Tolimų kraštų dvelksmas …

2009 m. balandžio 20 d. Valentina paskelbė kategorijose: KELIONĖS, VUB RANKRAŠTYNO FONDAI
Žymos: , , , ,
Vienas 1903 m. įrašas Dovanojimų Vilniaus viešajai bibliotekai ir muziejui knygoje mini : „leitenanto našlė Zinaida Nikolajevna Bušanova padovanojo 20 kartonų su priklijuotais ant jų 180 įvairių Pietų Europos, Azijos ir Afrikos vietovių fotografiniais vaizdais bei šių šalių gyventojų tipais“.

Ši dovana iki šiol saugoma Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriuje F 46 – 1156 – 1341, kaip atskira kolekcija.

neapolis

1. Neapolis.

neapolis1

2. Neapolio vaizdai, muziejiniai eksponatai.

pompeja

3. Pompėja.

Kolekcija yra puikiai aprašyta Margaritos Matulytės straipsnyje „Egzotika Vilniaus Senienų muziejaus rinkiniuose“ (žr. nuorodą apačioje). Darbas įtaigiai parašytas, įtraukia pateikiamos informacijos ir tyrimų teisingumu.

Pavasarinė nuotaika paskatino pasidomėti, ką mūsų fonduose galima aptikti kelionių tematika. Rankraščių skyriaus vedėjos nuoroda lėmė šį pasakojimą apie išskirtinę egzotišką kelionę.  Taigi, kviečiu pakeliauti, pajusti jūros kvapą, tolimųjų kraštų saulės spindulius, susipažinti su šių kraštų gyventojų tipais…

 maltos-viesoji-biblioteka

4. Maltos viešoji biblioteka.

valeta

5. Malta, Valeta.

valeta1

6. Malta.

Nepaprastai didelis saugomų vienetų formatas (47,8 x 65,5 cm) lėmė tai, kad pateiksiu nuotraukų fotografuotą, o ne skanuotą vaizdą. Kadangi tai vertinga ir didelė kolekcija, šio straipsnio iliustravimui pateiksiu tik nežymią vaizdų dalį, o visus susidomėjusius kviečiu aplankyti mus ir pasižiūrėti nuotraukas, užsakius skaitykloje.

corfu

7. Korfu sala.

corfu-tvirtove

8. Korfu salos tvirtovė.

Kaip nurodo M. Matulytė, šios nuotraukos nėra privačios kelionės fotodienoraštis, o greičiau patirtų įspūdžių visuma. Fotografijas, pagal užfiksuotų vaizdų turinį, galima skirstyti į tokias grupes: aplankytų miestų vaizdai, etnografijos, kultūros ir meno paminklai ir gyventojų tipai (rasės).

sueco-sasiauris1

9. Sueco kanalo planas.

sueco-sasiauris

10. Sueco kanalas.

fregata-vladimir-monomach

11. Fregata „Vladimir Monomach“.

Fotografijų geografija plati – nuo Neapolio iki Vladivostoko. Jos datuojamos septintu – dešimtu XIX a. dešimtmečiais. Galima matyti, jog fotografijos yra įvairių autorių (žinomų ir anonimiškų). Panašu, jog vienos kelionės metu, sustojant įvairiose vietose, iš vietinių fotografų buvo įsigyti atspaudai – ruošiniai arba stiklo negatyvai, nuo kurių vėliau, galbūt tam tikru tiražu, buvo pagamintos fotografijos ir suklijuoti lakštai.

egiptas

12. Egiptas.

egiptas1

13. Egipto gyventojai.

afrikos-tipai

14. Afrikos tipai.

Pagal fotografijas nesunku sudaryti šios kelionės maršrutą: Italija (Neapolis) – Malta (Valeta) – Graikija (Korfu sala) – Kipras – Sueco kanalas – Egiptas (Port Saidas) – Jemenas (Adenas) – Šri Lanka (anais laikas Ceilonas; Kolomba, Kandis) – Honkongas (anuomet Singapūras) – Filipinai (Manila) – Kinija – Japonija – Rusija (Vladivostokas).

ceilonas1

15. Šri Lanka.

ceilonas

16. Šri Lanka.

Prieš akis iškyla tolimos kelionės laivu vaizdas. Kaip pastebi tyrinėtoja, tokio mąsto kelionę buvo pajėgūs organizuoti ir atlikti tik valstybių vadovai. Žvilgsnis nukrypsta kaimynų pusėn. Kadangi didžiojo diplomatinio vojažo ir pažintinių/diplomatinių kelionių Rusijoje būta jau nuo Petro I laikų, daroma prielaida, jog tai galėjo būti vieno iš Rusijos imperijos sosto įpėdinių (Romanovų giminės palikuonių) kelionė į tolimus kraštus. Tokios kelionės istorijoje žinomos. Beveik visi sosto įpėdiniai vykdavo į užsienį. Šios kelionės, be aukščiau išvardytų tikslų, buvo vienu iš rengimo sostui etapu. Ištyrusi Rusijos sosto įpėdinių kelionių maršrutus, M. Matulytė suranda atsakymą. Šiose nuotraukose užfiksuota paskutinio Rusijos caro Nikolajaus II kelionė į Rytus. Jos metu buvo numatyta edukacinė įpėdinio programa ir Didžiosios Sibiro geležinkelio magistralės statybų atidarymas.

