M. Balinskis „Vilniaus miesto istorijos“ I tome pateikia ištrauką iš buvusios Vilniaus Edukacinės komisijos archyvo bylų, kurioje kalbama ir apie Vilniaus universiteto Teatro salę. Jau kurį laiką norėjau pateikti šį šaltinį, tačiau neturėjau salės nuotraukų, kad galėčiau pailiustruoti pasakojimą. Vilniaus universiteto Ryšių su visuomene skyriaus dėka dabar galiu tai padaryti 🙂 Pietų pertraukos metu aplankiau ne tik VU Teatro salę, bet ir Aulą (jos nuotraukas įdėsiu kitą kartą).

Edukacinė komisija savo veiklą pradėjo XVIII a. pabaigoje. Štai ką galime surasti jos archyvuose apie VU teatro salę: „… Užlipus į antrą aukštą, po kaire ranka – seni laiptai, apkalti lentomis. Einant antrojo aukšto koridoriumi – 3 klasės, greta viena kitos, kuriose langai be grotų, katedros su durelėmis, ant vyrių įstatytomis, krosnys žalių koklių, skliautai arkiniai, grindys plytelių ir po 4 eilės suolų studentams.

Picture 003.1

Picture 001.1

Picture 038.1

Taip pat laiptai į teatrą, pradžioje 2 pakopos ir grindys plytelių. Durys pušinės, dvigubos, apkalinėtos, su geležiniais vyriais, nuo įėjimo einant tiesiai yra 3 pakopos iš plytų; 2 langai nuo gatvės pusės, be stiklų, į teatro prieangį, kur grindys ir lubos lentų, langų – 7, be stiklių, langinės kiekvieno dvigubos, medinės, dažytos, su geležiniais vyriais ir geležiniais brūkliais; toliau medinės grotos įstatytos į geležinius vyrius, už jų staliaus darbo pertvaras su durimis, vienu vyriumi.

Picture 072.1

Picture 057.1

Picture 059.1

Picture 061.1

Picture 024.1

Picture 062.1

Picture 070.1

Picture 067.1

Pagaliau salė komedijoms ar tragedijoms rodyti, su keturiomis didelėmis arkadomis ir dviem mažomis, jas laiko stulpai. Skliautų nėra, o lubos kiek išklotos lentomis. Aktoriams pakyla išklota lentomis, nuožulni, frontonas puoštas prašmatnia optiškai apgaulia arka, piešta ant audinio. Avanscenų dvi, taip pat nupieštos ant audinio, šonuose – 12 paravanų su rūmų renginiais, o kiti 12 – su girios, aukštai – 4 egzemplioriai dausų, ant audinio pieštų.

Picture 056.1

Tada orkestrinė muzikuoti ir aikštelė rinktinei auditorijai, kur grindys – medžio, kėdžių su atramomis – 4, be atramų – 4, taip pat pertvara ir suolai visuomenei, prie ložės, arkadose – 4, o balkonai frontone su baliustrada, į kuriuos įėjimas iš kolegijos, pastogėje, kur durys geležinės, su geležies vyriais, vidiniu prancūzišku užraktu, be rakto. Po kaire ranka irgi yra priemenė su medinėmis lubomis, išklota lentomis, čia laiptai ir pertvėrimas, kuriame dvigubos durys su vyriais, į gatvę didelis langas, su dvigubomis geležinėmis langinėmis.

Picture 050.1

Picture 055.1

Picture 073.1

Picture 052.1

Iš teatro leistis – mediniai laipteliai, o nuo jų po kaire – laiptai žemyn, mūro, lentomis apkalti; prie jų durys su vidiniu užraktu ir raktu, ant vyrių įtaisytu, į podėlį scenos rykams laikyti, į jį įeiti – 4 pakopų laipteliai, grindys plytelių, dūmtraukis, arkadiniai skliautai; iš to podėlio dvigubos durys į kolegijos koridorių, langas virš durų, su visais rėmais iš švino, pusė jo įleista į pertvarą, pastarosios su vyriais.“

Picture 046.1

N. Bulotaitė „Vadove po senuosius Vilniaus universiteto rūmus“ mini, kad šio sparno, vadinamojo mokyklų korpuso, nuo XVIII a. vidurio buvo pritaikyta studentų teatrui salė. Pats jėzuitų teatras mieste turėjo didelį populiarumą, spektakliuose lankydavosi net valdovai ir didikai.

Picture 029.1

1804 m. Teatro salė pagal architekto M. Šulco projektą buvo pardirbta į tris auditorijas fizikos paskaitoms bei eksperimentams. Uždarius Universitetą, iš šios salės buvo padaryta cerkvė.

Picture 037.1

Lenkų restauratorius J. Klosas 1921 – 1923 m. išmetė cerkvės ikonostasą, o medinės lubos ir balkonas išliko iki mūsų dienų.

Šiais laikais salė priklauso studentų teatrui, joje taip pat vyksta konferencijos ir seminarai.

Šaltinis:

Balinskis M. Vilniaus miesto istorija, Vilnius, 2007.

Taip pat naudojau:

Bulotaitė N. Vadovas po senuosius Vilniaus universiteto rūmus, Vilnius, 2004.

Dėkoju Editai iš VU Ryšių su visuomene skyriaus už suorganizuotą apsilankymą 🙂

Šį kartą tiek,

1. labaslietuva parašė:

Tipiskas proscenium teatras. Bet pas juos su apsvietimu ne kaip. Gal nukabinti prozektoriai.

Spektaklių metu tai apšvietimo pakanka. Bet fotografuoti šioje salėje yra labai sunku, per tamsu.

3. labaslietuva parašė:

Metus teatre prasitryniau prozektorius kabinedamas (ir ne tik), todel ir teiraujuosi.

4. Anonimas parašė:

O as 2009 m. Toruneje isleistoje knygoje „Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie w fotografiach 1919-1939“ radau teatro sales nuotrauku kur matyti tokie grazus lietiniai sietynai su kutais is siulu. Turiu persifotografavusi – galbut domintu? 🙂 zylute7@hotmail.com

Tikrai būtų įdomu!!!!! 🙂
    P. S. Mes turime tik vieną Teatro salės nuotrauką ir XIX a., kurioje matosi tie laikai, kai salėje buvo stačiatikių koplyčia.