Kovo 4 – ąją minėjome Šv. Kazimiero – Lietuvos globėjo – dieną. Pagal tradiciją Šv. Kazimiero minėjimo dienai artimiausiomis išeiginėmis Vilniuje vyksta Kaziuko mugė. Tai bene smagiausia Vilniaus šventė, turinti kelių šimtų metų tradiciją.

kaziukas7

Kanonizavus karalaitį Kazimierą (1458 – 1484), jo mirties dieną – kovo 4 – ąją – Vilniuje vykdavo iškilmingos ir teatralizuotos procesijos. 1602 m. popiežius Klemensas VIII brėve pakėlė Šv. Kazimiero šventę į aukštesnį laipsnį, patvirtindamas šventojo Mišioms skirtas maldas ir brevijoriaus skaitinius. Kai 1636 m. popiežius Urbonas III šventąjį Kazimierą paskelbė dangiškuoju Lietuvos globėju, kasmetinės paminėjimo iškilmės buvo pratęstos net iki aštuonių dienų.

041807_32_b

Šios šventės kulminacija buvo iškilminga procesija nuo Katedros aikštės iki Šv. Stepono bažnyčios, kur laikydavo Šv. Mišias.

kaziukas

Eisenos dalyviai susiskirstydavo keturiais būriais: amatininkai su savo cechų vėliavomis, samdomos naktinės miesto sargybos kariai, juodabūriai (dvasininkai, Vilniaus vienuolijų broliai, jų mokyklų auklėtiniai). Procesijoje dalyvaudavo ir vyskupai, Vilniaus kapitulos nariai. Atskirą būrį sudarydavo Universiteto studentai, vadinti akademikais.

kaziukas1

Eiseną užbaigdavo orkestras ir Šv. Kazimiero „kariai“ – jaunimas, apsirengęs angelais ir riteriais – „dangiškoji“ ir „žemiškoji“ šventojo karalaičio palyda. Rankose jie turėdavo lelijų žiedus – garsiųjų Vilniaus verbų prototipus.

kaziukas2

1827 m. kazimierinės buvo įteisintos Katedros aikštėje, o 1901 m. mugę perkėlė į Lukiškių aikštę. Greitai paaiškėjo, kad mugės dalyviai netelpa ir ten 🙂 Į mugę suvažiuodavo per 2400 valstiečių vežimų, o prekybininkai savo „būdomis“ užstatydavo visą Neries krantinę nuo Žaliojo tilto iki Žvėryno!

kaziukas3

XX a. religinis šventės aspektas gerokai nublanko. 1935 m. senąsias tradicijas ėmėsi globoti studentija. 1937 m. eisenoje dalyvavo „Liunios teatro aktoriai, suvaidinę atsisveikinimą su žiema, išvejant Šaltį ir Gripą.“ Dar įspūdingesnę procesiją 1938 m. surengė VU Dailės fakulteto studentai: su Šv. Kazimiero statula, kermošiaus simboliais – didžiulėmis meduolinėmis „širdimis“. Tada pirmą kartą per Kaziuką pasirodė ir spalvingosios Vilniaus verbos – jomis buvo apkaišyti procesijos vežimai. Su laiku mugė pradėta organizuoti keliose vietose.

kaziukas5

Pirmiausia buvo pradėta prekiauti žemės ūkio įrankiais ir namų apyvokos reikmenimis. Vėliau prekių daugėjo. Kadangi mugė užtrukdavo, atsirado prekyba skanėstais – meduoliais, riestainiais. Anksčiau po muges vedžiodavo meškas, išdresuotas Radvilų įsteigtoje Smurgainių mokykloje. Sakoma, kad ji buvo vienintelė tokia Europoje.

kaziukas6

Šiemet Kaziuko mugė vyks Gedimino pr., Pilies g., Rotušės a., Tymo kvartale, Maironio g. kovo 6 – 8 d.

041807_31_b

Skubėkim pasitikti pavasario su šventinę mugės nuotaika!

Norintys išvysti 1936 m. filmą apie Vilnių ir Kaziuko mugę, spauskite nuorodą apačioje:

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=39wEljfb_y4]

Rašydama straipsnį naudojau:

Klimka L. Saulės ratu, menulio taku. Lietuvos kalendorius, Vilnius, 2008.

Klimka L. Studentai ir Kaziuko mugė:

1. Ramune parašė:

kaip tik siandien eidama i darba ir matydama statomas budas, pagalvojau, kaip kazin anksciau ta Kaziuko muge atrodydavo:)

Tikiuosi, jog kažkokį bendresnį vaizdą pavyko susidaryti 🙂

3. grumlinas parašė:

Ech, tos nostalgiškos senovinės nuotraukos… tuomet net grybai didesni augo, ir ledas ledesnis buvo 😉