honkongas

17. Honkongas.

anglu-korvetas-zeandre

18. Anglų korvetė „Zeandre“.

azijoa-tipai

19. Azijos tipai.

kinieciai

20. Kinai.

Trejus metus planuota kelionė buvo pradėta 1890 m. spalio 23 d. Kelionė laivu buvo pasirinkta neatsitiktinai. Kadangi Rusijos imperatoriaus aplinkoje buvo laikoma nepriimtina imperatoriškos šeimos atstovui keliauti du kartus tuo pačiu maršrutu (Nikolajaus II tėvas Aleksandras III keliavo sausuma), tad naujai kelionei pasirinkta kelionė jūra.  Ji prasidėjo Trieste kreiseriu „Azovo atmintis“, fregata „Vladimiras Monomachas“ (kuris užfiksuotas vienoje iš nuotraukų) ir laivu „Zaporožec“. Kelionės metu eskadros sudėtis keitėsi: Egipte ją paliko laivas „Zaporožec“, o Jemene prie jos prisijungė kreiseris „Admirolas Kornilonas“. Visą kelionę jūra kartu įveikė tik du laivai – kreiseris „Azovo atmintis“ ir fregata „Vladimiras Monomachas“. Žinoma, jog caraitis keliavo ne tik jūra: Egipte jis paliko laivus ir tęsė kelionę sausuma, taip susipažindamas su šios šalies kultūra ir architektūriniu palikimu. Sausuma buvo keliauta Šri Lankoje, Japonijoje. Viešint Kijoto mieste, policininkas Cuda Sandzo įvykdė pasikėsinimą į būsimo Imperatoriaus gyvybę du kartus smogdamas samurajaus kardu. Nestipriai sužalotas caraitis tęsė kelionę.

vladivastoko-gyventoai

21. Vladivostoko gyventojai.

koreetis-vladivastokas

22. Vladivostokas. Korėjietis.

koreetis

23. Korėjietis.

Istorinį kelionės fotometraštį (saugoma Rusijos nacionalinėje bibliotekoje Sankt Peterbutge kartu su 200 šio įvykio fotografijų) kūrė garsaus chemiko D. Mendelejevo sūnus. Caraičio kelionę aprašė kunigaikštis Esperas Uchtomskis. Pirmas jo dienoraščio tomas buvo išleistas 1893 m., antras ir trečias – 1895 ir 1897 m. Knyga susilaukė milžiniško populiarumo ir buvo išversta į anglų, vokiečių ir prancūzų klabas. Iliustracijas jai kūrė garsus anų laikų dailininkas, rašytojas – etnografas, keliautojas N. Karamzinas.

Kai kurių fotografijų autorius ir rinkinio sudarytojas lieka neaiškus, nors panašu, kad jis buvo įgulos nariu, nes fotografijų geografija sutampa tik su kelionės jūra maršrutu. Galima spėti, jog leitenantas Bušanovas, kurio našlė šias fotografijas perdavė muziejui, tarnavo viename iš eskadros laivų.

Tikiuosi, kad Jums patiko 🙂 O norinčius sužinoti daugiau apie egzotiškus eksponatus, kviečiu paskaityti M. Matulytės straipsnį.

In the year 1903 there was made an inscription in the Book of the donations to Vilnius Public Library and museum, saying: „lieutenant’s widow Zinaida Nikolajevna Buschanova gave 20 cardboards with 180 images of places and inhabitants of Southern Europe, Asia and Africa“. This donation is now saved in the Manuscripts Department of Vilnius university library (F 46 – 1156 – 1341). It is supposed, that these images could be collected during a great sea trip, perhaps by a person travelling together with the royal offspring of Romanov dynasty. More on this collection can be found in the article of Margarita Matulyte.

Pagrindinis šaltinis:

 Margarita Matulytė, Egzotika Vilniaus Senienų muziejaus rinkiniuose//Kultūrologija, Nr. 11 Vilnius, 2004, p. 190 – 203.

Perspausdinta: Vilniaus universiteto bibliotekos metraštis, Vilnius, 2005, p. 157 – 171.

Papildomai naudojau:

http://www.kunstkamera.ru/exhibitions/na_vystavkah_v_drugih_muzeyah/arhiv/puteshestvie_na_vostok/

http://www.ozon.ru/context/detail/id/271389/

Pagarbiai, Valentina.

Komentarai
 1. Egidija parašė:

  Tikrai labai įdomūs faktai. Niekad nepagalvojau, kad mūsų rankraščių skyriuje tiek įvairiausios medžiagos saugoma.

 2. walentina parašė:

  Tikrai taip 🙂 Yra labai įdomių kolekcijų.

 3. Simona parašė:

  nuostabu 🙂 tik noriu patikslinti, kad yra „kinai“, o ne „kiniečiai“. 😉

 4. walentina parašė:

  Aciū už patikslinima 🙂 Pražiūrėjom su Loreta 🙂

 5. grumlinas parašė:

  Hmmm, „Sueco sąsiauris“ skamba keistokai, nes šiaip „sąsiauris“ yra siauras vandens plotas tarp dviejų sausumos masyvų. Čia gi mes turime arba Sueco kanalą (jei kalbėti apie tas dvi nuotraukas, kur minimas „Sueco sąsiauris“), arba Sueco sąsmauką (jei turima omenyje tas sausumos ruožas tarp Afrikos žemyno ir Sinajaus pusiasalio.
  O šiaip labai geras postas 🙂

 6. walentina parašė:

  Tikrai nežinojau kaip rašyti, tad pasiklausiau kolegės, kuri patarė rašyti būtent taip 🙂

 7. leonardas parašė:

  sužavėtas

Parašykite komentarą