VU bibliotekoje nauja paroda Vilniui

Akmuo prie akmens

Žmogus prie žmogaus

Vilnius

(Justinas Marcinkevičius „Rudeninė puokštė Vilniui“)

Nuo spalio 1 d. iki lapkričio 5 d. Vilniaus universiteto bibliotekos III a. veikia paroda „Akmuo prie akmens, žmogus prie žmogaus. Vilnius“.

widokkkk

2009 metais, Lietuvai švenčiant savo vardo paminėjimo tūkstantmetį, Vilnius paskelbtas Europos kultūros sostine. Šia proga ir parengta paroda apie Vilnių, kurioje eksponuojama įvairių laikų turistų vadovai po miestą, žemėlapiai, Vilniaus vaizdai ir kt.

16agrav

dievica

Parodos rengėjai stengėsi pažiūrėti į miestą kaip daugiakultūrinį organizmą, tokį, kokį jį pamatė amžininkais ir užfiksavo savo atsiminimuose. Vilnius – tai miestas turintis savo dvasią, kurią gali atrasti ir pažinti kiekvienas čia apsilankęs!

carica

muravjovas

Istoriškai parodos medžiaga apima tokius miesto gyvavimo etapus: Vilnius Rusijos imperijos sudėtyje, lenkiškasis Vilnius, tarpukario lietuvių Vilniaus suvokimas, miestas sunkiu išbandymų (II Pasaulinio karo) akivaizdoje ir pirmi Sovietų sąjungos vėjai Vilniuje.

krastas

sauliusaj

putevoditel

Bėga prabėga laikas. Viskas kinta, bet laiko pėdsakai lieka miestų grindiniuose ir mūruose.

Ėjo amžiai, keitėsi ir Vilniaus veidas, bet praėjusio laiko ženklai išliko. Tarsi sename rankraštyje – kur ryškėja ankstesnių tekstų pėdsakai.

Turtinga įvykių senojo Vilniaus praeitis. Kiekvienas amžius paliko savo vertybes, savo dvasią ir grožio idealus, įamžintus plyta, akmeniu ar smiltimi. Vilnių ištisus šimtmečius kūrė architektai ir akmenskaldžiai, pasaulinio garso meistrai ir bevardžiai mūrininkai. Vilnius žavi ir savo ramia nuotaika, nuostabia kultūros ir gamtos harmonija.

Senąjį miestą išgirsti ir pamatyti, pajusti jo dvasią padeda žmonės, savo žinias ir įspūdžius apie Vilnių aprašę knygose, įamžinę fotografijose, mene.

Vilnius…

Sapno miestas. Vieta, kur mitas susisiekia su tikrove. < > Savin nuskendęs barokinių debesų veidrodis. Vilnius, kuris išauga iš sapno; Vilnius, kurį mes sapnuojam – sapnuodami save, ir Vilnius, kuris sapnuoja save, sapnuodamas mus…“ (Aidas Marčėnas).

arka

Parodą parengė: