Sveiki,

Tie, kam įdomu kaip dabar atrodo garsioji Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninė turės progą patenkinti smalsumą 🙂 Apie ligoninės darbą ir kai kurias straipsnyje paminėtas asmenybes esu girdėjusi nuo pat vaikystės – mama čia išdirbo 30 metų. Iš vienos pusės, šis straipsnis skirtas sušvelninti nusistovėjusią neigiamą nuomonę apie šią įstaigą 🙂 Iš kitos, tai pasakojimas apie labai gražų ir seną pastatų ansamblį, turintį savo istoriją ir paslaptis, kurias nuo pašalinių akių saugo seni parko teritorijos medžiai…

Picture 006

Vilniaus psichiatrijos klinikos istorija siekia XIX a.  pabaigą, kai Rusijos valdomoje Lietuvoje psichiatrija buvo Viešosios globos valdybos žinioje.

1889 m. Vilniaus gubernijos medicinos departamento direktoriumi tapo L. Rogozinas, kuris pirmasis pasiūlė steigti stambias psichiatrijos ligonines, kuriose būtų sutelkti psichiatrijos specialistai, įrengti specializuoti kabinetai ir darbo terapijos dirbtuvės. Projektas buvo pradėtas realizuoti tik 1898 m.  drauge su Rygos ir Vilniaus psichiatrijos ligoninių statyba.

Picture 001

Vilniaus apygardos 1000 lovų ligoninė buvo pradėta statyti Rokantiškių dvaro žemėje, 0,5 km nuo Naujosios Vilnios geležinkelio stoties. Statybos darbai buvo baigti 1902 m., o 1903 m. priimti pirmieji ligoniai. Oficialiai ligoninė buvo atidaryta 1903 m. gegužės 21 d. Šioje ligoninėje pagalba buvo teikiama Vilniaus, Kauno, Gardino, Minsko ir Vitebsko gubernijų ligoniams. Ligoninės teritorijai buvo skirti 143 ha.

Picture 003

Minima, kad Vilniaus apygardos ligoninėje buvo visiškai atsisakyta kankinamų vandens procedūrų, kraujo nuleidimo ir paleidžiamųjų vaistų. Čia buvo taikoma grūdinamoji terapija, ligoniams gaminamas vitaminingas maistas, daug dėmesio skiriama pasivaikščiojimams gryname ore, mankštai.

Picture 002

1915 m., įsiliepsnojus I Pasauliniam karui, ligoninė buvo perkelta į Rusijos gilumą, o buvusios Vilniaus apygardos ligoninės pastatai buvo naudojami Rusijos, Lenkijos, Vokietijos kareivių reikmėms, daugelis jų buvo sugriauti.

Picture 2517

II Pasaulinio karo metais ligoninės pastatuose laikinai buvo įsikūręs Mogiliovo medicinos institutas. 1944 m. vasarą pastatai atsidūrė sovietinės armijos rankose.

Picture 007

Ligoninė atgimė 1961 m. liepos 1 d., kai Vyriausiuoju gydytoju buvo paskirtas J. Gliauberzonas, vadovavęs iki 1982 m.

Picture 009

1961-1974 m. Respublikinei Vilniaus psichiatrijos ligoninei priklausė Kairėnų pagalbinis ūkis (dabar – VU Botanikos sodas), kuris visiškai aprūpino ligoninę maisto produktais.

Picture 008

2003 m. Vilniaus psichiatrijos ligoninė minėjo 100 metų jubiliejų.

Picture 010

Rašydama pranešimą naudojau:

V. Mačiulis, J. Šurkus, Vilniaus psichiatrijos klinikai 90 metų, Vilnius, [1993].

Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninė 1903-2003, Vilnius, 2003.

Picture 011

Šį kartą tiek,

Valentina.

Komentarai
 1. Irena parašė:

  Tikrai labai įdomu, ačiū, Valentina.

 2. grumlinas parašė:

  Įdomus straipsnis, ačiū 🙂

 3. walentina parašė:

  Visada prasom 🙂 Ne viskas taip jau blogai N. Vilnioj. Siaip, svarbi ir istoriniu atzvilgiu si vieta buvo kazkada…

 4. cgedas parašė:

  Yra tekę kai ką lankyt…Ten tikrai gražu.

 5. walentina parašė:

  🙂 nuotraukos viso grozio neatskleidzia, nes ligonine vis tiktai. Maza kam neitiks ikiri gide su fotoaparatu 🙂

 6. troy parašė:

  Vasaros 5 daugiau nusipelnė kultūrai nei Parko 15.

 7. walentina parašė:

  Parko 15a 🙂 Parko 15 yra paprastas namas :))) Siaip, kiek zinau, i Vasaros 5 vezdavo Vilniaus gyventojus, turincius tam tikru ligu, o i Respublikine vezdavo is visos Lietuveles kaimu kaimeliu, miestu miesteliu. Galbut Vilniuje vis tiktai daugiau „nusipelniusiu“ zmoniu buvo?…

 8. labaslietuva parašė:

  Idomu. Tik, Valentina, kodel jus dedate suspaustas nuotraukas? Juk galetumete patalpinti ir didesnes raiskos, o Wordpresas jau pats susiglaudintu.

 9. walentina parašė:

  🙂 Todėl, kad jei nuotraukų nesumažinų, tenka laaaabai ilgai laukti, kol jos bus įkeltos į straipsnį. O keliant tiek nuoptraukų, kiek jų įkeliu aš, tai labai nepatogu ir nervuoja 🙂

 10. Valdas Banaitis parašė:

  Ligoninė Parko 15 architektūriniu atžvilgiu unikali. Rusijos imperijos Vidaus reikalų ministerijos Medicinos departamentas 1888 patvitrtino projektą pastatyti 10 modernių apygardinių psichiatrijos ligonių. Pagal šį dvigalvio erelio konturo išplanavimą tokios ligoninės buvo pastatytos pirmiausia prie Vilniaus (1902), paskui prie Maskvos (1907) ir prie Tomsko (1908). Ketirta pradėta Chabarovske, bet nespėtta užbaigti. Pasaulyje tik 3 tokie pastatai. Maskvoje ir Tomske šios ligoninės veikia šimtą metų be pertraukos. N.Vilnioje 50 metų psichikos ligoniai nebuvo gydomi – tiek metų čia šeimininkavo įvairių okupantų armijos, tik ne Lietuvos, kalėjo karo belaisviai, mokėsi baltarusių medicinos instituto studentai, Raudonosios armijos kursantai. 1938 lenkų garnizonas pradėjo statyti bažnyčią, tačiau tik 60 metų pertraukos atsirado galimybė tęsti. Ją atidarė tikintiesiems komjaunimo aktyvistas tapęs kunigu ir suorganizavęs talką net už parapijos ribų. Bažnyčiai ir klebonijai atiduota pora hektarų ligoninės parko, kita pora išnuomota futbolo klubui, kueris čia įrengė vieną iš geriausių Vilniaus regione aikštynų. Čia vyksta turnyrai ir net žiemos vakarais nustūmus sniegą čia nesiliauna treniruotės.

 11. walentina parašė:

  Ačiū už labai išsamų komentarą! Apie dvigalvio aro ligoninės planą, kažkur buvau girdėjusi anksčiau.

 12. […] Prieš kurį laiką teko aprašyti Naujosios Vilnios psichoneurologinės (psichiatrinės) ligoninės (dabar – Respublikinės Vilniaus… ir Šv. Kazimiero bažnyčios istorijas. Įrašuose buvo paminėtas faktas, jungiantis abu […]

Parašykite komentarą