Ar žinote?

2009 m. rugpjūčio 14 d. Valentina paskelbė kategorijose: AR ŽINOJOTE, KAD..., FAKTAI
Žymos:

Sveiki,

Nusprendžiau paklausti, ar žinote kodėl pradedant Viduramžiais tapyboje ir skulptūroje angelai buvo vaizduojami taip (galva su sparnais)?

 Picture 013

 Beje, galbūt atpažinote bažnyčią, kurią puošia šis angelas?

Lauksiu atsakymų komentaruose 🙂 Teisingą atsakymą įdėsiu vėliau.

Valentina.

Komentarai
 1. Paloma parašė:

  Kodel taip vaizdavo nezinau, bet speju, kad cia gali buti sv. Kotrynos baznycia. Atspejau?

 2. kept parašė:

  Bažnyčią – atpažinau. Ji Didžiojoje gatvėje. Bet dėl angelų vaizdavimo pobūdžio nesu tikras…

 3. Erika parašė:

  Sveika, Valentina 🙂

  ačiū už šį portalą! Esu baigusi istoriją, o vėliau ir gidų kursus, tiesa senokai. Vis dar planuoju kada nors imtis šio mielo amato, deja kol kas nesiryžtu.

  O nuotraukoje yra pavaizduotas cherubinas, t.y. ketursparnė bekūnė būtybė. Bandysiu spėti, kad ši galvutė puošia šv. Kazimiero bažnyčią, tik tiksliai nepamenu ar fasadą ar interjerą. Tai vėlyvojo baroko, rococo stiliaus elementas. Bet atsirado jis iš labai senų laikų, ankstyvosios krikščionybės ikonografijos griežtų taisyklių, kurių pagrindinis šaltinis žinoma yra Šventasis Raštas. Ypač dažnai cherubinų galvutes galima pamatyti Rytų krikščioniškoje ikonografijoje, pravoslavų ikonose. Po 1832 m. sukilimo, carinės Rusijos imperijos valdžia šv. Kazimiero bažnyčią pavertė pravoslavų cerkve, šv. Nikolajaus soboru. Kai kurie tos rekonstrukcijos pėdsakai išlikę iki mūsų laikų…

  Dar šiek tiek apie angelus. Remiantis šv. Raštu, šios jėgos, pagal Dievo artumą, tarpusavy skirstomos į devynis laipsnius, vadinamus “devyniais angelų laipsniais” (chorais). Cherubinas – vienas iš trijų artimiausių Dievo sostui angelų. Pradžios knygoje cherubinas minimas kaip angelas, saugantis liepsnojančiu kalaviju rytinę Rojaus sodo pusę. Kaip ir visi angelai, ši būtybė Šventajame Rašte įvardijama kaip antgamtinė bekūnė jėga tarnaujanti Dievui. Vykdidama jo valią ji dalyvauja žmogiškame gyvenime. Angelai, tarp jų ir cherubinai, supantys Dievo sostą, žmogui yra paslaptis. Paprastam mirtingajam jų neduota matyti. Anot šv.Rašto, tik išskirtiniais atvejais pamatyti juos pavykdavo pranašams – žmonėms, mokantiems išgirsti Dievo valią.

  Vienas iš tikrai išsamių šia tema šaltinių
  http://www.polia.info/Ikona/Angelai.htm

  Erika

 4. walentina parašė:

  O, ačiū už tokį išsamų atsakymą! Čia, aišku, daugiau negu tikėjausi! 🙂 Tikrai įdomi ir naudinga informacija!

 5. labaslietuva parašė:

  Jo, rokokas. O angelai, matyt, pasirode po ikonoklastiku pralaimejimo (9 a.). Iki tol, greiciausiai, angelai, kaip trejybe, buvo draudziami vaizduoti.

 6. kolege parašė:

  Šiaip jau angelus paveiksluose leido vaizduoti Antrasis Nikėjos susirinkimas (787 m.). Ankstyvoji krikščionybė patyrė antikos poveikį, tai persidavė ir viduramžiams: paplito Kupidono ar pergalės deivės Nikės modeliai. Tomas Akvinietis teigė, kad angelai yra grynas protas ir neturi kūno, o kadangi protas yra galvoje, juos imta vaizduoti be kūno, vien galvas su sparnais… Taip rašo JCJ Metford „Dictionary of Christian Lore and Legend“.

 7. walentina parašė:

  Tikrai taip, atsakymas jau irgi yra įdėtas 🙂 Ačiū 🙂

Parašykite komentarą