Apie Žaliąjį tiltą

2009 m. sausio 19 d. Valentina paskelbė kategorijose: VILNIUS

Sveiki visi,

peska-j-zalias-tiltas-18081

J. Peška. Žaliasis tiltas 1808 m.

Vieno iš straipsnių komentaruose užgimė diskusija, tad pasižadėjau parašyti bloge apie Žaliąjį tiltą, apie tai, koks jis buvo ir koks tapo 🙂

191

Taigi, pirmas tiltas per Viliją pasirodė kažkur dabartinio karaliaus Mindaugo tilto vietoje. Medinį tiltą toje vietoje šaltiniai mini jau 14 a. pab. Toje pačioje vietoje laikiną tiltą pastatė prancūzai 1812 m.

1536 m. Žygimantas Senasis savo privilegija leido pilies prižiūrėtojui Ulrihui Hozijui šalia kelio į Ukmergę pastatyti naują tiltą savo lėšomis. Statybos išlaidoms padengti jam buvo leista imti mokestį iš pravažiuojančių. Likusios tilto pajamos turėjo būti skiriamos miesto špitolės prie Šv. Trejybės bažnyčios pastatymui, išlaikymui ir tilto remontui. Leisiu sau pacituoti (originalo kalba), kokie gi buvo tilto mokesčiai: „… от каждой одноконной подводы с сеном, дровами или хлебом – по одному оволу или денару. Ту же плату вносили от штуки рогатого скота, если его гнали на торг; от одноконного воза с товаром платили 3 денара, от параконного – 5; от воза кирпича – по 20 грошей. Чтобы не уменьшался доход от вновь устроенного моста (Juk valdovas už tilto statybą nemokėjo, todėl buvo suinteresuotas, kad U. Hozijus atgautų savo pinigus, V. K.), не позволялось даже устроять на Вилии пешеходные мостики, т. н. кладки на протяжении ее между Кернаве и Няменчине.“ (Акты, p. CIV)

zalias-tiltas-19-pab

Žaliasis tiltas 20 a. pr.

Pirmas tiltas buvo medinis, ant mūrinių atramų, galuose turėjo mūrinius vartus bei butus antrame aukšte tilto sargams ir muitininkams. Buvo dengtas skiedrų stogu, o jo pakraščiuose buvo įrengtos krautuvėlės. Jis buvo vadinamas „mūriniu“, „didžiuoju“, „Vilnios“.

zaliasis_tiltas_1874

Žaliasis tiltas 1874 m.

1655 m. Hozijaus tiltas sudegė, o 1674 m. buvo atstatytas dailidės Fikaso pagal architekto pulkininko J. B. Fredianio projektą. Jis buvo medinis, su arkomis. Esant dažniems pavasario potvyniams, tiltui vis reikėdavo remonto, arba naujo atstatymo. Nuo 1759 m. (kai kur minima, jog nuo 1766 m.) tiltas pradėtas vadinti Žaliuoju, nes buvo dažytas žalia spalva. Tilto apsaugai iš abiejų galų buvo pastatyti mūriniai vartai.

z1

 Kelis kartus 18 a. pab. – 19 a. pr. tiltas degė. Jo rekonstrukcijos projektus buvo paruošę Laurynas Gucevičius, Martynas Knakfusas.

zalias

Žaliasis tiltas 19 a. pab.

Pirmas metalinis tiltas pastatytas 1894 m. (arba 1896 m.).  Anot V. Drėmos, metalinis tiltas buvo pastatytas vėliau – 1901 m. inžinieriaus P. Vileišio. Jis buvo atremtas tik į prieštilčius, be tarpinių atramų. Šis tiltas buvo susprogdintas II Pasaulinio karo metais. 1952 m. buvo pastatytas dabartinis Žaliasis tiltas su keturiomis skulptūrinėmis grupėmis.

z11

Žalias tiltas 20 a. pr.

1183616467_zaliasis_tiltas_1904

Žaliasis tiltas 1904 m.

tiltas_zaliasis_thumb

20 a. pab. ir 20 a. pr. Žaliojo tilto palyginimas.

zaliasis_tiltas_thumb

O taip tiltas atrodė II Pasaulinio karo metais.

izaliasis12

Šį kartą tiek,

Pagarbiai, Valentina.

Rašydama straipsnį naudojau:

Drėma V. Dingęs Vilnius, Vilnius, Vaga, 1991.

