Pašto ženklas, skirtas VU Observatorijai

2009 m. birželio 15 d. Veronika paskelbė kategorijose: FAKTAI, NUORODOS
Žymos: , , , ,

Paskaičiuota, kad šiemet sukanka 400 metų nuo dangaus stebėjimo teleskopų pagalba pradžios. Šia proga 2009 metai paskelbti Tarptautiniais astronomijos metais. Lietuvos paštas išleido atmintinus ženklus, vieną, vaizduojantį Galileo Galilėjų, kuris pirmas pradėjo stebėjimus su teleskopu, ir antrą, – kas svarbu mums, – su Vilniaus universiteto Observatorijos, teleskopo ir Saulės atvaizdais. Tarp kitko, visi norintys dar gali šį pašto ženklą įsigyti Internetu: (http://www.post.lt/katalogas/item_details.php3?item_id=1333&parent_id=216http://www.post.lt/katalogas/item_details.php3?item_id=1333&parent_id=216).

Antrasis ženklas skirtas paminėti tą faktą, kad savo laiku VU Observatorija pirmavo pasaulyje astrofizikos srityje. Būtent čia pradėta nuolat stebėti ir fotografuoti Saulės dėmes: „1865m. pradėjo veikti pirmoji pasaulyje fotografinė Saulės tarnyba. 1868-1876m. laikotarpiu buvo gauta apie 900 Saulės nuotraukų, kurios saugomos Pulkove ir Vilniuje. Vėliau pradėti spektroskopiniai Saulės tyrimai ir žvaigždžių fotometriniai matavimai“.

[iš http://www.astro.ff.vu.lt/lt/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=37 ]

Tai atlikti įgalino tuometinio Observatorijos vadovo Matvėjaus Gusevo rūpesčiu įsigyti modernūs įrengimai: „1864 m. į Vilnių atgabentas antrasis pasaulyje fotoheliografas, 1868 m. – vienas iš keturių F. Šverdo fotometrų, 1870 m. – G. Merco spektroskopas. Pastarieji du išliko iki mūsų dienų. Tai tikrai reti mokslo ir technikos istorijos paminklai.“

[citata iš http://www.vilnensis.vu.lt/archyvas/nr-29/observ.html]

Vilniaus universiteto biblioteka prisideda prie TAM 2009

Pasinaudojau:

http://www.post.lt/katalogas/item_details.php3?item_id=1333&parent_id=216http://www.post.lt/katalogas/item_details.php3?item_id=1333&parent_id=216

http://www.vilnensis.vu.lt/archyvas/nr-29/observ.html

http://www.elektronika.lt/news/events/17054/

Komentarai
 1. JungTukas parašė:

  Faktas labai gražus (beje, tai jau nepirmas lietuviškas pašto ženklas, skirtas VU), tačiau patys pašto ženklai – labai prasti.

 2. Veronika parašė:

  Gal sulauksime ir gražesnių 🙂 Nors man pačiai ir šitas atrodo neblogas.

 3. Ričardas parašė:

  Šitie pašto ženklai yra realūs pretendentai laimėti blogiausio 2009 Lietuvos pašto ženklo rinkimuose.

  http://www.laikas.lt/forumas/viewtopic.php?f=11&t=5292

 4. walentina parašė:

  Galbūt 🙂 Bet mus domina viskas, kas susiję su Vilniaus universitetu. O vertinimas jau tegu lieka tiems – kas išmano.
  P. S. Ačiū už nuorodą 🙂

Parašykite komentarą