Vilniaus universiteto ansamblis miesto planuose

2009 m. rugsėjo 11 d. Valentina paskelbė kategorijose: VILNIAUS UNIVERSITETAS, VILNIUS
Žymos: ,

Sveiki visi šio tinklaraščio skaitytojai!

Pastaruoju metu rečiau atnaujinau jį naujais įrašais dėl turimo darbo 🙂 Šią savaitę, vesdama ekskursijas VU pirmakursiams ir rodydama jiems mūsų tinklalapyje pasiekiamas skaitmenines VUB kolekcijas, pagalvojau, kad visai įdomu būtų pasižiūrėti kaip gi Vilniaus universiteto ansamblis atrodė miesto planuose? Tad šiame įraše ir pabandysiu tai susisteminti. Specialiai Vilniaus miesto planų neieškojau, pasinaudojau tik tais, kuriuos jau turiu sukaupusi. Nemanau, kad visi jie tiksliai atspindi Universitetui priklaususius pastatus, tačiau įdomumo dėlei pateiksiu viską, ką radau 🙂 Iš anksto atsiprašau dėl kai kurių planų kokybės, ne visi jie „pasidavė“ didinimui ir karpymui 🙂

1576 kolegija

Vilniaus miesto planas iš Georgijaus Brauno 1581 m. (trečiojo leidimo) atlaso „Pasaulio miestai“. Vilniaus jėzuitų kolegijos pastatai čia beveik neatskiriami, nepavyko įžiūrėti ir puošnių M. Jasinskio rūmų, kuriuos Vilniaus vyskupas V. Protosevičius nupirko kolegijai. Didesnis pastatas prieš kolegiją – buvę Vyskupų rūmai, dabartinė Prezidentūra. Iš šaltinių žinoma, kad jėzuitai supirkinėjo šalia kolegijos esančius pastatus gana ilgą laiką, kol suformavo dabartinį Bibliotekos kiemą. Beje, anksčiau jis buvo uždaras – nuo dabartinės Universiteto gatvės jį skyrė pastatai, kuriuos galima matyti dar Vilniaus universiteto observatorijos plane.

eoginskyte

Statant Prezidentūros rūmus XIX a. pirmojoje pusėje, dėl netikslaus rūmų plano buvo pakoreguota dabartinė Universiteto gatvė ir pastatus, skiriančius Vilniaus universitetą teko nugriauti.

G. Brauno plane tiksliai ir aiškiai matoma Šv. Jonų bažnyčia, pagal kurią ir galima orientuotis kurioje vietoje buvo jėzuitų kolegija.

Dar keli panašaus laikotarpio Vilniaus miesto žemėlapiai, rasti VUB Retų spaudinių skyriaus skaitmenintuose kolekcijose:

vilna metropolis

Vilnius

Wilna oder Wilda

Labai abstrakčiai Universiteto vietą galime matyti Pompejaus Nikolajevičiaus Batiuškovo Vilniaus senamiesčio plane. Jame nėra atskirų pastatų. Šio plano tikslas – parodyti buvusias ir dar esamas stačiatikių cerkves Vilniuje. Tad iš šio galime matyti tik kvartalą, kurį užėmė Vilniaus universitetas:

viln. un. planas 16 -17 a

1840 m. Vilniaus miesto plane labai tiksliai atsispindi jau uždaryto Vilniaus universiteto pastatų ansamblis:

1840 m. planas

Čia galime matyti jau atvirą Bibliotekos kiemą, visus kiemelius, Šv. Jonų bažnyčią. Netgi pavaizduotas Istorijos fakulteto pastato iškirstas kampas (kas parodo labai smulkių detalių būvimą šiame plane)!

1904 m. rusų kalba sudarytas žemėlapis Vilniaus universiteto pastatus vaizduoja labai paviršutiniškai. Galbūt dėl to, kad tais laikais Universitetas buvo uždarytas, o jo patalpose buvo įsikūrusios įvairios institucijos (Pav., archyvas, Vilniaus miesto viešoji biblioteka, I ir II berniukų gimnazijos ir tt.)? O ir šiaip iš šio plano sunku nuspręsti tikslų pastatą, jo kontūrus. Visų pirma, dėl blogos vaizdo kokybės. Antra, dėl paties žemėlapio netikslumų:

Vilniuas univ. planas 1904

Šiame 1921 m. lenkų plane visai nėra Filosofijos ir Filologijos fakultetų pastatų:

1921

Taip pat galima matyti baltą dėmę Universiteto ir Šv. Jono gatvių kampe. Dabar toje vietoje yra Naujųjų saugyklų pastatas ir kai kurie VU padaliniai. Dar, visai neaišku kodėl vieni pastatai plane yra patamsinti ir jų kontūrai yra labai aiškūs, o kiti turi tik kvartalo vaizdą ir baltą foną? Galbūt kas gali pakomentuoti? Būčiau dėkinga 🙂

1941

Paskutinis planas, kurį buvau radusi savo kompiuteryje yra 1941 m. Vilniaus miesto planas. Yra visi dabartinio Vilniaus universiteto pastatai išskyrus Filosofijos fakulteto ir to paties kampinio Universiteto ir Šv. Jonų gatvių sankryžos pastato.

Šį kartą tiek pasvarstymų apie Universiteto ansamblį. Berašydama pranešimą sužinojau, kad VUB Rankraščių skyriaus 78 fonde (Brėžinių ir planų) galima surasti dar daug įdomių dalykų. Tad manau, kad planų temą dar plėtosiu ateityje.

1. grumlinas parašė:

Geras pranešimas, tik kad žemėlapių fragmentai labai jau sumažinti, neįskaitomi 🙁 Būtų gerai kad būtų preview ir po ja nuoroda į detalesnį paveiksliuką.
    Ne visai pagavau mintį apie patamsintus ir šviesius pastatus 1921 m. lenkų plane, bet idėja tai tokia: žemėlapiusoe būna išskirti ir sunumeruoti objektai, kurių sąrašas pateikiamas kur nors pakraštyje/užrėmyje. Tuo tarpu visa kita parodoma gatvių+kvaratlų tinllu. Čia toks variantas, jei teisingai supratau klausimą

2. iseivis parašė:

geras straipsnis,ypac, kad jis paremtas nuorodomis, o ne „palubinsko“ metodu. tuo ir idomu, kad pateikiam ne tik kazkokia „nuomone“, – kiekvienas ja turim savo, bet interpretacija.

Ačiū. Tikrai taip supratote klausimą. Nuotraukos tai tikrai kai kurios yra blogos kokybės, nes internete neaišku kaip ir kada rastos. Kai kurios ir padidinimui nelabai pasiduoda. Atsiprašau uz tokią kokybę.