Pietų pertraukos įspūdžiai!

2009 m. vasario 13 d. Valentina paskelbė kategorijose: KELIONĖS, VIETOS, VILNIUS
Žymos:

Sveiki,

Ar kada pagalvojote, ką galima nuveikti per pietų pertrauką? Pietauti pas Rolandą, pagalvos vieni. Bėgti į Boutiqe50ct leisti algos, pagalvos kiti. Pasivaikščioti po miestą, pagalvos treti. Tačiau mes siūlome kitokį pietų pertraukos praleidimo būdą 🙂 Artėjant Lietuvos Valstybės atkūrimo dienai (vasario 16), galima tiesiog pagerbti savo apsilankymu Pilies g. 26 esančius Signatarų namus ir turiningai, bei labai įdomiai praleisti laiką šiame istoriniame pastate! Mūsų ekskursijai užteko pietums numatyto laiko (įskaitant tai, kad iš anksto nesusitarėme, o turėjome tai daryti eksprontu). Nepaisant visų fotoaparato krečiamų išdaigų, kelis vaizdus padaryti pavyko 🙂 Kitas nuotraukas mums mielai atsiuntė Signatarų namų vedėja M. Peikštenienė.

 signataru-namai

Pradžioje, trumpai apie pastatą. Gotikinis namas su rūsiais šioje vietoje stovėjo jau 16 a. Tačiau 1748 m. kilusio gaisro metu, jis sudegė. Pastatas buvo atstatytas antroje XVIII a. pusėje. Nuo 1852 m. jame veikė pirklio R. Raskės nuomojama cukrainė, o 19 a. pabaigoje šį pastatą nusipirko pirklys K. Štralis, kurio iniciatyva jis buvo rekonstruotas pagal architekto A. Polozovo projektą (buvo pakeistas planas, fasadas, perdangos). 20 a. pradžioje pirmame aukšte veikė garsi Baltojo Štralio kavinė, nuo kurios pavadinimo ir pastatas pradėtas vadinti Štralio vardu. Nuo 1911 m. pastato savininkais tapo A. Kusoje ir jos įpėdiniai. 

picture-001

Tikriausiai visi žinome, kad šiame name 1918 m. vasario 16 d. buvo pasirašytas Lietuvos nepriklausomybės aktas, skelbiantis, jog Lietuvos Taryba atskiria Lietuvą nuo visų valstybinių ryšių, kada nors buvusių su kitomis tautomis. Yra didelė tikimybė, jog šioje nuotraukoje užfiksuotas III a., buvusiame Antano Smetonos kabinete, stovintis stalas yra būtent tas, ant kuriuo buvo pasirašytas Aktas.

picture-002

Signatarų namuose veikianti ekspozicija siekia dviejų tikslų – parodyti valstybingumo istoriją ir pristatyti kiekvieną signatarą. Čia eksponuojami dokumentai, Lietuvos žemėlapiai, senosios fotografijos, tapybos darbai, plakatai, Nepriklausomybės akto signatarams priklausę daiktai.

dscf6328-pas

Kabinete, kuriame buvo pasirašytas Lietuvos Nepriklausomybės aktas, siekta atkurti to meto atmosferą. Lankytojams siūloma palyginti dabartinį kambario interjerą su vienintele išlikusia jo 1915 – 1919 m. įamžinančia nuotrauka.

picture-005

P. Klimui ir J. Šauliui skirtame kambaryje galima pamatyti jų gyvenimą ir veiklą įamžinusias fotografijas, dokumentus ir asmeninius daiktus (J. Šaulio diplomatinis pasas, P. Klimo frakas, Lietuvos pasiuntinybei Berne priklausę baldai ir kt.).

dscf6350-saulio

Turtingiausia – daktaro J. Basanavičiaus salė. Čia galima pamatyti J. Basanavičiaus priimamojo iškabą, lagaminėlį, restauruotą megztinį ir kitus jo kasdienio gyvenimo akimirkas iliustruojančius eksponatus.

dscf6349-basan

Ekspozicijoje galima išvysti 1990 m. kovo 11 – osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubo dovanotus, R. Žebenkos tapytus, Lietuvos Tarybos narių portretus.

picture-013

2007 m. rugpjūčio 22 d. 125 – ųjų gimimo metinių proga buvo atidarytas prof. Mykolo Biržiškos memorialinis kambarys. Signataro baldus ir asmeninius daiktus muziejui perdavė anūkai, gyvenantys JAV.

picture2-010

2007 rugpjūčio 24 d. vykusioje spaudos konferencijoje galima matyti M. Biržiškos anūkus: Ventą Barauskaitę – Leon ir Vytautą Barauską.

picture-014 

Ką sudomino šis trumpas pristatymas – prašome aplankyti Signatarų namuose veikiančią ekspoziciją ir pamatyti daugiau!

