Ar žinojote, kad…

2009 m. gegužės 4 d. Valentina paskelbė kategorijose: AR ŽINOJOTE, KAD...
Žymos:

… kad be Jasinskio namo, jėzuitų kolegijai buvo dar nupirkti Alberto Stralkovskio ir Matiejaus Bžozovskio, Stanislovo Božimovskio, kunigo Voronickio, vyskupo vargonininko ir kitų miestiečių namai? Mykolo Jasinskio pardavimo akte minima, jog jis laikinai palieka sau teisę disponuoti parduodamo namo sandėlius. 

index9

… kad prie Šv. Jonų bažnyčios 15 a. pr. kurį laiką buvo didelis sodas (dabartinėje Šv. Jonų gatvėje) ir kapinės? Tiksli jų vieta nenustatyta, tačiau yra išlikęs 17 a. pr. dokumentas, kuriame sakoma, jog vieno miestiečio namas ir ūkiniai pastatai netikėtai įgriuvo po žeme, o atsivėrusioje duobėje pasirodė žmonių kaulai. Visa tai paaiškėja iš vaznio reliacinio pranešimo apsilankius įvykio vietoje. Sunku lokalizuoti tikslią šio miestiečio gyvenamąją vietą, tačiau minima, jog ji buvo netoli Šv. Jonų bažnyčios ir dabartinės Didžiosios gatvės.

v_senam16

… kad meno mokykla Universitete, iš pradžių priklausiusi fizikos skyriui, buvo įkurta dar 1798? Nuo 1803 m. ji perkelta į literatūros skyrių. Tapybos katedrai iki 1807 m. vadovavo Pranciškus Smuglevičius. Po jo mirties, neliko Tapybos katedros, o buvo įkurta Grafikos katedra.

rustemasj_autoportr_d

… kad Jono Rustemo vadovaujama nuo 1798 m. meno mokykla buvo triklasė? Joje mokyta piešimo pradmenų, piešimo iš gipso modelių ir piešimo iš natūros.

… kad apie 1820 m. Jonas Rustemas, be piešimo ir antikinių skulptūrų, įvedė gyvo modelio piešimą ir piešimą iš gamtos?

… kad Jono Rustemo dailės studija buvo įsikūrusi dabartinėje Lelevelio  salėje (jėzuitų laikais Stanislovo Kostkos koplyčioje)? O dabartinėse Rankraščių skyriaus patalpose (II aukšte) buvo skulptūros dirbtuvės.

f_20908

… kad legenda byloja, jog du Šv. Jonų bažnyčios rytinį fasadą puošiantys angelai vieną dieną pasiprašė Dievo atleisti juos nuo pareigos sėdėti vienoje vietoje? Dievas davė angelams užduotį: rasti laimingiausią ir nelaimingiausią miestietį. Nesunkiai radę laimingiausią, nelaimingiausio angelai ieškojo ilgai, kol pagaliau rado gatvėje miegantį benamį. Apsidžiaugę, kad įvykdė Dievo iškeltas sąlygas ir galės palikti atsibodusias Šv. Jonų bažnyčios frontono vietas, nedelsiant pristatė bėdžių Viešpačiui. Tačiau pabudęs benamis labai pasipiktino sutrukdymu ir išvadino angelus neišmanėliais. Dievui jis pareiškė, jog yra laimingiausias pasaulyje žmogus, nes neturįs nei turto, nei šeimos, todėl gali gyventi kaip pats išmano. Nusiminę angelai taip ir liko rymoti ant bažnyčios stogo iki mūsų dienų.

10

 … kad Vilniaus universiteto bibliotekos Baltojoje salėje yra 1770 m. Jono Jokūbo Kanterio Lenkijos karalystės ir LDK kunigaikštystės sienų žemėlapis?

Faktai surinkti iš:

Vilniaus Universiteto istorija 1579 – 1994, Vilnius, 1994.

Акты, касающиеся города Вильны, 1893.

„15 min“ laikraštis, 2009 kovo 4 d.

Komentarai
 1. Skirmante parašė:

  Vargsai angeliukai 🙁
  Valentina, ar nenoretum naujienu apie Gidu blogo atnaujinima skelbti ir Facebook’e? 🙂 Sove man dabar tokia mintis…

 2. Julija parašė:

  tikrai idomu 🙂 saunuole, Valentina 🙂

 3. walentina parašė:

  Gėda, bet dar neprisiregistravau 🙂 Be to skelbti info facebooke reiskia dar atimti laiko is rankraščių aprašymo 🙁 Tad tai svarstytinas klausimas (?)

 4. walentina parašė:

  Ačiū, ačiū naujai komentatorei 🙂

 5. Skirmante parašė:

  Valentina, tai uztruktu mazdaug 2 minutes: parasyti naujienos tema ir ideti nuoroda. Manau, jog rankrasciai nuo to ne itin nukentetu 😉 Butu labai smagu ir idomu ne tik mms, bet ir musu draugams Facebooke, kuriu turime 134 ir sis skaicius vis auga.

 6. walentina parašė:

  Reikės registruotis vis tiktai 🙂 Niekur nedingsi 🙂

 7. Skirmante parašė:

  Tai jau tikrai, kad niekur nedingsi 🙂

 8. troy parašė:

  Seniai įtariau, kad angelų darbas visai ne toks kaip piešiama paveiksluose. O sunkus ir purvinas.

 9. walentina parašė:

  🙂 Tiksliai pasakyta 🙂

Parašykite komentarą