Vilniaus universiteto anatomikumas

2009 m. kovo 19 d. Valentina paskelbė kategorijose: VILNIAUS UNIVERSITETAS, VILNIUS
Žymos:

Šį kartą pasakosiu apie XIX a. Vilniaus universiteto anatomikumą. Kodėl apie ji? Atsakyti paprasta. Daug kartų skaičiau apie šį architektūrinį objektą, tačiau iki galo taip ir nesuvokiau kur jis buvo. O kai suvokiau, negalėjau įsivaizduoti 🙂 Taigi, čia pasakojimas apie vieną laikotarpį Skaisčiausios Dievo Motinos soboro istorijoje, po kurio jis tapo tokiu, kokį mes įpratę jį matyti.

275

Manoma, kad Dievo Motinos cerkvę įkūrė Lietuvos didžiojo kunigaikščio žmona Julijona. Pasak legendos, pirmąją cerkvę 1346 – ais šioje vietoje pastatė didysis kunigaikštis Algirdas. Vilniaus miesto aktai mini, jog, kai Soboras buvo pritaikytas anatomikumui, jo rūsiuose buvo rasta metalinė lentelė, liudijanti, kad šioje vietoje buvo palaidota kunigaikštienė Juliojona. Ši lentelė iškeliavo pas tuometinį Universiteto Politinių mokslų fakulteto dekaną.

2731

16 a. buvusią stačiatikių cerkvę restauravo kunigaikštis Konstantins Ostrogiškis. Nuo 1609 m. ji atiteko unitams.

Po 1748 m. gaisro didingas Skaisčiausios Dievo Motinos cerkvė tapo apleista.

precistenskii-sobor

N. Batiuškovas. Skaisčiausios Dievo motinos cerkvė 16 – 17 a.

Unitų metropolito rūmai buvo beveik iškart perduoti Vilniaus universitetui, o pats Soboras liko apleistas iki 1808 m., kol tuometinio liaudies švietimo ministro grafo Zavadovskio iniciatyva Imperatoriui Aleksandrui I buvo pateiktas toks Soboro reorganizacijos projektas:

Попечитель Виленского университета Тайный Советник Чарторыйский представил мне, что университетский анатомический театр находится в великом несовершенстве и не на выгодно месте… Дабы пособить сему, университет, сделав план и схему, представил Попечителю проект […], чтобы анатомический театр […] перенести из настоящего места и соединить со школою скотолечения (veterinarijos mokykla) на пространном месте, в стороне от города, над речкою Вилейкою. В сей план входят не только два театра обоих анатомий, кабинеты, жилище проректоров, бани, кухни, ванны и прочее, но также лазарет для животных и манеж для гимнастических упражнений…“

vid-vileskogo-precistenskogo-sobora-obrasionnogo-v-anatomicesii-teatr-vu-1868-85

N. Batiuškovas. Vilniaus universiteto anatomikumas po rekonstrukcijos.

Šio prašymo pagrindu, 1807 – 1810 m. architektas M. Šulcas suprojektavo ir pastatė modernų Universiteto anatomikumą. Tai buvo dviaukštis stačiakampio plano pastatas. Viduje jis buvo išiskirtas pertvarom į šešias dalis. Viršutiniame pastato aukšte įsikūrė biblioteka ir auditorijos. Apatiniame – laboratorija. Kuklaus fasado simetriją akcentavo pusapskritimis langas virš pagrindinio įėjimo. Pastatui būdingas M. Šulco kūrybos bruožas – jame nėra kolonų. Anatomikumas buvo atidarytas 1815 m. spalio 13 d.

anatomikumas-19-a-vid-nezin-dailininkas

Nežinomas dailininkas. Anatomikumas 19 a. vidury.

1832 m., po Universiteto uždarymo, anatomikumą perėmė Medicinos – chirurgijos akademija.

kliukovskis-litografija-anatomik-1843

Anatomikumas 1843 m.

