Vilniaus Bernardinų sodas.

2009 m. sausio 29 d. Valentina paskelbė kategorijose: VIETOS, VILNIUS
Žymos: , ,

Nusprendžiau pratęsti pasakojimą apie Vilniaus sodus (jau rašiau apie Vilniaus universiteto Botanikos sodą). Šį kartą – apie Bernardinų sodą. Viena iš priežasčių parašyti yra ta, kad jis susijęs su buvusiu Universiteto Botanikos sodu. Tad, jeigu jau nusprendžiau aptarti šią Vilniaus teritoriją, reikia tai padaryti iki galo!

ciechovic-1873-811

J. Čechavičius. Vaizdas į Bernardinų sodą, 1873.

Minėtoje teritorijoje nuo senų laikų augo miškai, pagonybės laikais laikyti šventais. Kada 1469 m. Kazimieras Jogailaitis pasikvietė brolius bernardinus į Vilnių, jiems buvo suteiktas žemės sklypas įsikūrimui į pietryčius nuo Pilies kalno, priešais Trijų Kryžių ir Bekešo kalnus, Vilnios kilpoje, netoli Karališkojo malūno (stovėjusio dabartinių teniso kortų vietoje, statyto U. Hozijaus, kaip ir Žaliasis tiltas), į pietus nuo Sereikiškių. Dažnai karališkieji asmenys ir miesto gyventojai užrašydavo maldos namams žemės sklypus.

img_40391

Laikui bėgant, bernardinai gavo žemės sklypą maldos namams bei daržui įsteigti. 16 a. pradžioje bernardinai šioje vietoje pastatė Šv. Onos, Šv. Pranciškaus ir Bernardino bažnyčių bei vienuolyno kompleksą, pelkėtą vietovę pavertė sukultūrintu sodu su tvenkiniais, kanalais ir derlingais daržais, užveisė bityną, laikė midaus daryklą.

1563wf1

Buvusio Bernardinų sodo teritorija sudarė didžiąją dalį dabartinio Sereikiškių parko. Senoji Vilnelės vaga tekėjo mūsų dienų centrinės parko alėjos ir vartų vietoje, dabartinės Barboros Radvilaitės gatve, taip dalindama parką pusiau. Tik 19 a. antroje pusėje vaga buvo užpilta ir teritorija pasikeitė.

botan-41

Įėjimas į Bernardinų sodą [20 a. pr.]

botan-51

Dabar…

Vienuolyno sodai tradiciškai buvo uždari. Taip ir Bernardinų sodą juosė mūrinė tvora. Dalis sodo buvo ūkinė, kita – rekreacinė (Pranciškonų (Trijų Kryžių) kalno papėdėje buvo įrengta maudykla).

04112500011

Situacija pasikeitė 1864 m., kada generalgubernatoriaus M. Muravjovo įsakymu vienuolynas buvo uždarytas, o visas turtas buvo perduotas valstybės iždui – vienuolyne įsikūrė Jekaterinos vardo kareivinės, o sodas buvo paskirtas generalgubernatoriaus vasaros rezidencijai (vėliau ši teritorija tapo pirmuoju Vilniuje viešuoju sodu).

fleury-bern-sodas-19-a-pab2

S. Fleury. Bernardinų sodas 19 a. pab.

bernardinu-sodas-fleury1

1869 – 70 m. per dalį sodo bei buvusių senųjų bernardinų kapinių teritoriją buvo nutiesta dabartinė Maironio gatvė.

3471

111

03120104291

289

1870 – 72 m., generalgubernatoriui pavedus, architektas N. Čiaginas sudarė trijų miesto sodų - Botanikos (nežymioje dabartinio Sereikiškių parko dalyje), Bernardinų ir Gedimino kalno papėdėje esančio Katedros (dar vadinto Veršynu) – sujungimo projektą. Vilniaus miesto gyventojai sodą dažnai vadindavo Bernardinų. Teritoriškai šis pavadinimas nėra tikslus, nes tik dalis Bernardinų sodo pateko į parką.  Retkarčiais sutinkami ir kiti pavadinimai –  Miesto sodas, Botanikos sodas.

img_4215a

1887 – 88 m. dailininkas A. Straussas parengė kitą Bernardinų sodo sutvarkymo projektą, pagal kurį sode buvo pastatyta medinių pavėsinių ir panašaus dekoro pastatų. Visi jie buvo nuomojami.  I. Šumanas sode įkūrė prabangų restoraną, kuriame buvo  koncertinė ir pietų salės, bei „bufetas“.

20-a-pr1

img_42101

Vienas iš “bufeto“ nuomininkų – V. Freinbergas, norėdamas pritraukti lankytojų, ketvirtadieniais ir sekmadieniais samdydavo karinį orkestrą groti po atviru dangumi.

img_3615

1901 – 02 m. čia vykusioje žemės ūkio ir smulkiosios pramonės parodoje pagrindinės alėjos ašyje buvo pastatytas architekto K. Korojedovo sukurtas medinis amatų paviljonas, kuris 1907 m. buvo pritaikytas vasaros teatrui (nugriautas 1939 m.).

zemes-ukio-ir-amatu-paroda-bernardinu-sode1

S. Fleury. Žemės ūkio ir amatų paroda Bernardinų sode.

Vėliau Lietuvos ir Lenkijos menotyrininkų šis teatras buvo pripažintas kaip vienas iš geriausių moderno stiliaus statinių Vilniuje!

botan-31

0101

av03_23_091

291

Kaip žinia, po II Pasaulinio karo sodas buvo pavadintas Jaunimo. Dabar jam suteiktas Sereikiškių pavadinimas.

Šiais laikais ruošiamas moderno stiliaus sodo atkūrimo projektas. Iki šiol nėra vieningos nuomonės kaip pavadinti pertvarkytą sodą. Vieni tyrinėtojai palaiko Sereikiškių parko pavadinimą (nuo Sereikiškių vietovės). Kiti mano, jog jis turėtų vadintis Bernardinų (nuo buvusio sodo pavadinimo).

Rašydama straipsnį naudojau:

Vilniaus vaizdų atvirukai 1897 – 1915. Parengė Dalia Keršytė. Vilnius, 2005.

1. Skirmante sako:

Jeigu nuotraukos nemeluoja, kazkada Vilniuje ir palmes augo :)
    Noretusi nusikelti i tuos laikus, ai buvo Bernardinu sodas ir ten paslankioti :)

2. walentina sako:

Na tikrai, manau, buvo maloniau slampinet, negu dabai po Sereikiskes :) Gal ir ne taip pavojinga :) Beje, ziema ten darydavo ciuozykla. Tik nezianu tiksliai kuriuoj vietoj. Sia pastaba radau M. Dobuzinskio atsiminimuose.

3. d sako:

galetu atstatyti tuos pastatelius kurie ten stovejo ..ir sutvarkyti ta parka nes baisei dabar atrodo.

4. Antanas sako:

ŠAUNUS DARBAS