Mįslė apie Giltinę

2009 m. lapkričio 2 d. Valentina paskelbė kategorijose: TIESIOG ĮDOMU
Žymos:

Sveiki,

Giltinė – viena seniausių ankstyvųjų lietuvių mitinių dievybių, mirties deivė. Ji vaizduota kaip aukšta ir liesa moteris-gyvatė. Pagrindinė jos funkcija – stebėti, kada ateina laikas žmogui mirti, o atėjus tam laikui, žmogų numarinti. Senovės lietuviai tikėjo, kad mirties deivė Giltinė turi ilgą liežuvį, pilną mirtingų nuodų. Sakmėse pasakojama, kad mirus žmogui į kapą būdavo dedamas tam tikras buityje naudotas daiktas, kuriuo žmogus galėjęs apsisaugoti nuo Giltinės liežuvio.

universitet-lingvistik4

Galbūt žinote, koks daiktas apsaugodavo mirusį žmogų nuo Giltinės liežuvio?

Komentarai
 1. Rozele parašė:

  Čia ne atsakymas, bet ta pačia tema: Giltinė
  mirties deivė, balta būtybė su gyvatės liežuviu. Jos pasirodymo pranašai – pelėda ir svetimas šuo. Apsaugai nuo giltinės siautėjimo epidemijų metu užtiesdavo kelią į kaimą rankšluosčiu, išaustu per vieną naktį…/pagal L. Klimką/

 2. Skirmante parašė:

  Kiek traukia mano zinios Lietuviu mitologijoje, tas daiktas yra paprasciausios buitines zirkles :)Buvo tikima, jog velionis nukirpes giltinei nuodigaji liezuvi gales isgelbeti kitus zmones nuo mirties.

 3. walentina parašė:

  Taip, Skirmantė 🙂 Tik ne buitinės, kurių minėtais laikais dar nebuvo, o didelės žirklės, naudotos avims kirpti. Tokių žirklių rasta IV – VI a. kapuose.

 4. Skirmante parašė:

  na, reiskias giltines liezuviui reikejo kiek didesniu zirkliu;))

 5. Blogorama #656 parašė:

  […] gūdžių tekstų net ir be tiesioginių ataskaitų iš kapų. Ar žinojote, kad Giltinė yra lietuviška deivė moters-gyvatės kūne? Arba kad yra patiekalų, kurie paskui savaites naktimis sapnuojasi? Net apie ligas daugiau radau, […]

Parašykite komentarą