėkim, jei butas didelis, tai jau tuomet mažesnė alga ir atbulai: jei butas mažesnis – alga didesnė. Kiemsargių pareiga prižiurėti gatvių ir atšlaimų švarumą.Kiemsargių buvis juo labiaus yra blogesnis, kad Vilniaus namai yra pastatyti primityviškai (senoviškai). Padėkim, „išeinamos vietos“ yra atšlaimuose, į kuria ponai namininkai ir namiai nenori vaikščioti. To neparankumo išvengimui ponai įsitaiso tam tikrus indus savo butuose. O paskui tokius indus kiemsargiai turi išnešioti.

Tai žinok, artojau, lankus pametęs ir į miestą nuėjęs, kas ten tave laikia. (M. D.-S.)“

Straipsnis publikuotas „Vilniaus žiniose“, 1906 m. balandžio 29 (Gegužės 12) d.

Internetinė prieiga – http://www.epaveldas.lt/vbspi/ puslapyje.

1. Rokas Arbušis parašė:

šluotos!
    ui, turiu vieną įdomią istoriją su Vilniaus kiemsargių šluotomis.
    beveik mistinė.
    kada nors prie kavos paporinčiau 🙂

🙂 Intriguojančia skamba 🙂

3. […] This post was mentioned on Twitter by EžiukasVilniuje.lt, Blog'ų metraštis. Blog'ų metraštis said: Vilniaus kiemsargiai 1906 m.: Sveiki, 1906 m. “Vilniaus žiniose” radau vieną straipsnį, kuriame nežinomas autor.. http://trim.li/nk/Ocu […]

4. Megejas parašė:

Geras, ačiū!

5. Egidija parašė:

Aš čia ne į temą, bet gal labai nebarsit.
    „Pasekiau“ įdėta nuoroda į e-Paveldo puslapį, „Vilniaus žinias“ ir… „užsikabinau“ 🙂 Toks malonumas skaityti to laikotarpio tekstus! Ir kalbos ir minčių dėstymo grožis 🙂 Ir sau netikėtai suskaičiavau, kad (pagal seną kalendorių) būtent šiandien prieš 105 metus (gruodžio 10 d./gruodžio 23d.) pasirodė pirmasis „Vilniaus žinių“ numeris.
    Ačiū, kad „užrodei“. Skaitysiu daug ir ilgai 🙂

Visada prašom 🙂 Aš irgi „užsikabinau“ sena spauda ir net nepastebėjau kaip lekė laikas. Smagus sutapimas 🙂
    P. S. visi komentarai yra „į temą“, tik gal ne visada į straipsnio temą 🙂