Ar žinojote, kad…

2009 m. vasario 3 d. Valentina paskelbė kategorijose: AR ŽINOJOTE, KAD...
Žymos:

… kad jėzuitų rekreacija vykdavo Lukiškių dvare? Reguliariai rektorius ir profesoriai (retsykiais ir studentai) vykdavo į užmiesčio rezidenciją, kur jų patogumui ir poilsiui būdavo pirtis. Dvarą jėzuitai gavo Stanislovo Radvilos (Žemaitijos seniūno) dovanojimu. Kartu atiteko ir visi buvusieji dvare pastatai, sodai ir laukai jėzuitų vasarvietei įrengti. Gauta rezidencija buvo pavadinta Jėzuitų Lukiškėmis. Žinoma, jog šalia buvo ir Totorių Lukiškės. Už pajamas, gautas pardavus tabaką ir likerį Universiteto vaistinėje, jėzuitai medinio dvaro vietoje įrengė didingus trijų aukštų rūmus su mansardomis, sukurtus pagal architekto J. K. Glaubico projektą.

fleury-neris-prie-snipiskiu-1903-1908

S. Fleury. Neris prie Šnipiškių. 1903 – 1908 m.

… kad 1710 m. Jėzuitų tribunolas ir konsistorija buvo pakviesti pasitarimui kartu su miesto  bei vienuolijų vyresniaisiais dėl daugybės gatvėse gulinčių maro aukų lavonų ir valkataujančių vargšų, baimindamiesi didesnės epidemijos? Įdomu tai, kad jie nusprendė surinktus mokesčius išdalinti kaip išmaldą, o ligonius išvežti už miesto (už Žaliojo tilto, į Šnipiškes), kur jais pasirūpintų vadinamieji atsiskyrėliai. Kiekvieną mėnesį vargšams, besirenkantiems prie kolegijos durų prašyti išmaldos, buvo dalinama po 10 auksinų. Galime įsivaizduoti, kaip anais laikais atrodė įėjimas į Universitetą. Pro išmaldos prašančius miesto gyventojus buvo sunku prasibrauti…

9

J. Čechavičius. Vaizdas nuo Šnipiškių į miestą. 19 a. antroji pusė.

… kad teritorijoje, esančioje priešais dabartinį Mindaugo tiltą, 16 a. pab. norėjo įsitvirtinti jėzuitai? Nuo seno minėta teritorija buvo apgyvendinta žvejų (kažkur netoli dabartinių Sporto rūmų). Jėzuitai S. Varševickis ir P. Skarga netgi buvo įsigiję šioje vietoje rūmus su daržu bei sodu. Tačiau labai senų žydų kapų kaimynystė nebuvo palanki jėzuitams, todėl rekreacijos vietai buvo pasirinktos Lukiškės.

lukiskiu-a-1914-bulhak

J. Bulhakas. Lukiškių aikštė 1914 m.

… kad toje pat teritorijoje 16 a. pr. planuose galima matyti nedidelę medinę cerkvę? Yra daroma prielaida, jog tai buvo Šv. Barboros cerkvė, kurią jėzuitai vėliau pavertė Šv. Barboros bažnyčia. Nuo 1702 m., kai šioje teritorijoje buvo apsistojusi švedų kariuomenė, visi Šv. Barboros bažnyčios paminėjimai dingsta.

2772

Kažkur šiuose apylinkėse kadaise buvo Šv. Barboros bažnyčia.

… kad 18 a. pr. ant tėvų jėzuitų stalo švenčių progomis būdavo alaus, kartais pelynų trauktinės, midaus, „brolio vaistininko paruošto specialaus gėrimo“, vyno (pirkto iš Prancūzijos Picardie provincijos)?

puotos41

…  kad žuvų proviziją (silkes, lydekas, menkes) jėzuitai gaudavo iš Joniškio? Manoma, jog šis dvaras buvo įkurtas po Valakų reformos (16 a. pab. – 17 a. pr.). 1669 m. jo savininkė H. Giedraitytė – Surgaitienė dvarą pardavė Vilniaus universiteto jėzuitams.

picture_gintaras_065

Joniškio apylinkės.

… kad įprastiems pietums broliai jėzuitai valgydavo aguonpienį, o antrajam patiekalui – žuvį gelsvame padaže? Iškilmingomis progomis ant stalo pasirodydavo jautienos patiekalai, veršiena baltame padaže, ryžiai, kepta žąsis. Kažin, ar išliko kur nors seni jėzuitų patiekalų receptai?

… kad Palaimintojo Stanislovo Kostkos kanonizacijai 1300 auksinų suma buvo surinkta iš visos Vilniaus vaivadijos bajorijos, priimta iš prakilniųjų ponų komisarų – p. Monkevičiaus ir p. Taraškevičiaus?

xw-regp356a

Šv. Stanislovas Kostka.

… kad 1714 m. į Šv. Jonų bažnyčią buvo atlydėtas ir palaidotas bažnyčios kriptoje saksų kariuomenės pareigūno Jono Eichenbordo kūnas?

Šį kartą tiek,

Pagarbiai,

Valentina.

Faktai surinkti iš:

Vilniaus jėzuitų kolegijos dienoraštis, 1710 – 1723 m., Vilnius 2004.

Акты, касающиеся города Вильны, 1893.

http://www.vilniausparkai.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=8&Item=19

http://sav.moletai.lt/index.php?-1750455357

Komentarai
 1. troy parašė:

  Joniškis prie Molėtų ar šiaurinis?

 2. walentina parašė:

  Kiek galiu spresti is skaitytu saltiniu, tai Joniskis prie Moletu 🙂

 3. Skirmante parašė:

  Pasirodo, anais laikais buciau gyvenusi visiskame uzmiestyje 🙂 Idomu butu rasti Jezuitu receptus, galetume surengti bibliotekoje varzybas – kas skaniau pagamins vienuoliskus pietus kolegoms;)

 4. Anonimas parašė:

  kad žuvų proviziją (silkes, lydekas, menkes) jėzuitai gaudavo iš Joniškio?
  Miela Jaunoji p. Valentina,
  Jūsų rašinyje įsivėlė klaidelė: silkes ir menkes jėzuitai gaudavo tais pačiais keliais kaip ir visa Lietuva: Nemunu vytinėmis urmu jos būdavo pristatomos į Jurbarko muitię (tai buvo būtina sąlyga), o iš ten – į Hanzos miestą Kauną. Iš Kauno jos pasklisdavo po visą LDK teritoriją be apribojimų, bet jau kaip mažmeninės prekybos objektas. Net nacija kuri užsiėmė silkių ir menkių prekyba nepasikeitė iki II Pasaulinio karo. Žinoma, galėjo būti ir viena kita išimtis.
  Su geriausiais linkėjimais,
  Vytautas

 5. walentina parašė:

  Ši informacija buvo paimta iš „Jėzuitų dienoraščio“.

Parašykite komentarą