Акты, издаваемые Виленскою коммисиею для разбора древних актов, Т. 20, Акты, города Вильны, 1893.

http://lt.wikipedia.org/wiki/%C5%BDaliasis_tiltas_(Vilnius)

http://szhaman.livejournal.com/8891.html

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B5%D0%BB%D1%91%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82_(%D0%92%D0%B8%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8E%D1%81)

Komentarai
 1. Skirmante parašė:

  Ačių, Valentina 🙂
  Šito straipsnio turbūt labiausiai laukiau aš 😀
  Labai idomu. Nė nežinojau, kad kažkada žaliasis tiltas pagal konstrukcija buvo gan galingas mūrinis pastatas su kambariais virš jo ir vartais, saugančiais nuo pavojų.
  Tik kiesta, kad būdamas mūrinis jis tiek kartų sugebėjo sudegti..
  Dabartinė konstrukcija nelabai kuo skiriasi nuo sugriautojo per karą, tik turėklai žemesni (nors, man labiausiai patinka aukšti turėklai ten, kur didelis aukštis..) 🙂

 2. walentina parašė:

  Smagu, kad patiko pasakojimas apie Zaliaji tilta 🙂 Man jis graziausias piesinyje. Nesu gremezdisku konstrukciju megeja 🙂

 3. Ramune parašė:

  Pritariu, man irgi graziausias tiltas – piesinyje. Saunuole Valentina, idomiu temu randi:)

 4. walentina parašė:

  Idomiu temu pilna, tik rasyk 🙂 Vilniuje daug „neatrastu“ vietu 🙂
  Pvz., ar zinojo kas, jog kazkur dabartinio Madicinos banko teritorijoje buvo seniausios staciatikiu kapines vilniuje? Yra islikusi net nuotrauka, kur priekiniam plane matosi kryziai 🙂
  O tokiu vietu, kurios visiskai pasikeite labai daug.

 5. Ramune parašė:

  lauksim lauksim kada parasysi:)

 6. Egidija parašė:

  Ar teisingai supratau (iš to cituojamo akto), kad tuo metu per Nerį (Vilnią) daugiau nebuvo tiltų ir netgi neleidžiama buvo juos statyti, kad surinktų daugiau lėšų???? O siaube – tokį atstumą su arkliuku įveikti, jei yra kokių nors reikalų kitoje upės pusėje!
  Na, šiais laikais liaudis tai netylėtų 🙂

 7. walentina parašė:

  Teisingai supratote 🙂 Man irgi tai pasirode nezmoniska. Taciau tie patys aktai mini ir kita fakta, jog tas karaliaus isakymas budavo pazeidziamas ir kai kuriiuose vietose vietiniai tokiu budu nelegaliai prasimanudavo pinigeliu 🙂 Kadangi tos vietos iki gali neidentifikavau, todel si paminejima ir nedejau i bloga 🙂

 8. walentina parašė:

  Nuotrauka bandziau ideti i komentara, bet man nepavyko 🙁 O rasyti daug ir nera ka, matyti reikia 🙂

 9. kept parašė:

  Trečios nuo galo senosios nuotraukos autorius – prof. Steponas Kolupaila (nuotrauka daryta 1942 04 20. Pastebėsiu, kad miestas tądien buvo papuoštas Trispalvėmis ir Reicho vėliavomis viena, „neeiline“ proga:), priešpaskutinės ir paskutinės – J. Bulhakas (1944 m.).

  Be to, rašėte, kad trečioje nuotraukoje nuo galo „20 a. pab. ir 20 a. pr. Žaliojo tilto palyginimas.“
  Išdrįsiu Jus pataisyti. Esu linkęs manyti, kad 1942 m. – ne 20 a. pradžia, o 2008 m – ne 20 pabaiga. Nors Jūsų minimais laikotarpiais tiltas visgi atrodė taip pat..:)

  Bet darbas gražus. Ačiū Jums 🙂

 10. walentina parašė:

  Visu pataisimus priimu 🙂 Kadangi laikotarpi stengiausi nesugrieztinti, tai daznai pateikdavau tik platu apibrezima. Nuotraukos paimtos ir interneto, todel ir informacija apie jas yra pavirsutiniska. Malonu, kad uzsukot. Bet kokia informacija mums yra naudinga ir idomi!

 11. Anonimas parašė:

  Kelios nuotraukos tikrai ne zaliasis tiltas… JUK NET BAZNYCIA NE TA…

 12. walentina parašė:

  Tai jau tikrai kad žaliasis! Tik priklauso iš kurios pusės žiūrime į jį – nuo to ir bažnyčia priklauso ar Rapolo, ar Jokūbo…

 13. knygos parašė:

  Puikus pasakojimas. Daugiau tokiu straipsniu ir apzvalgu. Istorija reikia dometis.

 14. walentina parašė:

  Ačiū 🙂

Parašykite komentarą