VU eksterjeras: tada ir dabar…

2009 m. gruodžio 17 d. Valentina paskelbė kategorijose: SENOJO VILNIAUS VAIZDŲ KAITA, VILNIAUS UNIVERSITETAS
Žymos:

Sveiki,

Šį kartą – keli nuotraukų palyginimai, kurie asmeniškai man pasirodė įdomūs. Čia pamatysite Universiteto rūmų eksterjero detales, kurių dabar jau nebėra. Senų vaizdų autorius – žinomas senojo Vilniaus fotografas J. Bulhakas. Jo užfiksuotas Vilnius mįslingas, lyg stebuklingas miestas iš senų pasakų… Ypač šio fotografo kūryboje mane žavi tai, kad jis įamžino ne tik patį architektūrinį objektą, bet ir jo detales, kurių dėka galima daug daugiau sužinoti apie miestą bei miestiečius.

J. Bulhakas. Sarbievijaus kiemo fragmentas.

Sunku šioje nuotraukoje atpažinti dabartinį M. K. Sarbievijaus kiemą. Tik arkos išliko nepasikeitusios. Iš atskirų eksterjero detalių sužinome, kad XX a. pradžioje, į II aukštą (ten, kur dabar puikuojasi P. Repšio freskos) patekdavo iš lauke įrengtų medinių laiptų.

Priešingoje pusėje matome pristatytą įėjimą, kuris iki mūsų dienų neišliko. Dabar jo vietoje yra tik paprastos durys į Filologijos fakulteto patalpas.

Dar viena senojo Sarbievijaus (jėzuitų laikais – Šeimynos) kiemo nuotrauka:

Mūsų dienomis kiemas atrodo taip:

P. S. Ateityje ir toliau publikuosiu senojo Vilniaus palyginimus. To tikslas – vienoje vietoje surinkti kiek įmanoma daugiau įvairios informacijos ir vaizdų ir tokių būdu sudominti, pritraukti, paskatinti domėtis. Pagrindinė kryptys – Vilniaus universitetas ir jo pėdsakas istorijoje. Tačiau neaplenksiu ir kitų Vilniaus miesto vietų.

Ir visai pabaigai turiu klausimą: galbūt bibliotekos kolektyvas (o iš tikrųjų ir visi norintys) norėtų prisijungti prie „Mūsų atsiminimų Vilniaus“ kūrimo? Svarstau, kad galėtume pasidalinti savo asmeninėmis nuotraukomis ir atsiminimais apie mūsų (mūsų tėvų, draugų) vaikystės, jaunystės Vilnių. Juk galėtume kurti savotišką miesto metraštį, bent keliais žodžiais papasakoti visiems, kokį Vilnių matėme ir norėtume matyti. Tai nėra projektas, tai tiesiog bendravimas vaizdų pagalba. Mintis apie atsiminimų Vilnių atėjo susipažinus su Flickr: The Commons projektu. Taip pat stebiu Old Picture of the Day tinklaraštį (už nuorodą į kurį esu labai dėkinga Grumlinui), kurio straipsnis – tai vienos nuotraukos pasakojimas (mada, įvykis, asmuo, veta).  Manu, kad yra žavu prisidėti prie miesto žmonių, pastatų ir įvykių istorijos. Norėčiau paklausti skaitytojų- ar to reikia? Ar atsirastų norinčių pasidalinti savo žiniomis su visais? Galėčiau pradėti nuo savo nedidelio archyvo 🙂 Pradžioje tai galėtų būti savaitės nuotrauka.

Laukiu pasiūlymų, pageidavimų, pastabų,

Pagarbiai, Valentina.

Nuotraukos paimtos:

http://www.epaveldas.lt/vbspi/

Komentarai
 1. Birutė parašė:

  o kokia ‘naminė’ antroji nuotrauka :)))

 2. benamis parašė:

  Atsakau, į iškeltą klausimą, tokio istorinio tinklaraščio reikia, tiesiog įdomu, beto aiški tematika, žinai ko gali tikėtis.
  P.S. porą nuotraukų kaip būsimas istorikas į savo archyvą pasivogsiu, reikia blyn 🙂

 3. walentina parašė:

  O, kaip smagu girdėti benamį 🙂 Pasivogti galima, tik čia nuotraukos ne iš mūsų fondų, o iš epaveldo projekto „pasiskolintos“ 🙂 Tam ir „copyright“ ženklą visur sudėjau 🙂 Siūlau apsilankyti, kai išsiaiškinsi jų paieškos principą, daug įdomaus atsivers iš senojo Vilniaus pasaulio! Rašydama apie „Vilnių mūsų atsiminimuose“ turėjau omeny gal ne atskirą tinklaraštį, o kol kas bent atskirą šio tinklaraščio kategoriją. Pirmas idėjos palaikimas iš skaitytojų. Tikiuosi, kad atsiras dar norinčių prisidėti, nes viena savo asmniniais archyvais šios kategorijos neišlaikysiu 🙂

 4. benamis parašė:

  Deja, neturiu kuom prisidėti.
  Žinai, man labiausiai šiame bloge patinka, jog viskas apie Vilnių ir VU ir svarbiausia su nuotraukomis, kurios tokios super.
  Ypač paskutiniu metu 🙂

 5. grumlinas parašė:

  Interjerų palyginimas – puiku!

  Tas „copyleft“ tai biškį „za dužo“, nes jie jokių autorinių teisių į nuotraukas turėti negali keliasdešimr metų po jų nufotografavimo. Jei vistik užsispyrė – lai parodo sutartį su nuotraukų autoriumi 😉
  Lietuvos problema ta, kad čia painiojamos „nuosavybės teisės“ su „autorinėmis teisėmis“. Visi teisių saugotojai kvykia apie autorines teises, tačiau iš tikrųjų tai nuosavybės teisės (draudimas kopijuoti). Kūrinio autorius gali perleisti savo nuosavybės teises į kūrinį, tačiau jo autorinės teisės išlieka. Pavyzdys – Džeksonas buvo nusipirkęs Bitlų dainų nuosavybės teises, tačiau tai neatleido nuo to, kad prie dainų pavadinimų turėjo būti rašomi jų autoriai. Na, bet tai per daug sudėtinga Lietuvos dailės muziejaus „specialistams“

  Dėl savaitės fotkės idėjos. Na, mano archyvuose Vilniaus fotkių kaip ir nėra – labai jau vėlai, tik Kaune apsigyvenęs, pradėjau fotografuoti, o ir daugiausiai tai skaidrės, bet pati idėja tikrai fain. Gal reiks pagalvoti apie labai-labai senų fotkių paiešką e-pavelde ir mano asociacijas su jomis pamąstyt?

 6. walentina parašė:

  Ačiū labai už gerą žodį 🙂 KAžkaip pastaruoju metu vis nesulaukiu jokių atsiliepimų, tad apima kažkoks keistas jausmas, kad skaitytojui nepatinka, bet, būdamas kuklus, jis tyli 🙂

 7. walentina parašė:

  Nors ir suprantu, kad autoriniaus teisių neturi, bet teisę saugoti ir platinti turi. Ydant jokių problemų neturėtų institucija, kuriai atstovauja vu gidas, idėjau nuosavybės ženklą. Tikrai žinau, kad nuotraukas naudoti galiu, nes jas naudoju ne komerciniais tikslais ir pelno už tai neturiu, o taip pat nurodau pagrindinį šaltinio puslapį.
  O mūsų Vilnių įsivaizduoju ir su žmonių, ir su renginių nuotraukomis. Juk visi jie yra miesto istorijos dalis.

 8. […] rašiau apie ketinimą pradėti publikuoti Vilniaus nuotraukas, kurias darė mūsų giminaičiai – neprofesionalūs […]

Parašykite komentarą