Ją uždarius, anatomikumo pastatas buvo atiduotas Lietuvos stačiatikių Bažnyčios valdžiai, o vėliau miesto valdybai. Jame buvo įrengta ligoninė, vėliau – miesto kalvė, kareivinės, sandėliai, archyvas.

budowa_teheotokos

Jau sunykęs pastatas pagal architekto G. Riazanovo projektą buvo pertvarkytas į metropolito soborą, koks ir išliko iki mūsų dienų.

precistenskii-sobor-v-1868

Batiuškovas N. Soboras 1868 m.

Štai toks nelengvas šios stačiatikių šventovės likimas. Tikiuosi, kad pasakojimas buvo išsamus ir padėjo susidaryti bendrą vaizdinį apie tai, kaip tai buvo 🙂

Rašydama straipsnį naudojau:

Drėma V. Dingęs Vilnius. Vilnius, 1991.

Vilniaus universiteto rūmai. Vilnius, 1979.

Акты, касающиеся города Вильны, 1893.

1. troy parašė:

Gražu. Būtų pačių lietuvių valdžia taip padariusi – kiltų triukšmas.

2. grumlinas parašė:

Ačiū už įdomų pasakojimą 🙂

Na va, smagu, kad patiko 🙂 O tai jau pykt pradejau, kad tiek darbo kainaves straipsnis lieka neivertintas 🙂 Apskritai, pastebejau, kad tai tampa tendencija – kai ilgai ir kruopsciai renki medziaga straipsniui, jos labai mazai, ilgai ieskai nuotrauku ir t.t, tas straipsnis susilaukia mazai demesio… O kartais idedi perpus darbo – didziausias susidomejimas 🙁 (pvz., straipsnis apie didziausia potvyni Vilniuje).

Asmeniskai nesu uz tokius naturalaus architekturinio objekto pakeitimus, taciau man buvo labai idomu kaip tai atrode „gyvai“, kur ten galejo tilpti laboratorijos, auditorijos ir biblioteka. Gaila, kad neradau vidinio interjero piesiniu. Pamaciusi toki anatomikuma, niekada net nepagalvojau, kad jis buvo minetame Sobore, nes nei plano, nei isvaizdos atpazinti neimanoma. Pasigilinus, paaiskejo, jog ir Soboras nauomet buvo kitokio plano ir isvaizdos 🙂

5. grumlinas parašė:

Na matai, būna taip, kad straipsnis patinka, o va kažko esminio pasakyt, apart pagyrimo 🙂 – neturi, nes informacijos gavai iki krūminių dantų. Na ir pratyli 🙁 O pasirodo, reikia to gero žodžio rašytojams, oi kaip reikia 😉
    P.S. Nepergyvenk, kai negiria. Va mano fotkes labai jau retai įvertina, bet aš galvos nesuku – tiesiog jų per daug, kad spėtų visas įvertinti 😀

Kazkaip susimasciau, ar sugebu „pataikyti“ su straipsniais. Kaip cia paaiskinti, na ar sugebu parasyti straipsni, kuris butu idomus ne tik man 🙂

7. Skirmante parašė:

Valentina, straipsnis tikrai idomus:) Tik komentaro nerasiau, nes nesugebejau taip staigiai suvirskinti tiek daug informacijos… Net nelabai zinau, kas yra anatomikumas… 🙂

Vesk tiesiąją nuo žodžio anatomija 🙂 Nieko, dėl nekomentuojamo straipsnio liūdėjau penktadienį 🙂

9. Skirmante parašė:

Na, su anatomija as tai suvedziau, bet toliau jau mano fantazija nebeisnese… Ka ten dare? Zmones darinejo? 😀

Veikiau tyrinėjo 🙂 Taip pat gyvūnus. Aš valgau jugurtą, tad, geriau nesiplėsiu, ką ten darinėjo 🙂

11. Skirmante parašė: