Mįslė apie barzdaskučius

2009 m. lapkričio 9 d. Valentina paskelbė kategorijose: TIESIOG ĮDOMU
Žymos:

Nesenai teko skaityti, kad Vilniaus amatininkų cechų meistrai nuo XVI a. galėjo turėti 1-2 mokinius, retsykiais 3-4. Mokiniu reikėjo išbūti 3-4 metus. Tada mokinys tapdavo pameistriu, kas reiškė jis jautė mažesnę meistro įtaką. Pameistrys gaudavo atlyginimą už darbą, galėjo iš vieno meistro pereiti pas kitą, pranešęs apie savo ketinimą prieš 4 savaites. Pameistriu reikėdavo išbūti dar 2-3 metus. Po to reikėdavo dar 2-3 metus keliauti pas kitus meistrus atlikti praktiką. Iš pameistrio barzdaskučio buvo reikalaujama keliauti net 6 metus!

dorr-bibliotek-for-bocker

Galbūt žinote kodėl taip ilgai reikėdavo mokytis barzdaskučio meno XVI – XVII a.?

1. Egidija parašė:

Spėju – gal todėl, kad barzdaskučiai teikdavo ir tam tikras medicinines paslaugas?

Geras spėjimas 🙂 O gal atspėsite kokios profesijos medikų darbą atlikdavo barzdaskučiai? 🙂

3. Egidija parašė:

Pirma mintis – nuleisdavo kraują 🙂 Bet „užmečiau akį“ į visagalį internetą, tai ten rašo, kad barzdaskučiai buvo ir chirurgais.

4. Grazina B. parašė:

Gal chirurgai? 🙂

O chirurgas ir nuleisdavo kraują 🙂 Anais laikais barzdaskutys (dar vadinamas cirulnikas) buvo ne tik kirpėjas, bet kosmetikas ir chirurgas. Jis mokėjo išpjauti skaudulius, spuogus, gydė šašus, su dėlėmis galėjo nuleisti ligoniui kraują. Galutinai chirurgo profesija nuo barzdaskučio atsiskyrė tik XVIII a.

6. Joana parašė:

Sveiki. Dar viena versija- mokymasis lieka mokymusi,bet ar cirulnikų cechas tokiu būdu neapsisaugodavo nuo naujų „kabinetų“ skaičiaus didėjimo…Žinoma, mokinys gera (nemokama) pagalba
    mokytojui, o kad jie buvo ir šundaktariais tai nereikia abejoti.Neatsimenu,ką apie tai rašo J.Frankas atsiminimuose.Gimdyvių mirtingumas sumažėjo vien nuo to,kad jis pradėjo reikalauti pribuvėjų plauti rankas-tai tikrai.

7. Jūratė parašė:

Ir dar dantukus traukdavo.

8. nassa parašė:

nes barzdaskučiai atlikdavo įvairias chirurgines manipuliacijas – amputuodavo, nuleisdavo kraują. Tai buvo savotiški chirurgai