Buvusi Teatro aikštė Vilniuje

2009 m. gegužės 8 d. Valentina paskelbė kategorijose: SENOJO VILNIAUS VAIZDŲ KAITA
Žymos:

0003

Šį kartą – apie vieną dabartinės Rotušės aikštės laikotarpį, kai ji buvo vadinama Teatro aikšte.

0010

379

atvirukas620800x600

Taigi, dabartinė Vilniaus miesto rotušė atsirado 1788 – 1799 m., L. Gucevičiui perplanavus ir pritaikius seną rotušę miesto teatrui. Pagrindinį Rotušės fasadą sudarkė 1882 m. tarp portiko kolonų gaisro atvejui įrengti mediniai laiptai. Pačiame teatro pastate ir aplink jį buvo nuomojamos patalpos įvairioms parduotuvėms ir arbatinėms, o salė XX a. pradžioje buvo nuomojama rusų ir lenkų teatrų trupėms.

rotuse

tr2

atvirukas220800x600

atvirukas1620800x600

XIX a. pabaigoje priešais teatrą buvo įrengtas skveras, kuriame augo tuopos. 1880 m. kunigaikštis Petras Vitgenšteinas padovanojo miestui tvorelę, apjuosusią Teatro aikštę. 1888 m. sutvarkytas skveras buvo atidarytas miestiečiams. Iki 1898 m. Teatro aikštė sunyko, tad, norėdama ją sutvarkyti, miesto taryba pasiūlė tarp rotušės ir skvero padaryti pravažiavimą, kuris jungtų Didžiąją ir Imbarų (vakarinę Rotušės aikštės pusę) gatves ir nukreipti judėjimą kita linklme, bet dėl šios rekonstrukcijos teko nuardyti dalį fasado laiptelių ir rotušės pastato kampus.

ratusza

1902 m. Ypatingoji sodų komisija projekte buvo numačiusi Teatro skvere įrengti fontaną, Teatro ir Puškino skveruose pastatyti saulės laikrodžius. Tačiau fontanas aikštės gale buvo įrengtas tik 1910 m.

Šį kartą tiek,

Pagrindinia šaltinis:

Vilniaus vaizdų atvirukai 1897 – 1915. Parengė D. Keršytė, Vilnius, 2005.

Vilniaus rotušės istorija:

1. Skirmante parašė:

Cia tas fontanas varpines vietoj?

O kur Rotušės aikštėje yra varpinė? Tas fontanas yra aikštės gale (kažkur prie dabartinės Amatininkų užeigos, kaip aš įsivaizduoju). Prieš jį įrengiant ten stovėjo nelegalūs miestiečių paviliojonau (vienoje nuotraukoje jie matosi), kur jie buvo gavę leidimą priekiauti pienu ir vaisiais.

3. Skirmante parašė:

As gi, aisku, vel rotuse su katedra sumaisiau 🙂 Uztai ir nestebau del to fontano.

🙂 Jo, aikštės tai skirtingos 🙂

5. grumlinas parašė:

Labai įdomu – buvau girdėjęs apie tai, kad ex-Rotušėje buvo teatras, bet dabar su vaizdinė medžiaga

Smagu, kad patiko 🙂 Nuotraukų šio laikotarpio mačiau daug, bet medziagos pavyko rasti tik mano minetame šaltinyje. Šiaip ten labai daug įdomių dalykų yra – visų senų, albume publikojamų nuotraukų, objektų paaiškinimai.