Pranciškonų gatvės kiemai

2009 m. spalio 13 d. Valentina paskelbė kategorijose: VILNIAUS KIEMAI
Žymos: ,

Sveiki,

Praeitą savaitę ištaikėme giedresnę dienelę ir su kolege aplankėme Pranciškonų gatvės kiemus. Taigi, dabar apie tai ir papasakosiu.

Picture 001

Iki 1987 m. ši gatvė buvo vadinama Kėdainių. Dar sutinkami tokie senieji gatvės pavadinimai: z. Kiejdanski, Францисканская, Глухой, Kiejdanski zaulek. Nuo seno ji buvo užstatyta pranciškonų vienuolyno pastatais. Vidury ilgos mūro tvoros stovėjo vartai, o už jų buvo keturios pusapskritės angos. Virš tvoros matėsi  ilgas ir aukštas vienuolyno pastatų stogas, kuris dešinėje rėmėsi į masyvų kvadratinio plano varpinės bokštą, užbaigtą žemu piramidiniu stogu.

Picture 003

Picture 004

Pranciškonų vienuolynas – seniausias Vilniuje, kuriuo įsteigimą gaubia legendos. Manoma, kad mūrinė Pranciškonų bažnyčia pastatyta 1421 m., apie ką liudija ankstyvosios gotikos formų portalas ir kampinis bokštelis. Pati bažnyčia ir vienuolynas tris kartus degė (1533, 1737, 1748), o po paskutinio gaisro rekonstrukcijos iš halinės virto bazilikine. 1865 m. bažnyčia buvo uždaryta, nuo 1876 m. paversta valstybinio archyvo sandėliu; pastatas archyvui priklauso ir šiandien. 1872 m. buvo nugriauta gotikinė bažnyčios varpinė.

Picture 005

Picture 006

Picture 007

Picture 008

Picture 009

Picture 010

Picture 011

Vlado Drėmos surinkti šaltiniai mini 1788 m. Pranciškonų gatvės gyventojus ir jų mokesčius. Netoli varpinės gyveno p. Chlebinska, p. Rutkovskiai, p. J. Milleris (Vilniaus miesto prezidentas).

Picture 012

Picture 013

Picture 016

Baltic InterSave paveldo įvertinimo sąraše nurodoma, kad dalis gyvenamųjų pastatų Pranciškonų gatvėje statyti 1860 – 1914 m.

Picture 014

Picture 015

Picture 017

Picture 019

Picture 020

Picture 021

Picture 022

Picture 024

Picture 023

Picture 026

Picture 027

Picture 031

Picture 029

Picture 030

Picture 033

Picture 032

Rašydama straipsnį naudojau:

Drėma V. Dingęs Vilnius, Vilnius, 1991.

Drėma V. Vilniaus namai archyvų fonduose IV knyga, Vilnius, 2001.

http://www.paveldas.vilnius.lt/namai.php?ID=22273&gID=17

Picture 034

Picture 035

Plačiau apie Pranciškonų bažnyčią ir vienuolyną:

http://vienuolynai.mch.mii.lt/V8-46/Vilnprancisk.htm

http://www.kinasmieste.lt/vietos-vilniuje/pranciskonu-vienuolynas-nuo-gotikos-iki-marco-shagallo/

Picture 036

Šį kartą tiek,

Valentina.

Komentarai
 1. Skirmante parašė:

  Kokia gi Pranciskonu gatve be saunios vieteles;)

 2. Jolita parašė:

  Ar tikrai Vilniaus miesto prezidentas?

 3. walentina parašė:

  Taip. Kiek sutinku „prezidentus“ aprašynėdama senus rankraščius, tai jie buvo teismo pareigūnai. Čai, mano manymu, tai galėjo būti kažkokia savivaldos organų pareigybė. Kadangi šaltinyje minima ši pareigybė originaliu pavadinimu, tai atitikmens jai nevisada yra mūsų pareigybių sistemoje.

 4. Jolita parašė:

  OK, ačiū

 5. labaslietuva parašė:

  Jo, prasta ji dar. Siuksiu konteineiu juosta bene labiausiai ispudi paliekanti vieta. Viena puse sutvarkyta (sauni vietele), kita toli grazu.

 6. labaslietuva parašė:

  Amatų gildijoje meistras gamina glazūruotus koklius ir gali sumūryti krosnis bei židinius iš jų. Kita vertus, bažnyčioje, kuri stovi šalimais gatvės, yra stipri požemių sistema. Galėtumėte ten palandžioti keturiomis, jeigu nebijote uždarų erdvių. Vienas iėjimas yra sandeliuke, kuris stovi šalia bažnyčios, kitas viduje bažnyčios. Požemiai yra gana klaidūs, galima pasiklysti ir pulti į paniką. Jie buvo naudojami kaip bažnyčios apšildymui, nors tenai yra didesnių erdvių, skirtų smulkiam sandeliavimui, taip pat užmūrytų vietų.

 7. walentina parašė:

  Bijau, kad man tokie paklaidžiojima negalimi 🙂 Nors uždarų patalpų nebijau, bet labai siauruose vietuose panika apimtu. O šiaip įdomu. Gal ten kokių įdomių radinių yra?

 8. labaslietuva parašė:

  Taip, panika nemalonus dalykas. Radinių daug nebuvo, tik dokumentai kažkokie išdrabstyti.

 9. walentina parašė:

  O, kaip įdomu! Smalsumas koks kankina, gal ten labai svarbūs dokumentai buvo? Kažin kur jie yra dabar…

 10. labaslietuva parašė:

  Registracijos aktai. Senai ten buvau, gal 1994 kokiais. Tektų pačiai nulysti su šniūreliu rankoje. Šie požemiai yra aprašyti kažkokioje knygelėje „Vilniaus požemiai“ ar panašiai. Tai greičiau didelės ventiliacinės angos, skirtos bažnyčios patalpų apšildymui.

 11. walentina parašė:

  Tai žurnalisto J. Bulotos „Vilniaus požemiai“. Teko paskaityti ištrauką kai rašiau apie Universiteto požemius. Kadangi ten buvo archyvas tai dokumentai gali būti bet kokie. O pačiai nusileisti gal atsisakysiu, nemanau, kad ištverčiau tokioje siauroje patalpoje 🙂

 12. labaslietuva parašė:

  Taip, merginai ten gali būti labai nesmagu. Užmūrytose vietose gal koks galas užmūrytas taip pat, bet kažin, bažnytininkai leistų jas atkrapštyti. Anksčiau bažnyčia neprižiūrima buvo, dabar gali neleisti.

Parašykite komentarą