Signatarų namų vedėja viename interviu pasakojo, kad, norėdama nusiųsti sveikinimą Valstybės dienos progą, susidūrė su didele problema – nepavyko rasti nė vienos tam tinkamos atvirutės. Šį rudenį paskelbtas moksleivių piešinių konkursas buvo jau trečias. Jo laureatų kūriniai virto 2009 m. Vasario 16 – oios Valstybės dienai skirtais atvirukais.

atvir

Sveikinam visus Lietuvos Valstybės atkūrimo dienos proga!

Norėtume tarti padėkos žodžius Signatarų namų vedėjai M. Peikštenienei už šiltą priėmimą,  nuostabią ekskursiją ir vaizdinę medžiagą!

Keliavo: Valentina ir Nijolė.

Pagarbiai, Valentina.

Lietuvos Nacionalinio muziejaus virtuali paroda, skirta Vasario 16 – ajai paminėti:

http://www.lnm.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=119&Itemid=157

Rašydama straipsnį naudojau:

http://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvos_nepriklausomyb%C4%97s_aktas

http://www.muziejai.lt/Vilnius/signataru_namai.htm

http://www.lnm.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=47&Itemid=80

http://www.alfa.lt/straipsnis/c19131

Komentarai
 1. Joana parašė:

  Šauni pietų pertrauka!( ir švelnus spyris…vienon vieton- proga pasitaisyti)
  Žiupsnelis atsiminimų– labai,labai seniai, dar prie
  sovietų :):) sužinojau kas yra Štralis- ten su rimtomis kolegėmis „pas Štralį“ eidavom kavos gerti.
  Ji buvo šiaip sau,su pelėsių prieskoniu, bet užtai
  galėdavau kai kam užduoti „mįslę“ apie Štralį.

 2. walentina parašė:

  Tikrai šauni pertrauka buvo 🙂 Ir aatsiminimai liks, tik ne apie Štralį 🙂

 3. Skirmante parašė:

  Teko buti Signataru namuose, bet labai seniai, gal 11 klasej. Istorijos mokytoja tuomet nutempe. Tikrai labai idomu pasizvalgyti. Pamenu, buvo labai keista, jog tiek kartu ejau pro ta pastata ir ne nesusimastyta, kad tai Signataru namai, kur buvo pasirasytas toks svarbus dokumentas. Tiesa, tuomet apsilankyma kiek apkartino geroaki per ilgas filmas apie kazka ir uzstrigimas naujai sumontuotame lifte is kiemo puses 😀

 4. walentina parašė:

  Ir man tas liftas kėlė begalinę baimę, tačiau kito kelio pakilti nebuvo, teko kentėti šį 🙂 Šiaip, man tikrai patiko. Gėda prisipažinti, niekada ten nebuvau 🙁 dabar jau galiu pasakyti – buvau !

 5. Skirmante parašė:

  Mano manymu, Signataru namai yra puikus pavyzdis to, kaip mes nemokame viesinti informacijos apie lankytinas ir idomias vietas. Gal pakabinus ryskesne iskaba ar koki stenda, Signataru namai sulauktu gerokai daugiau lankytoju. Tas pats ir su Gedimino prospekte esanciu kalejimu, nedaugelis zino, kad ten muziejus, iejimas – 2Lt. Pati dar nebuvau, bet kada nors nueisiu;)

 6. walentina parašė:

  Čia žiūrint koks tikslas yra. Nemanau, kad kalejimą reikia „viešinti“ 🙂 Turime ir daugiau, ką vertingesnio „viešinti“. O Signatarų namų lankymas, mano nuomone, turėtų būti būtinai numatytas mokyklų ekskursijose (kaip ir VU ansamblis taipogi). Tik tada, kai nuo mažų dienų pradėsime gerbti savo kultūrą, vertinti pasididžiavimo vertus objektus atsiras „sąmoningas Lietuvos pilietis“. Gėda prisipažinti, bet Universitetą pirmą kartą aplankiau, kada įstojau. O man būtų patikę aplankyti anksčiau… Signatarų namuose tai tik dabar pabūvau 🙁

 7. Skirmante parašė:

  Na matai, ten yra muziejus. Tiksliai nepasakysiu, kaip vadinasi, bet, ten buvo kalinami politiniai kaliniai, autentiskos kameros, daugybe nuotrauku, kaip buvo kankinami zmones ir pan. Tremtiniu nuotrauku taip pat yra. Tai yra istorijos dalis, tik ne tokia sviesi 🙂

Parašykite komentarą