Tomas Žebrauskas: ne tik Baltoji salė

2009 m. rugsėjo 30 d. Veronika paskelbė kategorijose: FAKTAI, ŽMONĖS
Žymos: , , ,

 Sveiki,

VU_bibliotekos_baltoji_sale_malaiskavikipedia 

Puikioji Baltoji salė, kuria gali pagrįstai didžiuotis mūsų universitetas. Ji buvo suprojektuota ir pastatyta vadovaujant matematikos ir astronomijos mokslų profesoriui, o kartu ir architektui Tomui Žebrauskui. Šiandien pažvelkime, kokie dar jo statiniai išliko, bei kas jiems nutiko.

Apie patį Žebrauską išliko nedaug žinių. Tačiau lengvai galima suprasti, kad studijavęs Vilniuje, Vienoje ir Prahoje jaunuolis buvo apdovanotas retu talentu ir darbštumu bei, švelniai tariant, nešvaistė laiko veltui.

„Kaip Tomas Žebrauskas buvo persikrovęs darbais, rodo universiteto katalogas „Catalogus“ (1956), kur išskaičiuojamos jo pareigos: matematikos profesorius, teologijos fakulteto asistentas, muziejaus ir matematikos bibliotekos vedėjas, astronomijos observatorijos (kuriai jis buvo padaręs planus) statybos vedėjas. Be to, projektavo ir statė bažnyčias, sukonstruavo elektrostatinę mašiną ir savo mecenatui vysk. J. Sapiegai mauzoliejų… Žebrauskas dėstė matematiką, mechaniką (pats konstruavo gamtos energijos variklius), astronomiją (jo mokinys M. Počobutas vėliau aprašė savo mokytojo mėnulio horizonto platumos matavimus), geodeziją (ne tik dėstė universitete, bet ir rūpinosi žemės matavimo reikalais valstybiniu mastu (horologiją — mokslą apie laiko skaičiavimą (kūrė mechaninius laikrodžius), gamtos mokslus (kolekcionavo mineralus), geografiją.“ (citata iš http://www.aidai.us/index.php?option=com_content&task=view&id=8121&Itemid=513)

Pirmoji žinoma rimta užduotis Žebrauskui architektui – Bobruisko jėzuitų bažnyčios statyba (1746 m.). 

bobruiskas_zebrauskasbrezinys

Tiesa, spėjama, kad tokio lygio darbas galėjo būti patikėtas tik patyrusiam architektui. Nors dokumentaliai tai ir neįrodyta, manoma, kad iki tol Žebrauskas jau spėjo pasidarbuoti prie Kauno jėzuitų banyčios statybų, Polocko ir Minsko jėzuitų bažnyčių bokštų projektavimo ir rekonstrukcijos. 

Bobruisko šv. Petro ir Povilo bažnyčia,  dabar apleista, ilgai buvo naudojama karinėms reikmėms – kaip sandėlys – ir iki šiol liko apjuosta tvora su spygliuota viela. Su šia „puošmena“ ir netekusi barokinių bokštelių ji daro gan slogų įspūdį.

bobruiskas_zebrauskassiadien

Žinoma, kad vėliau Žebrauskas projektavo Alūkstos (Ilūkste Latvijoje) bažnyčią. Man pavyko atrasti archyvines nuotraukas viename latvių puslapių – nuotraukose matome tokius „savus“ Vilniaus baroko bokštelius.

ilukstee

ilukste

 Šis statinys buvo sugriautas Pirmojo Pasaulinio karo metu, – štai kaip atrodė Alūksta jau 1921 metais…

ilukste 1921

Vėliau T. Žebrauskas prisidėjo ir prie Žodiškių jėzuitų rezidencijos projektavimo ir statybos. Kitas žinomas T. Žebrausko kūrinys, šįkart jau Lietuvos teritorijoje, – Kražių Benediktinių bažnyčia. Tiesa, pats Žebrauskas jos pastatyti jau nespėjo (kaip, tiesa, ir Alūkstos bažnyčios), jam priklauso tik statinio planas, panaudotas ją atstatant 1757–1763 m.

800px-Kraziai20

Be šitų pastatų, prie kurių sukūrimo neginčijimai profesorius Žebrauskas buvo prisidėjęs, yra dar keletas, kurių autorystė nėra iki galo aiški, tai, pavyzdžiui, Oginskiams priklausę Hanutos rūmai Baltarusijoje (šiuo metu sunaikinti).

Kiti T. Žebrausko kūrybos pėdsakai Vilniuje – Šv. Ignoto bažnyčios statyba, ir 1756-1758 m. Vilniaus universiteto pertvarkymas.

Šv. Ignoto bažnyčią Žebrauskas rekonstravo šv1748-1750 m.; 19 a. ši bažnyčia apnaikinta, taip pat perdirbta kariniams tikslams, 20 a. pradžioje atstatyta pagal kito archtekto, Povilo Vendziagolskio, projektą.

Vilniaus universiteto ansamblyje, kaip manoma, jo buvo sukūrta vėliau padalinta į du aukštus koplyčia (dabar tai Rektoriaus kabinetas ir Lelevelio salė Bibliotekoje).

Tiek šiam kartui,
Veronika 

 

Rašydama panaudojau:

V. Zubovas. Tomas Žebrauskas ir jo mokiniai, Vilnius, „Mokslas“, 1986

Virtualiai kelionei talkino vaizdai iš:

http://lt.wikipedia.org/wiki/Vaizdas:VU_bibliotekos_baltoji_sal%C4%97.JPG

http://www.letonika.lv/groups/?cid=994553&r=1101173&lid=994553&q=&h=65

http://lt.wikipedia.org/wiki/Vaizdas:Kraziai20.JPG

http://www.radzima.org/pub/pomnik.php?lang=by&ksc=1&nazva_id=mabababr08

Komentarai
  1. Rimgaudas Š. parašė:

    Labai įdomu .

Parašykite komentarą