Šv. Mikalojaus gatvės kiemai

2009 m. gruodžio 4 d. Valentina paskelbė kategorijose: VILNIAUS KIEMAI
Žymos: ,

Sveiki,

Šį kartą – apie Šv. Mikalojaus gatvės kiemus. Prieš kurį laiką, kai oras buvo šiltesnis, aplankiau šią nedidelę gatvę. Tačiau sudėti nuotraukas ir parengti trumpą aprašymą prisiverčiau tik dabar.

Šaltiniuose sutinkami dar tokie šios gatvės pavadinimai – Бискупская 3-я, Sw. Mikolaja, Николаевская, Kretingos.

Picture 001

Apie šios gatvės gyventojus pavyko rasti nedaug.

XVII a. Šv. Mikalojaus gatvėje netoli bažnyčios gyveno kunigas Kazimieras Jonas Vaišnarovskis (Vilniaus vyskupijos kancleris). XVIII a. minimas pono Erazmo Stravinskio (Trakų pavieto pilies teismo teisėjo) namas.

Picture 002

Picture 003

Šalia Šv. Mikalojaus bažnyčios buvo vyskupo jurisdikcijos namai. Taip pat minimas pono Skalskio namas. Tikros jo buvimo vietos nustatyti nepavyko.

Picture 004

Picture 005

Picture 006

Kampiniame Vokiečių/ Mikalojaus gatvių name XIX a. gyveno medicinos daktaro [Leibošico] šeimyna. V. Drėma mini ir kitus šioje gatvėje gyvenusius žydų tautybės miestiečius.

Picture 007

Picture 008

Picture 009

Gatvės akcentas – Šv. Mikalojaus bažnyčia – seniausia Vilniaus mieste. Ji įsteigta dar Gedimino laikais pakviestiems į Lietuvą Hanzos sąjungos miestų amatininkams ir pirkliams. Bažnyčia išmūryta 1382-87 m. Lietuvos didžiojo kunigaikščio vietininko Vilniuje J. Hanulio (Jaunulio) rūpesčiu ir lėšomis. Kai kuriose straipsniuose rašoma, jog ši bažnyčia minima XVI a. pradžios dokumentuose. Tačiau V. Drėmos tyrimuose nurodoma, jog bažnyčios paminėjimų galima aptikti jau 1387 ir 1397 m. dokumentuose.

Picture 010

Bažnyčia kelis kartus buvo rekonstruota: apie 1525 m. išmūryti nauji tinkliniai skliautai, apie 1750 m. padidinti šoniniai langai ir pastatytas naujas vargonų choras, po 1812 m. karo – nauji grubių barokinių formų altoriai, keturkampė varpinė ir dviejų aukštų zakristijos priestatas, visa išorė perdažyta raudonai.

Picture 011

1864 m. uždarius Vilniaus pranciškonų vienuolyną, Šv. Mikalojaus bažnyčia priskirta prie Šv. Jono parapijos; nuolatinio kunigo neturėjo. Iki 1939 m. Šv. Mikalojaus bažnyčia buvo vienintelė Vilniuje, kurioje pamaldos laikytos lietuvių kalba. Po Antrojo pasaulinio karo bažnyčia buvo suremontuota, šalia jos pastatyta Antano Kmieliausko skulptūra Šv. Kristoforas.

Picture 013

Senų namų šioje gatvėje nedaug. Iš pastatų architektūros galima matyti XVIII-XIX a. namų, bei sovietinio laikotarpio palikimo. Kiemai gana uždari ir nejaukūs. Kai kurie jų jungiasi tarpusavyje, taip sudarydami vieną didelį kiemą, sujungtą perėjimais.

Tokios nuotaikos apėmė Šv. Mikalojaus gatvėje,

Pagarbiai,

Valentina.

Rašydama pranešimą naudojau:

Drėma V. Dingęs Vilnius. Vilnius, 1991.

Drėma V. Vilniaus namai archyvų fonduose, IV knyga, Vilnius, 2001.

Drėma V. Vilniaus namai archyvų fanduose, X knyga, Vilnius, 2005.

http://lt.wikipedia.org/wiki/Vilniaus_%C5%A0v._Mikalojaus_ba%C5%BEny%C4%8Dia

Komentarai
  1. viktorija parašė:

    apie atskirų namų gyventojus ir pačius namus galima rasti Paknio verstam 1636 m. surašyme. nors daug tų namų ir neliko, bet posesijos daugeliu atvejų aiškios.

  2. walentina parašė:

    Tai, apie Paknį pamiršau 🙂 Ačiū 🙂

Parašykite komentarą