VUB Rankraščių skyriaus fonduose (VUB RS F 39 – 335) radau įdomų dokumentą – 1910 m. ataskaitą apie Vilniaus mokslo apygardos moksleivių keliones. Ši ataskaita turėtų būti įdomi tiems, kas domisi (arba tyrinėja) keliones, jų planavimą ir organizavimą. Taigi, šio pranešimo tikslas – atkreipti dėmesį į dokumentą. Pranešimo pabaigoje įdėsiu nuskenuotą ataskaitos turinį. Straipsnį paįvairinsiu 20 a. pr. Vilniaus miesto mokymo įstaigų nuotraukomis.

gimnazija1

Vilniaus II berniukų gimnazija.

Šiame pranešime aptarsiu I ir II berniukų gimnazijų, įsikūrusių dabartinio Vilniaus universiteto patalpose, keliones. Trumpai pristatysiu tuos Vilniaus objektus, kurie buvo labiausiai lankytini ekskursantų.

Vinogradovo gimnazija.

I Vilniaus berniukų gimnazija 1900 – 1901  m. turėjo daug vietinės reikšmės ekskursijų. Tolimesnės ekskursijos buvo surengtos Gardino gubernijoje tokiu maršrutu: Gardinas, Baltstogė, Supraslis, Belovežo giria. 1903 m. vasarą buvo organizuotos ekskursijos į Krymą ir Kaukazą.

Karinė mokykla.

1910 m. I berniukų gimnazijos moksleiviai vyko į Sankt – Peterburgą. Po trijų dienų pažintinės kelionės po miestą, grupė atvyko į  laivą „Rytas“. Visiems atvykusiems  mokiniams iškart buvo išdalinta jūreivių uniforma, jie buvo įrašyti, kaip šio laivo įgula. Sekančią dieną ekskursantai aplankė laivų statybos gamyklą, plaukiojo Suomių įlanka. Ekskursijos metu, moksleiviai galėjo susipažinti ir su jūrininkų darbais.

Moterų gimnazija.

II Vilniaus berniukų gimnazija 1901m. vasarą vyko į Kaukazą. Vėliau vyko į Baltstogę, Belovežą, Pskovą ir Peterburgą.

moteru-gimnazija

Apylinkės moterų gimnazija.

1910 m. II berniukų gimnazija aplankė: Lentvarį (Tiškevičiaus parką, brūžiklių gamyklą), Naujosios Vilnios lentpjūvę, malūną, Lukiškių dvarvietę.

J. L. Kahano gimnazija.

Daugiausiai Vilniuje lankytinos vietos buvo:

1) Šv. Dvasios vienuolynas, kur ekskursantai galėjo išvysti trijų Vilniaus kankinių palaikus, prisiliesti prie Šv. Dmitrijaus Rostovskio drabužių, mitros, seno rankraščio ir Evangelijos, kurioje Evangelijos išdėstytos mums neįprasta tvarka.

2) Aušros vartų šventasis paveikslas.

3) Vilniaus Katedra, kur aplankė katalikų dvasininkų aprangos parodą, Petro Skargos gobelenus, atgabentus į Katedrą iš Valdovų rūmų, pagonių šventyklos liekanas.

4) Vilniaus Šv. Mikalojaus cerkvė.

junkersk

Junkerių mokykla.

5) Vilniaus I berniukų gimnazijos aktų salė (dabartinė VUB Smuglevičiaus salė), biblioteka, Senienų muziejus. Ypatingo dėmesio susilaukė 1588 m. Lietuvos Statuto leidimas, 1581 m. K. Ostrogiškio Biblija, J. Gutenbergo biblija. Labiausiai sudomino tokie Senienų muziejaus eksponatai: mamuto žandikaulis, Egipto (Viršutinių Fivų) mumijos, viduramžių ginklai, monetų kolekcijos, bei senos Vilniaus miesto nuotraukos.

6) Gedimino kalnas, Botanikos sodas ir kitos lankytinos vietos.

atvirukas4020800x600

Vilniaus techninė – chemijos mokykla.

Esminiai Vilniaus miesto turistiniai maršrutai susiformavo nuo senų laikų. Kaip galima matyti iš ataskaitos, 20 a. pradžios  moksleivių ekskursijos Vilniaus mieste būdavo labai artimos mūsų laikų mokyklinėms išvykoms.

ekskurs1

ekskurs-2

ekskurs-3

ekskurs-4