Vaizdai iš Vilniaus

2009 m. vasario 27 d. Valentina paskelbė kategorijose: SENOJO VILNIAUS VAIZDŲ KAITA, VIETOS, VILNIUS
Žymos:

Sveiki,

Bevartydama vieną iš senojo Vilniaus albumų, radau kelias S. F. Fleury nuotraukas, kuriose užfiksuoti vaizdai iš 1891 – 97 m. Žemės ūkio ir pramonės parodos Katedros aikštėje.  Taigi, skubu pasidalinti  šiuo įvykiu su visais 🙂

fleury-z-ukio-paroda-katedros-a-1898-1897

Apie šią parodą informacijos surasti nepavyko, tačiau, įdomumo dėlei, trumpai pateiksiu bendrą informaciją apie Lietuvoje veikusias Žemės ūkio parodas. Pirmosios universalios parodos buvo surengtos 1846 m. Priekulėje, 1865 m. Kaune, 1866 m. Vilniuje. Iki Pirmojo pasaulinio karo bendrai buvo surengta keliasdešimt įvairių parodų Vilniuje, Šiauliuose, Panevėžyje, Raseiniuose ir kituose miestuose. Nuo 1921 m. pradėtos rengti kilnojamos parodos.

z-ukio-paroda-k-aikst-fleury

Parodos buvo skirtos pristatyti žemės ūkio ir pramonės technologines naujoves, parodyti šios srities pažangą ir paskatinti ją premijomis.

z-ukio-paroda-k-aikstej-1891-97

Įdomu ir tai, kad šiose parodose buvo pristatoma ne tik žemės ūkio ir pramonės produkcija, tačiau skiriama vieta ir menui. Žinoma, kad 1899 m. Katedros aikštėje veikusioje parodoje, viename iš pastatytų medinių paviljonų buvo eksponuojamos fotografo A. Daukšos nuotraukos: balerinos, merginų profiliai, kitos, fiksuojančios judesį, fotografijos.

Parodos vykdavo ne tiks Katedros aikštėje. Ankstesniame straipsnyje apie Bernardinų sodą pateikiau nuotraukas iš Žemės ūkio ir pramonės parodos, surengtos Vilnelės pakrantėje.

Šiais laikais Žemės ūkio ir pramonės parodos vyksta Litexpo parodų centre.

Kol kas tiek,

Pagarbiai, Valentina.

Komentarai
 1. Egidija parašė:

  Labai įdomiai atrodė katedros aikštė tuo metu. Aš irgi esu mačiusi šias nuotraukas anksčiau, tai labai nustebino pastatai aikštėje. Kas ten per pastatas varpinės kairėje pusėje – juk ten ne laikinas parodos paviljonas?

 2. walentina parašė:

  Kadangi detalesnių paaiškinimų nuotraukoms neradau, tai tikrai nežinau to pastato paskirties 🙂 Iš konstrukcijos matosi, kad jis nėra laikinas.

 3. grumlinas parašė:

  Tos senos nuotraukos visada sukelia nostalgiją apie seniai praėjusius laikus

 4. walentina parašė:

  Ne visos, bet kai kurios tikrai sukelia 🙂

Parašykite komentarą