Senasis Universitetas ir biblioteka, atgaivinti literatūroje

2009 m. birželio 1 d. Valentina paskelbė kategorijose: TIESIOG ĮDOMU
Žymos:

Neseniai su dideliu malonumu perskaičiau šiemetinėje Knygų Mugėje nusipirktą Kristinos Sabaliauskaitės istorinį romaną “Silva Rerum”. Intriga, meilė, paslaptys, senasis Vilnius ir studentiškas gyvenimas – tais laikais, kai tik atėjo “džiugi žinia, kad akademija pagaliau perėmė prieš dešimtį metų pakanclerio Sapiegos universitetui užrašytą biblioteką” (kaip jums tikriausiai žinoma, tai nutiko 1666 metais).

LSapiega

Negalėjau susilaikyti, nepateikusi jūsų dėmesiui kelių tikra aistra knygoms alsuojančių eilučių. Vienas iš veikėjų, pristatytas padėti bibliotekininkui rūšiuoti perimtosios Sapiegų bibliotekos knygų “dabar ėmė kiekvieną knygą ir svaigo nuo jos grožio, odos aromato, svarbos ir retumo, ir įsivaizdavo, kaip jos buvo rašomos plunksna, drebančia ranka nešamos į leidėjo namus, paskui spaudžiamos spaustuvėje, rišamos šilku ir plakamos mediniais kalteliais, gulėjo pas garsiausius Antverpeno, Amsterdamo, Paryžiaus, Venecijos, Londono ir Leideno prekijus, paskui ilgai įvairiais keliais keliavo, kol pateko pas Sapiegą ir paskui čia, ir jis pirštų galais glostė tuos svetimus prisilietimus, buvo tarsi girtas nuo prabangaus retų odų kvapo ir puikaus puslapių šiugždesio, šnibždesio ir traškėjimo, ir to juodai balto knygų lapų pasaulio, kuriame iš tiesų slypėjo visos pasaulio spalvos, paslaptys, žinios ir mintys; ir gailėjosi tik, kad dabar jo tėvas nemato, kaip jis tokias grožybes ir retenybes savo rankom čiupinėja; ir skirstė jis jas ne kaip abejingas padėjėjas, o kaip pavydus įsimylėjėlis…”.

800px-Gutenberg_Bible

Rekomenduoju visiems šią maloniai skaitomą, įtaigią ir tikrai nenuobodžią knygą.

azigaug1

Tęsdama temą, noriu paklausti, galbūt kas nors iš skaitytojų žino daugiau literatūros kūrinių, kuriuose būtų minimas ar atkuriamas mūsų senojo universiteto gyvenimas? Pati dabar galiu prisiminti nebent Justino Marcinkevičiaus poemą “Pažinimo medis”. Dar jos neskaičiau, bet artimiausiu metu žadu tai padaryti.

Veronika Denisenko

1. Pavyko parašė:

Sprendžiant iš iliustracijų tai tokią neblogą knygą pavyko knygų mugėje įsigyti:)) Turbūt daug kas norėtų…

2. liber parašė:

Pagaliau! Vis laukiau ar kas pastebes, kad isejo idomi knyga, apie senaji Vilniu ir universiteta.

🙂 Natūralu, jog Veronikos įsigyta knyga ne taip atrodė. Čia tik straipsnio iliustracijos 🙂 O vienoje nuotraukoje, kaip supratau iš aprašo, mūsų bibliotekoje saugoma Žigimanto Augusto dovanota knyga 🙂

4. Veronika parašė:

Daugiau butent apie „Silva rerum“, o ne knygą iš karaliaus kolekcijos galite sužinoti http://www.sabaliauskaite.com/