Universiteto gatvės detalės…

2009 m. lapkričio 19 d. Valentina paskelbė kategorijose: TIESIOG ĮDOMU
Žymos:

Sveiki,

Atrodo, kiek kartų teko eiti Universiteto gatve, kad net nesuskaičiuosi, o dar galima rasti ir netikėtų vaizdų…

Kad ir Prezidentūros langai. Ar teko įdėmiau juos apžvelgti? Įdėmiau apžiūrėjus, pasidaro įdomu – kodėl jie tokie ir kada senų langų angos buvo pertvarkytos naujai?

Apie šio pastato istoriją žinių irgi nedaug. Žinoma, juk XVI a. čia buvo įsikūrusi kunigų seminarija. Reaguojant į Reformacijos sukeltą situaciją, Katalikų Bažnyčia sušaukė Visuotinį Tridento Susirinkimą (1542 – 1563). 1563 m. liepos 15 d. buvo priimtas dekretas dėl seminarijų steigimo. Susirinkimo dalyviams atrodė, jog seminarijų atsiradimas krašte yra geriausias būdas įveikti daugelį to meto problemų. Juk dauguma kandidatų į kunigus eidavo mokslus tik parapijose ar prie katedrų. Minima, jog jėzuitai atvykę į Vilnių rado labai liūdną vaizdą: daugybė žmonių niekada nebuvo išpažinties, Komunijos, nemokėdavo ir „Tėve mūsų“ bei žegnotis, nepripažindavo tikėjimo tiesų…

1582 m. sausio 12 d. Vilniaus vyskupas Jurgis Radvila pasirašė Vilniaus diecezinės kunigų seminarijos įsteigimo aktą, kurį patvirtino karalius Steponas Batoras. Seminarija tapo antra po Vilnaius universiteto aukštoji mokykla Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Joje turėjo mokytis 12 klierikų, o vadovauti mokslo procesui buvo pavesta tėvams jėzuitams.

Ji įsikūrė šalia vyskupų rūmų, Universiteto g. 6, o klierikai buvo apgyvendinti vyskupo namuose netoli Katedros. 1774 m. seminarija perkeliama į Šv. Ignoto buvusį jėzuitų naujokyną.

 V. Drėma mini, jog 1773 m. namą savo žinion perėmė vyskupas Masalskis. 1792 m. pastatas buvo rekonstruotas pagal architekto L. Gucevičiaus projektą ir pritaikytas kitai paskirčiai (kokiai – nenurodoma). 1795 m. šis pastatas buvo prijungtas prie generalgubernatūros įstaigos, bet iki šių dienų išsaugojo savo klasicistinį fasadą.

Dar žinoma, jog nemažai Vilniaus miesto fasadų buvo rekonstruota 1818 – 1819 m. Vilniaus miesto policija reikalavo, jog fasadai būtų sutvarkyti pagal miesto pagražinimo taisykles: perdaryti į gatvę išeinančių langų ir durų angos, panaikintos galerijos bei grotos nuo langų, nuimtos langinės, suremontuoti karnizai it t. t. Ar šis pastatas buvo rekenstruojamas pagal minėtus reikalavimus žinių nėra.

Teik pavyko surasti apie kaiminystėje esantį Prezidento Kancelairijos pastatą (Universiteto g. 6).

Rašydama straipsnį naudojau:

Drėma V. Dingęs Vilnius, Vilnius, 1991.

 http://www.seminarija.lt/index.php?id=15

Komentarai
 1. arbusis parašė:

  tai gerai, kad yra kas akis už mus pakelia, įdomių dalykų parodo 🙂

 2. walentina parašė:

  Tikrai taip 🙂 Dar ne visai krizė privertė galvą palenkti 🙂

 3. grumlinas parašė:

  Savotiškai žiūrisi tie naujalangiai, „susikirtę“ su senaisiais

 4. labaslietuva parašė:

  Nagi naujieji yra didesni ir labiau įsipaišo į simetriją. Pastatas, lygtai, galingai rekonstruotas buvo, jeigu net unitazai po penkiasdešimt tūkstančių sudėti buvo.

 5. walentina parašė:

  Tie unitazai ne šiame pastate, berods 🙂

Parašykite komentarą