Šv. Jackaus (Šv. Hiacinto) koplytėlė

2009 m. balandžio 30 d. Valentina paskelbė kategorijose: VILNIUS
Žymos:

Sveiki,

S. Konarskio ir Jovaro gatvių kampe, pačiame J. Basanavičiaus gatvės gale stovi nedidelė Šv. Jackaus koplytėlė.

paveikslelis1

Šis šventasis (kuriuo šventė yra rugpjūčio 17 d.)  gyveno 1185 – 1257 m. Gimė kilmingųjų Silezijos bajorų šeimoje, studijavo Krokuvoje, Prahoje ir Bolonijoje. Po mokslų, grįžęs į Lenkija, Krokuvoje įsteigė pirmąjį dominikonų vienuolyną. Žinoma, jog jo iniciatyva vienuolynai buvo įsteigti Kijeve ir Dancige. Dėl savo darbo Prūsijoje ir kitose Baltijos jūros regiono šalyse buvo vadintas „šiaurės apaštalu“. Žinomiausia legenda apie Šv. Jackų byloja, jog totoriams užpuolus Kijevą, jis stebuklingas išgelbėjo iš ugnies monstranciją su Švč. Sakramentu ir Dievo Motinos su kūdikiu statulą. Dėl tos priežasties jis dažnai vaizduojamas su savo išgelbėtomis relikvijomis.

paveikslelis2

Kaip liudija koplytėlėje padarytas įrašas, ji buvo pastatyta 1501 m. Kadangi Šv. Jackus laikomas keliautojų globėju, prie jo atvaizdo būdavo pasimeldžiama, leidžiantis į kupiną pavojų kelią.

8dcbc1ac754f1

1762 m. Lukiškių dominikonai atnaujino paminklą Šv. Jackui, pastatė medinę šventojo skulptūrą ir įtaisė marmurinę lentą su įrašu. Sunykusi koplytėlė Jono Kazimiero Vilčinskio ir kitų vilniečių lėšomis buvo atstatyta 1843 m.

921c25b5e9fe

Žalvarinė Boleslovo Balzukevičiaus sukurta skulptūra šioje vietoje atsirado po 1901 m. restauravimo, o senoji buvo patalpinama Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje.

 sv-jackus-db

 Šį kartą tiek,

Valentina.

Rašydama straipsnį naudojau:

http://www.tradicija.lt/Siuzetai/Jackus.htm

http://lt.wikipedia.org/wiki%C5%AOv._Hiacinto_(Jackaus)_koply%C4%8Dia

http://www.baltai.lt?phpBB?viewtopic.php?p=9368&sid=85b8f95227e9d3f13f493704f809294d

http://vienuolynai.mch.mii.lt/V8-46/Villukiskiu.htm

http://www.miestai.net/forumas/showthread.php?t=6835&page=3

Komentarai
 1. grumlinas parašė:

  Prisimenu tą koplytėlę dar iš tų laikų, kai gyvenau Raudonosios Armijos prospekte ir lankiau 21 vidurinę mokyklą. Tik va jos istorijos nežinojau, paskui ta koplytėlė pasimiršo. Ačiū 🙂

 2. walentina parašė:

  🙂 Tai yra dabartiniame Savanorių prospekte esačią Gerosios Vlties mokyklą, pasak „googlio“? 🙂 Garsiam Vilniaus rajone Grumlinui teko gyventi!

 3. grumlinas parašė:

  Tai kad ji Sodų gatvėje IMHO yra 😉 O rajonas vadinosi „Krasnucha“ 😀 Mačiau, kaip statė žiedą, kur dabar daugiaukštė sankryžą. Mačiau lūšnynus palei Savanorių prospektą, kur dabar tie baisūs 16aukščiai. Mačiau, kaip tiesė Žemeaitės gatvę ties „aklųjų namais“. Mateu daug 😀

 4. troy parašė:

  Plėšikai laukdavo jau Paneriuose. Todėl melsdavosi ir in ir out keleiviai.

 5. walentina parašė:

  Jo, yra ką prisiminti 🙂

 6. Anonimas parašė:

  Šv. Jackaus ( Hiacinto altorius puošia Palėvenės barokinę bažnyčią

Parašykite komentarą